Bi Beş Dakikan Var mı ??? ... (okumaya deger)
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 20-01-2007, 03:18 #1

кαzα[η]σνα_06

♥ ♥ ♥ ♥ ♥

Bi Beş Dakikan Var mı ??? ... (okumaya deger)


Büyükçe bir parkın banklarından birinde orta yaşlı bir adam uzakta oynamakta olan oğlunu seyrediyordu. Bu sırada yanındaki banka bir kadın ilişiverdi usulca. Kaydıraktan kayan kırmızı tişörtlü çocuğu işaret etti: Şu kayan benim oğlum! Allah bağışlasın, pek güzel bir çocuk! dedi adam. Salıngaçtaki mavi gömlekli de benim oğlum! Sonra saatine bakıp, oğluna seslendi, Ne dersin Ahmetçiğim eve dönelim mi? Ahmet yalvarırcasına konuştu; N olur baba, beş dakika daha! Adam başını sallayarak onayladı. Ahmet salınmaya devam etti. Aradan dakikalar geçti, adam oğluna tekrar seslendi: Gidelim mi Ahmet? Ahmet tekrar yalvardı babasına, N olur baba, beş dakika daha! Bu sırada, tahterevallide bir arkadaş bulmuştu kendine. Adam tebessüm etti, yerine oturdu: Tamam, tamam!

Bu sırada kadının sesini duydu. Ne güzel, pek sabırlı bir babaya benziyorsunuz! Adamın yüzünde buruk bir tebessüm belirdi, Büyük oğlum Ali ye geçen yıl tam burada sarhoş bir sürücü çarptı. Onun acısı hâlâ yüreğimde. Ali ile yeterince vakit geçiremedim. Şimdi hayatta olsaydı, bir beş dakika onunla birlikte olmak için neler vermezdim ki! O gün, aynı hatayı Ahmet te yapmayacağıma yemin ettim. O her defasında sallanmak için bir beş dakika daha kazandığını düşünüyor. Ama aslında, ben onu seyretmek için beş dakika daha kazanıyorum.

Nice beş dakikayı bir sonraki saatin başına yetişmek için ayağının altına taş diye alırsın. Aradan çıkarılası, önemsiz, kayda değmez bir süredir beş dakika& Saat 10 a beş varsa, yahut 10 u beş geçiyorsa, görmezsin beş dakikayı, yuvarlarsın onu hiçliğe. Belki önce sen yuvarlanırsın iğretiliğe; saat 10 dersin kısaca. Yok gibidir beş dakika& O yok olmasa bile, sen yoksundur onun içinde& Kendini bir türlü yakıştıramazsın beş dakikanın aynasına. Gölgelik bile değildir o. Telaşların, koşturmaların hammaddesi, suskun ve uysal köşe taşları gibidir. Yontulup atılır bir köşeye. Çıkıntıdır en fazla; pürüzsüz akıp geçen zamanın içinde kendinden utanan bir tümsektir; ihmale gelir bir küsurattır.

Sığmaz ki insan beş dakikaya&

Beş dakikaya başını dayayıp uyuyamazsın. Beş dakikaya kalbini, arzularını, ideallerini sığdıramazsın. Şöyle koltuğa kurulur gibi rahatça kurulamazsın beş dakikanın içine. Hasta karyolasının ucuna bitişir gibi oturursun orada. Sanki düşecekmiş gibisindir oradan. Birkaç dakikaya kalmaz kaldırılacaksındır. Az sonra son nefesini verecek, alıp başını gidecek beş dakika& Kimsenin umurunda olmayan bir hasta gibi, kimsenin umursamadığı son nefes gibi, kimsenin şehir nüfusundan düşmeyi düşünmediği sıradan bir cenaze gibi&

