Mucize
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 27-05-2009, 17:59 #1

़ Mahra ਂ

-SNVB-

Mucize


Bahçe içindeki küçük evin bugün lambaları hiç sönmemişti.Sabaha kadar sık sık bebek ağlamaları geliyordu.Henüz daha yirmi günlüktü.Zaten huysuz olan bebek bugün daha da huysuzlaşmıştı.

Sabah olmuştu.Temmuz ayının sıcağı sabahın erken saatlerinde bile insanı bunaltıyordu. Anne bebeğini kucağına aldığında, bebekteki sıcaklığın daha da fazla olduğunu hissetti. Dereceyi koydu yanılmamıştı. Bebeğin ateşi vardı. Hemen bebeği hazırlayıp yedi yaşındaki kızını da yanına alarak en yakın polikliniğe gitmişti.

Sorunu danışmada bulunan hemşire kıyafetli bayana anlattı. Ortada kimsecikler yoktu. Daha yeni açılan özel bir yerdi .Gözü de nedense hiç tutmamıştı burayı. Doktorun odasına girdiler. Şaşırmıştı, karşısındaki kişi, bu güne kadar gördüğü doktor tiplemelerinden farklıydı. Yaşlı ve bakımsızdı. Anne şikayetini anlattı. Doktor dikkatle dinledi ve bebeği muayene ettikten sonra; aralarında bir konuşma başladı.

--Kızım bebeğin hasta.

--Bende hasta olduğu için geldim. Sıcaklar nedeniyle çok sık yıkadım herhalde koruyamadım üşüttüm sanırım.

--Ateşin sebebi o olabilir, fakat daha ciddi bir sorun var, şimdi beni iyi dinle;Sakın korkma,panik yapma ,sakin ol.

Doktorun peş peşe sıraladığı bu sözler tam tersi anneyi endişelendirmeye başlamıştı bile.

--Nesi var doktor bey.

--Kalbinde sorun var. Her ay buraya kontrole getir. İhmal etme sakın. Ateşi için bu ilaçları kullan anlaştık mı?

Anne beklemediği bu durum karşısında, üzüntü ve şaşkınlık içinde, doktorun yazığı reçeteyi alarak oradan ayrıldı. Adeta dizlerinin bağı çözülmüştü. Yürümeye gücü kalmamıştı. Güç bela kendini eve attı. Küçük kızda ters giden bir şeyler olduğunu anlamıştı, o minicik gözleriyle annesinin bakıp duruyordu .Anne ise gözlerine hakim olamıyordu bir türlü, için için ağlıyordu.

Nihayet akşam olmuş baba eve gelmişti. İçeriye gire girmez eşinin gözlerinden bir şeyler olduğunu anlamıştı. Merakla ne var ne oldu? diye sordu .Her şeyi anlatmıştı ve ardından da;

--Zaten gözüm tutmadı böyle ciddi bir rahatsızlık sadece muayene ile anlaşılır mı? Üstelik birde, her ay getir demesi, yeni açılmış para kaynağı arıyorlar… dedi.
Öyle söylüyordu, beklide inanmak istemediği için bahaneler yaratmak istiyordu. Sanki sonuç değişecekti…Ana yüreğiydi işte. Bir taraftan da gözlerini siliyordu.
Baba hemen tanıdıkları bir doktor yakınlarını aradı ve kendilerini yönlendirmesini rica etti.

Doktor dalında çok iyi olan bir doktor arkadaşını arayıp onlar için randevu aldı. Ertesi gün hemen saatinde ordaydılar .doktor muayeneden sonra.

--Bir sorun var gibi ama tetkiklerini yapmadan bir şey söylemem doğru olmaz. Basit bir şeyde olabilir. Yarın hastanede gerekenleri yapar durumu anlarız. Dedi

Ertesi gün hastaneye gittiler. Tüm gerekli tetkikler yapıldı. Beklenen an gelmişti. Doktorun yüz ifadesinden bir şeyler anlamak ister gibi yüzüne dikkatle bakıyordu, doktor konuşmaya başladı;

--Çocuğun kalbinde gerçekten ciddi bir sorun var.Kapanma olasılığı olmayan bir yerde yedi mm. çapında bir delik var. Şu anda hayati tehlikesi yok ama okul çağına geldiğinde mutlaka ameliyat olması gerekiyor birde damarlardan birisinde darlık görünüyor.

