Sponsorlu Bağlantılar:
  Ördek Bakımı Nasıldır - Ördek Bakımı Nasıl Yapılır
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 25-07-2012, 16:48 #1

José

Forum Üstadı

Ördek Bakımı Nasıldır - Ördek Bakımı Nasıl Yapılır

Ördekler ve su hayvanları olmasına karşın havuzu olmayan kümes ,bahçe,kafeslerde beslenebilir bu tür kafeslere leğen veya benzeri bir aletle ördeklerin banyo ihtiyacı karşılanabilir ama eğer yeriniz yeterli ise ördeklerinize yetecek kadar havuz yapılması daha iyi olacaktır.

Ördek kümeslerini ve bahçelerini yaparken besleyeceğiniz ördek türlerini seçmelisiniz ponpon tepeli ,runner,pekin gibi ördekler uçamazlar bunun için bahçelerin üzerlerini tel ile örtmenize gerek yoktur. Ama mandarin,carolin,angıt,suna, gibi ördekler uçucu olduğundan kümes ve bahçelerinizin üzerlerini örtmeniz gerekir.
Mandarin ve carolin gibi ördekler uçup kaçmasınlar diye özellikle yurtdışından gelenlerin kanatları mühürlenmiştir bu ördekler. Bunları üstü açık bahçenize veya kümesinize salarsanız uçmazlar ama yaptığınız yuva bunların çıkabileceği şekilde olmalıdır çünkü uçamadıkları için yüksek de yapılmış bir yuvaya çıkamaz.
Türkiye de yetiştirilen ördeklerin kanatları ameliyatsız olduğu için kolayca uçarlar eğer ördeklerinizi bahçede besleyip uçmamasını istiyorsanız kanadın birinin ucunu kesebilirsiniz böylece dengeyi sağlayamayacağı için uçamaz ama bunu ilk defa yapacaksanız tecrübeli birinden yardım almanız iyi olur.
Ördekleri gurup halinde veya cinsleri ayıkarak besleyebilirsiniz. Toplu halde besleyeceğiniz ördeklerin salma veya kafesleri sayılarına göre genişlikte ve ortasında bir havuzun olması tercih edilir.
Havuzların yapısı ve kenarları ördeklerin ve kazların kolayca girip çıkacağı şekilde olmalıdır havuzdaki su seviyesi kontrol edilip ördeklerin rahat çıkabileceği seviyede olmalıdır. Aksi takdirde kanatları kesik veya mühürlü ördekler sudan çıkamayacağı için özellikle kış aylarında ölümlere sebep olur.
Ördek ve kazlarımızı beslerken buğday,mısır,pirinç gibi tane yemlerin yanında yonca.marul ve çeşitli yapraklardan vermeniz hayvanlarımızı daha sıhhatli tutar ayrıca yumurta döneminde yumurta yemi de verilebilir.
Ördekler ve kazlar genellikle sağlam yapılı hayvanlardır iklim şartlarına kolay adapte olurlar Besleyeceğimiz cinslerin tek eşli veya birden fazla eşlimi olduğunu öğrenip buna göre beslememiz gerekir.
Ülkemizde veya dünyada doğadan tutulan ördek veya kazların evcil ortama alışıp üremeleri bazen uzun zaman alabilir (angıt-suna-Sibirya kazı vb. Bunun için eğer üretim amaçlı ördek veya Kaz besleyecekseniz çiftliklerde üretilen ördek veya kaz almak daha iyidir.Çünkü bu ördekler çiftliklerde üretilmiş ve evcil ortama rahat uyum sağlamış ördeğin yavruları olacaktır.

Görüntüleme:928, Cevaplar:0

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerÖrdek Bakımı Nasıldır - Ördek Bakımı Nasıl Yapılır Konusuna Benzer Konular

VosVos bakımı nasıl yapılır?


Volkswagen VosVos 1303 (Kaplumbağa) bakım rehberini sizin için düzenledim. VosVos'unuza iyi bakmak istiyorsanız okuyun. Motor VosVos motor...

Jant Bakımı ? Jant Bakımı nasıL yapıLır ? Jant Bakımı nasıL yapıLmalı


Çelik Jantlar: Aracın düzenli olarak yıkanması sırasında da jantların ve tekerleklerin özenli bir biçimde yıkanması gerekir. Böylece frenlerin...

Kışın saç bakımı nasıl yapılır. ?


Mevsim değişimleri ruh halimizi etkiler. Bahar ve yaz aylarında enerji doluyken soğuk kış günlerinde tam tersi olur. Saçlarımız da tıpkı ruh...

Ayak Bakımı nasıl yapılır


ŞİŞMİŞ AYAKLARA BAKIM ayak bilekleriniz mi şiş çokmu ayakta kalıyorsunuz işte sizlere çözüm.ayaklarınıza ve şişmiş bileklerinize buzla yapacağınız...

El Bakımı Nasıl Yapılır?


El Bakımı Nasıl Yapılır? Bir önceki yazımızda ellerinizi korumanız gerektiğini anlatmıştık. Şimdi gelelim ellerimize nasıl bakım yapacağımıza....
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:35 .