__LEYLA İLE MECNUN_

#1
LEYLA İLE MECNUN

Leyla ile Mecnun'un aşkları bir Arap efsanesine dayanmaktadır . Bu efsanede Mecnun mahlasıyla şiirler söyleyen Kays ibni Mülevvah adlı bir Arap şairiyle Leyli ( Leyla ) adlı bir Arap kızın arasında geçen ve ayrılıkla sona eren bir aşk serüveni anlatılmaktadır .


Söylentiye göre Kays ile Leyla kardeş çocuklarıdır .Küçük yaşta birbirlerini severler . Kays'ın Leyla için söylediği şiirler dillerde dolaşır .Leyla'nın babası ,adını dillere düşürdüğü için kızının Kays'la evlenmesini önler .Leyla başka biriyle evlendirilir .Kays çöllere düşer .Mecnun (deli ) diye anılmaya başlar .Ayrılık acısına dayanamayan Leyla kederinden ölür . Mecnun bunu duyunca onun mezarının başına koşar ve o da orada can verir .


Bu efsane Arap edebiyatında X. yüzyılda çok yaygın bir hale gelmiş ,Mecnun'a ait olduğu söylenen şiirlerin arasına nesirler de eklenerek hikaye haline getirilmiştir .Bu konu daha sonra Fars ve Türk edebiyatlarında da işlenmiştir . Bunların arasında en ünlüsü Fuzuli'nin yapıtıdır ( 1535)

Aşağıda okuyacağınız küçük hikaye Fuzuli`nin Leyla vü Mecnun adlı mesnevisinden alınmıştır.

Kays, bilinen adıyla Mecnun, Leyla`nın aşkından kendisinden geçip yarı meczup bir halde çölde giderken, namaz kılmakta olan bir dervişin önünden geçer. Derviş hemen namazını selamlayıp, Mecnun'a "Namaz kılan birinin önünden geçilmez, bunu bilmiyor musun?" diye çıkışır. Mecnun cevap verir "Ben Leyla'nın aşkından öyle bir hale geldim ki, senin burada namaz kıldığını görmedim bile, sen nasıl bir aşkla namaz kılıyorsun da benim senin önünden geçtiğimi görüyorsun?"

Leyla ve Mecnun'un hikayesi Türk Halk edebiyatının da etkilemiş ve Leyla ile Mecnun adıyla bir Karagöz oyunu haline getirilmiştir .

Karagöz oyunlarında işlenen Leyla ile Mecnun hikayesi ise şöyle :

Oyunun başında Leyla ile Mecnun birbirlerine olan sevgilerini şiirlerle dile getirirler. Aralarında bir gül ağacı vardır. Zebani gelerek gül ağacını alır ve yerine karaçalı koyar. Karagöz bu karaçalıyı almak isterken zebani Karagöz’ü kaldırıp baş aşağı kara çalının üzerine atar. Hacıvat gelerek Karagöz’e Leyla ile Mecnun’un hikayesini anlatarak, Zebani’nin kara çalıyı onları ayırmak için koyduğunu söyler.

Perdeye içinde Leyla’nın babası ve annesinin olduğu bir kervan gelir. Hacıvat onlara bir ev bulur. Daha sonra Mecnun’un babası olan Halepli Haşim gelir. Hacıvat Leyla’nın anne ve babasının olduğu yere ergeç Mecnun’un da geleceğini söyler. Mecnun gelip Leyla’ya olan aşkını Hacıvat’a anlatır ve ondan yardım ister. Bu esnada bir aslan gelip Karagöz’ün köpeğini yutar. Leyla’nın babası kızını Mecnun’a istemeye gelen Hacıvat’ı kovar. Hacıvat, Karagöz’ün ninesi olan Cazu’dan yardım ister. Cazu nine Leyla’nın babasına giderek eğer kızlarını Mecnun’a vermezlerse Leyla’nın öleceğini söyler.