Uzanamaz ki insan kalbi beş dakikaya&

Beş dakika eğreti durur. Sen de eğretileşip öyle girersin onun içine& Hatırı yoktur beş dakikanın ömründe. Z/amansız bir bıçak sırtıdır o. Ne oradasın, ne burada. Sanki yastıktan kalkmış bir başın ardı sıra bıraktığı bir çukur. Uyumuşluk alameti, mahmurluk nişanesi. Beş dakika geldiği gibi gidecek bir gemi. Yandığı gibi sönecek ince bir kıvılcım. Adını bilmediğin bir dağın hiç adım atamayacağın yamacında bodur bir ağacın dalından gece yarısı düşüveren sarı kuru yaprak gibi düşer beş dakikalar ömrün rahminden& Kimsenin canı yanmaz beş dakika tükenirken. Kimsenin içinden bir şey kopmaz beş dakika daha ileri gitmişse zaman.

Göğsünden zoraki aşk emmeye çalışan üvey evladındır beş dakika&

Hiç ummadığın bir anda çıkagelirse, başını sokarsa kapıdan içeri sevinmezsin, sevinemezsin. Alıp başını giderse de aldırış etmezsin. Kaybını hesaba katmazsın. Eksikliğini eksik bilmezsin.

Ömrün cüzdanında harcanacak bozuk paradır beş dakika&

Vitrinlerin parıltısıyla dilenen, billboardların ışıltısıyla dillenen tüketim dilencilerinin ellerine bırakırsın onu umursamadan. Tesellileşirsin beş dakikalar üzerinden. Dilenciler hiç yoktan iyidir deyip rahatlar ya bozuk parayı. Sen de elini boş çevirmedim hiç olmazsa deyip rahatlarsın beş dakika ayırmakla. Hiç yoktan iyidir!lerin dizi dibinde yetim bir çocuk gibi elbisesiz, süssüz, tesellisiz sürünür beş dakika&

Hayatın yırtık cebinden kayıp düşen yarı çiğnenmiş bir sakızdır beş dakika.

Köşede unuttuğun, küstüğün kırık ve puslu ayna gibi, yüzünün rengini, gözünün ışıltısını çok görürsün ona. Gövdeni koymazsın karşısına.

Oysa, ömür dediğin beş dakikalardan ibaret değil mi?

Beş dakikaların içinde saklı oysa kelebeklerin çiçekleri göğe katan kanat çırpışları.

Beş dakikaların başında bekliyor oysa hiç lekesiz tebessümü sevenlerinin.

Beş dakikaların ortasında pusu kurmuştur oysa, ömür boyu sürecek sevdaların ilk bakışı.

Beş dakikaların usulca örttüğü boşlukta kıpır kıpır yaşamaktadır sonralara sürgün ettiğin aşkların yalımı.

Orada seni bekleyen dudaklarına borçlandığın ve hiç ifade edilememiş sözlerin olmalı, ürkek ve çekingen&

Tir tir titreyen bir serçedir beş dakika avuçlarının içinde. Parmaklarının arasında bekliyor, olan bitenden habersiz& Bir dokunsan gözlerinle, bir okşasan sözlerinle& Beş dakikaya kalmadan kanat çırpacak serçe. Beş dakikaya kalmadan minik bedeninden dışarı taşacak. Beş dakika içinde sonsuzun saklı olduğunu bilecek& Göklere hayat dolu bir kanat daha değecek& Varlığın göğünde bir kanat da sen olacaksın beş dakikada& Varlığın göğsüne bin can olacaksın beş dakikada& Çok geç kalıp da, Bir beş dakika daha& N olur bir beş dakika daha& demeden&

^^ Senai Demirci ^^Benzer Konular

Görüntüleme:1844, Cevaplar:19

İlginizi Çekebilir >
Alt 20-01-2007, 07:28 #2

özgealiasker

Forum Heveslisi


ayyy cnm süperdi hele 5dk yı öyle güzel anlatmış ki..doğru bizler için 5dk önmli değildir oysa neler sığmaz ki içine..

