dolunay

#1
Çok çok eskiden yeşil bir vadinin içinde bir ırmak kıyısında kurulu bir köy varmış dünyadadolunay taa dünyanın öbür ucunda. Çok eski dedik yadolunay o zamanlar gündüzleri pek güneşli geçermişdolunay yağmur yağmadıkça; geceleri hep yıldızlı olurmuşdolunay bulutlar olmadıkça.

Köy sakinleri tarımla uğraşırlarmışdolunay hayvanlar avlarlarmış uçsuz bucaksız arazilerindendolunay sularını kaynağı çok uzakta olandolunay köylerinin içinden geçendolunay ırmaktan alırlarmış.

Köyde herkes birbirini severdolunay sayarmış. Köyde bir tek kişinin kalbinde öyle büyük bir sevgi varmış ki bütün köyünkine bedelmiş; Dolun'un İntera'ya olan aşkıymış bu.

Kız Dolun'u bilirmişte tanımazmış yakından. Dolun dayanamamış bir gün gitmiş kızın yanına. Sormuş İntera'ya onunla evlenip evlenmeyeceğini. İntera demiş ki Doluna :

"Evlenirim evlenmeye ama benim isteyenim çokturdolunay her gelen kişiden aynı şeyi ister benim babam. Ancak babamın bu isteğini yerine getiren benimle evlenir." Dolun şaşmış. "Sensin benim kalbimim sahibi" diyerek başlamış sözüne "Senin dileğin benim için bir emirdirdolunay söyle isteğini hemen yapayım" demiş aşkına. İntera demiş ki:

"Bir çiçek vardır yaprakları gümüşten tomurcukları elmastandolunay onu ister babam benle evlenecekten". Dolun "Bekle beni" demiş İntera'yadolunay "hemen gidip getireyim o çiçeği ama nerededir yeri?" İntera parmağıyla göstermiş akan ırmağı "İşte bu ırmağın kaynağındadır der babamdolunay kırk gün yürümek gerekirmiş oraya varmak için ama bir giden bir daha gelmedi şimdiye dek çünkü oralar büyülüymüş derlerdolunay giden geri gelmezmiş çünkü buralardan çok daha güzelmiş oralar.

Dolun senden daha güzel ne olabilir ki bu dünyada" demiş İntera'ya "Döneceğimdolunay o çiçekledolunay döneceğim çünkü seviyorum senidolunay çünkü sensiz anlamı olmaz benim için o güzelliğin".

Dolun çıkmış yola sonra. Kırk gün yürümüş ırmağın yanından. Hep ne kadar sevdiğini düşünmüş İntera'yı yol boyunca. Tek aklındaki İntera'ymışdolunay tek amacı ise o çiçek.

Kırkıncı gün kalkmış Dolun sabah erkendendolunay yüzünü yıkamış ırmaktandolunay anlamış ki çok yaklaşmış kaynağına ırmağın suyun serinliğinden. Devam etmiş yoluna sonra. Biraz sonra varmış kaynağadolunay bütün yeşilliklerle çevrili bir göl varmış kaynaktadolunay gölün ortasında bir adacıkdolunay adacığın üstünde de o çiçek duruyormuş. Anlamış İntera'nın anlattığı çiçek olduğunu güzelliğinden. Yüzmeye başlamış adaya doğru hemen. Adaya çıkınca karşışında bir adam belirmiş Dolun'un. Adam Doluna

"Her gülün bir dikenidolunay koruyucusudolunay olduğu gibi bende bu çiçeğin koruyucusuyumdolunay eğer almaya geldiysen bendolunay Salutdolunay izin vermem buna" demiş.

Dolun şaşkın ve de kararlı bir tonla "Ben o çiçeği alacağım sonra aşkıma kavuşacağım" demiş "Hiç bir şey beni kararımdan çeviremez". "O zaman beni biraz dinleyeceksin" demiş Salut "Sana neden koparmaman gerektiğini anlatacağımdolunay eğer hala ikna olmazsan o zaman izin veririm almana".

Dolun ikna olmuş ve çökmüş yoncaların üstünedolunay başlamış dinlemeye... "Eğer bir şeyi çok fazla istersen ve engelin yoksa önünde onu alırsındolunay hayatta böyledirdolunay insan engelleri aşarsa yaşamına devam edebilir. Bu çiçekte sadece yaşam için bir şeyler yapacaksan engelleri kaldırır önünden çünkü onunda bir görevi vardolunay bu çiçek sadece 28 gecede bir açar yapraklarını ve döker parlayan tohumlarını göledolunay bu sayede buradaki sular yükselir ve ırmaktan taşar gider zamanla. Bu ırmak sayesinde yaşar bu doğadaki yeşilliklerdolunay insanlardolunay hayvanlar." demiş Salut.

Dolun başlamış düşünmeyedolunay eğer çiçeği koparırsa kavuşacaktır sevdiğine ama kuruyacaktır ırmakları bunun yanında. Sonunda çiçeğin başına çöker kalır Dolun. Gümüş yapraklarında kendini görür Dolun çiçeğin. Yanında İntera vardır ama niye mutsuzdur ikisi de. Aslında kalbindeki tek endişeyi görür Dolun.

Zaman geçtikçe Dolun'un düşünceleri yoğunlaşır kafasında. Mutsuzluğunu düşünürdolunay çiçeksiz İntera'sız bir yaşam düşünür. Koparamaz çiçeği günlerce. Dolun artık yaşamaktan zevk almaz şekilde sadece aşkını düşünerek beklemeye başlar olacakları.

Bir gece çiçek tohumlarını bırakırken göle bir tomurcukta Dolun'un sertleşmiş kalbinin üstüne düşmüşdolunay aniden Dolun kalbindeki aşkının büyüklüğü kadar kocaman bir taşa dönmüşdolunay taş o kadar büyükmüş ki dünyaya sığmamış gökyüzüne yükselmiş ve Dünya'yla dönmeye başlamış. Böylece Ay olmuş Dolun'un kalbi Dünya'ya.

O günden sonra sadece 28 gecede bir göstermiş Dolun kalbinin tüm yüzünüdolunay aşkının bütün parıltısını diğerlerine; sadece o gecelerde aydınlatmış Dünya'yıdolunay aynı çiçek gibi...

İlginizi Çekebilir
 • DoLuNaY...
  DoLuNaY............: Geceyi aydınlatan parlak MUCİZE.... ..........................Veya diğer aklıma ge...

 • Dolunay.....

 • Ay Dolunay...
  ......

 • dolunay...
  KARANLIK BİR GECEDEYİM BİR AY DOĞSA BİR AY DOĞSA DOLUNAY ÇIĞLIK BÜKÜLÜŞ YAZ KIŞ DENİZDEYİM...

 • DoLUnAY...
  DOLUNAY Çoook çok eskiden, yeşil bir vadinin içinde bir Irmak kıyısında kurulu bir köy varmış, ...#2
iLk Defa OkuyOrum Bu EfSaneyi çOk güzeLdi...
SağOl Canım


#3
bakan gozlerıne sağlıkk


#4
emeğine sağlık
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 20:12 .