Bunun üzerine Leyla’nın babası kızını Mecnun’a vermek için üç şart koşar. Birincisi Mecnun çok sevdiği dişi ahuyu öldürecektir. İkincisi aslan ile boğuşup onu da öldürmesi. Üçüncüsü ise yedi başlı ejderhayı öldürmesi. Karagöz Mecnun’a bir bıçak verir. Mecnun kendi isteğiyle ahuyu öldürür. Daha sonra aslan ile ejderhayı da öldürür ve koşulları yerine getirmiş olur. Zebani iki sevgilinin kavuşmasını engellemek amacıyla araya yine kara çalı koyarsa da Mecnun bıçağı ile karaçalıyı kesip atar. Sevgililer birbirlerine kavuşurlar ve kervanla memleketlerine dönerler......#2
süperrr paylasimin icin tskler


#3
“Her sene ilk karla,beni hatırla” demiştim, ayrılırken. Her kar tanesi sana olan hasretim olacaktı. İlk kar düştü toprağa ve yüreğime ince sızısı hasretin...
Bu yıl da,hatırladın mı beni bilmiyorum.

İlk karı gördüğünde sokağa fırlayacak ve kollarını iki yana açacaktın. “Hoş geldin” der gibi hasretimi, gönlüne yağdıracaktın. Gönlüne düşen her bir hasret tanesi, farklı duygularımı anlatacaktı sana. Zarflanmış birer mektup gibi ve anlayacaktın, sen yokken hissettiklerimi...
Islanmaktan çekinmeden siper ettiğin gönlün, ıslanacaktı bir zaman sonra kar damlacıklarıyla. Ve sen, o zaman anlayacaktın hasretimin gözyaşına dönüştüğünü.

Ben her yıl kar yağdığında, penceremin önünden ayrılmak istemem ve geceleri hiç uyumam. Çünkü yere düştüğünü gördüğüm her kar tanesi, daha fazla haykırıyor hasretimi dünyaya. Sen yoksun karşımda, evet ama,hasretini de seyretmeyi seviyorum.

Sokağımızın başındaki koca çınar bir gecede yüklendi yine karları.Belli ki o da hasret benim gibi. Kim bilir hangi yerdeki hangi koca çınara ... Haberler bu yıl,kışın çok çetin geçeceğini söylüyor. Anlaşılan bir o kadar daha yükleneceğiz hasreti.

Ne tuhaftı, geceleri sadece sokak lambasının altında yağardı kar. Sevenler,sevilenleri daha mı az özlerdi ki geceleri ? Unutma ! Ben her gece, bir gök dolusu hasretim sana.
Hatırlıyor musun ? Bazen, “dışarı çık ve tutmaya çalış kar tanelerini, tutamadıkların, sana olan hasretimdir” derdim. Ve ancak tutamadıkların kadar özleyeceğim seni.

Bu yıl inatla, hiç tutmaya çalışma kar tanelerini ! Üşümesin ellerin ... Ben her yıl, bir önceki yılda tutamadıklarınla birlikte gönderiyorum hasret tanelerini sana. Ve sen her yıl daha çok tutamıyorsun.
Son bir şey daha ; bu yıl, ben de hiç kar tanesi tutmaya çalışmadım. Senin de bana her zamankinden daha çok hasret olacağını umarak ...... :lovve: :lovve: :lovve: :lovve: :lovve: :lovve: :lovve: :lovve:


#4
ATINÇ VE MELİSSA İKİNİZDE SÜPERSİNİZ SAOLUN


#5
ya elinizdee aşkla ilgili denemeleriniz var mı varsa yazarmısınız


#6
elimden geldiğince yazdıklarımı hikayeler bölümüne paylaştıklarımı bulabilirsin..


#7
ewet gereçkten müthiş... allah herkese böle aşklar nasip eder inşallah


#8
Alıntı: lovelY´isimli üyeden Alıntı
ewet gereçkten müthiş... allah herkese böle aşklar nasip eder inşallah
İNŞALLAHHHHH....
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 05:33 .