Alt 20-01-2007, 11:51 #3

кαzα[η]σνα_06

♥ ♥ ♥ ♥ ♥


begendıgıne sevındım janım okuyan gozlerıne saglık

Alt 20-01-2007, 11:58 #4

ANGELORDEVİL

Forum Heveslisi


bencede çok doğru 5 dk diye geçiştiriyoruz ama neler yapılmazki 5 dkda..saol paylaşım için

Alt 21-01-2007, 00:56 #5

кαzα[η]σνα_06

♥ ♥ ♥ ♥ ♥


senınde okuyan gozlerıne saglık janım begendıgınıze sevındım

Alt 22-01-2007, 05:55 #6

-BENGİ-

Foruma Alışıyor

yüreğine sağlik...

Alt 22-01-2007, 10:17 #7

`°º¤øCandyø¤º°`

iris


Coqh Güzeldi JanımCım Emeğine Sağlık

Alt 22-01-2007, 11:20 #8

çok karışık

Foruma Isınan Üye

çok güseldi canım yüreğine sağlık 5dakikada neler olmazmışki

Alt 22-01-2007, 19:13 #9

SpLiT

Deneyimli


Çok GüseL Ve YerinDE Bi PayLşım Emeğİne SağLık

Alt 22-01-2007, 20:18 #10

=> $irine <=

Bizden Biri

Harikaydi yaa ...
te$ekkürLer cnm

Alt 23-01-2007, 00:44 #11

кαzα[η]σνα_06

♥ ♥ ♥ ♥ ♥


sızlerınde okuyan gozlerınıze saglık janlarım begendıgınıze sevındım

Alt 23-01-2007, 01:22 #12

siyah_gece

Forum Heveslisi

çok etkileyiciydi okuyunca tüylerim ürperikleştii evet bi 5 dakika deyip geçmemeliii ellerine ve yüreğine sağlık

Alt 23-01-2007, 08:57 #13

GÜMÜŞÜM

Foruma Alışıyor

emegine saglık canımm çok güzeldi

Alt 23-01-2007, 09:41 #14

^^BiG_BaNg^^

Seküri


bencede harikaydı emeğine sağlık..

Alt 24-01-2007, 13:46 #15

кαzα[η]σνα_06

♥ ♥ ♥ ♥ ♥


begendıgınıze sevındım okudugunuz ıcın asıl ben tesekkur ederım

Alt 26-01-2007, 00:04 #16

osge_1903

Acemi Üye

TeşekküRLeR..

Alt 26-01-2007, 03:45 #17

ً¹YağMuR PeRiﮔi*

-۰۪۪۫۫ `-¢уℓ


Sığmaz ki insan beş dakikaya&
Beş dakikaya başını dayayıp uyuyamazsın. Beş dakikaya kalbini, arzularını, ideallerini sığdıramazsın. Şöyle koltuğa kurulur gibi rahatça kurulamazsın beş dakikanın içine. Hasta karyolasının ucuna bitişir gibi oturursun orada. Sanki düşecekmiş gibisindir oradan. Birkaç dakikaya kalmaz kaldırılacaksındır. Az sonra son nefesini verecek, alıp başını gidecek beş dakika& Kimsenin umurunda olmayan bir hasta gibi, kimsenin umursamadığı son nefes gibi, kimsenin şehir nüfusundan düşmeyi düşünmediği sıradan bir cenaze gibi&

be$ dakikayı öle ii anlatmı$kii saol cnm bizlerle payla$tığın için

Alt 26-01-2007, 16:43 #18

yagmur_damlası

Forum Heveslisi

O her defasında sallanmak için bir beş dakika daha kazandığını düşünüyor. Ama aslında, ben onu seyretmek için beş dakika daha kazanıyorum.

ellerine sağlık çok güzeldi

Alt 28-01-2007, 00:42 #19

кαzα[η]σνα_06

♥ ♥ ♥ ♥ ♥


okuyup begendıgnız ıcın sızler sagolun

Alt 28-01-2007, 01:02 #20

evrenpulu

Acemi Üye

paylaşım için teşekkürler

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 05:29 .