Mauritius kırmızı tavuğu

#1
Mauritius kırmızı tavuğu

Mauritius kırmızı tavuğu (Aphanapteryx bonasia), sadece Mauritius'ta yaşamış olan, 1700 öncesi avlanma ve yaşam alanının tahrip olmasıyla nesli kaybolmuş küçük bir kırmızı kuş türü.

Bu türden bugün hala kalmış olan kemiklerden ve az sayıdaki resimler sayesinde kuşun yaklaşık 50 cm kadar bir büyüklüğe ulaşabildiği sonucu çıkar. Bu resimlerden birinden ve zamana ait raporlardan, kuşun kırmızı ya da kızıl-kahve renginde olduğu ve tüylerinin daha çok kürkümsü olduğu sonucuna ulaşılır. Gagası kuştan kuşa farklı şekil gösterir. Bazısı belirgin olarak kavisli iken kimisi hemen hemen düzdür.

Bunların dışında bugüne aktarılan bilgiler, kuşların özellikle kırmızı nesnelere karşı özel bir ilgi göstermesidir. Sadırmaya çalıştığı küçük bir değneğe bağlı kırmızı kumaş yem olarak kullanılarak kolayca elle yakalanmış ve avlanabilmiştir. Bu şekilde yakanarak avlanan hayvanın o esnadaki bağırışı diğer türdeşlerini çekerek aynı şekilde yakalanmarını sağlamıştır. Etinin lezzeti çok iyi olarak tasvir edilir. Böylece 1700 yılları civarında Mauritius kırmızı tavuğunun neslinin tükenmesi şaşırtıcı bir durum olmaz.

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:17 .