--Deliklerin zamanla kapandığını duymuştum buda kapanmaz mı?

--Bulunduğu yer itibarıyla kapanma olasılığı yok. Bu durumda büyüklüğü değil bulunduğu yer önemli. Size şöyle izah edeyim; Nasıl devamlı akan bir suyun önünü kesmek mümkün değilse buda onun gibi bir şey. Kanın sürekli akışının olduğu bir yerde kapanma olasılığı yok ancak mucize gerek.

Doktor devam etti.

--Altı ayda bir kontrollerini yapacağız, ne durumda gözlemleyeceğiz, okul çağına kadar bu şekilde devam edecek, ihmal etmeyin, farklı muamele yapmayın,herhangi bir ilaç tedavisi yok, kafanıza takılan sorular olursa beni ararsınız . Dedi.

Doktor her şeyi net bir şekilde anlatmıştı. Anne ile baba soru soracak durumda değillerdi o da bunun farkındaydı. Doktorun yanından ayrıldılar. Sanki dünya başlarına yıkılmıştı da altında kalmışlardı. Baba daha sakin olmaya çalışıyordu, elden gelecek bir şey yoktu, kaderde buda varmış. Günlerce etkisinden kurtulamadılar, üzüldüler, ağladılar. Zamanla bu acıyla yaşamaya alışacaklardı. Anne bebeğin yüzüne baktıkça gözleri doluyor, Allah’ım acısını gösterme bana ne olur bir mucize yarat diye hep yalvarıyordu.

Bebek bir yaşına girmişti. Bir gün arkadaşıyla konuşuyordu. Her ikisi de iyice doluydu onunda bir sorunu vardı çocuğuyla ilgili teselli etmeye çalışıyordu arkadaşını belki söylediklerine kendisi bile inanmıyordu

--Üzülme artık Allah’tan ümit kesilmez. Belki bir mucize olur. Dua et, yatırlara git ne bileyim işte adak kurban kes nerden ne olacağı bellimi olur…
--Dualar hep dilimde zaten kurbanda iyileşeceğini bilsem bir değil üç tane birden keserim demişti. Ama iyileşme ümidi hiç yok bu kadarcık çocuk böyle büyük bir ameliyatı kaldırabilir mi? Ya O’na bir şey olursa …
Yine ağlamaya başlamıştı.
Aradan tam beş sene geçmişti.bu süre içinde kontrolleri düzenli şekilde yapılmış hiçbir değişikliğe rastlanmamıştı. Çocukta büyümüş güzelleşmişti o kadar tatlıydı ki… Gelişmesi de çok güzeldi. O’nun hasta olduğuna hiç kimse inanamazdı. Çok sağlıklı bir görüntüsü vardı.Anne artık onu kontrollere götürmek istemiyordu çünkü çocuk terslik olduğunu anlar gibi oluyordu. Neden gidiyoruz? diye soruyordu. Nasılsa beş senede hiçbir değişiklik yoktu. Gitmediler iki sene boyunca. Nihayet okul çağı gelip çatmıştı. Başka anne babaların sabırsızlandığı okul çağının onlar için acısı büyüktü gelmesini istemiyorlardı ama zamana kim engel olabilmişti ki?

İşte o an geldi ve ameliyat gününü almak için doktorla görüşüp hastaneye gittiler. Bu defa baba gidememişti. İzin vermemişlerdi. Ablası on dört yaşına girmişti, annesiyle beraber yola düştüler. Günlük güneşlik bir eylülün ilk haftasıydı.Anne yine çok gergin dalgın üzgün ve hep gözleri dolu doluydu. Gözlerini gizlemek için başını çevirip duruyordu. Allah’ım bana güç ver gözlerime hakim ol diye yalvarıyordu, boğazında bir şeyler tıkanıp kalmıştı. Birden hava kararmaya gök gürlemeye başladı. Bardaktan boşanırcasına yağan yağmur annenin imdadına yetişmişti. Artık gözyaşları yağmura karışıp gidiyordu, gizlemesine gerek kalmamıştı.

Hastahaneye varana kadar doyasıya ağladı. Doktorun odasına girdiklerinde üzerlerinden akan yağmur suları yerde birikinti yapıyordu .Gereken tetkiklere hemen başlandı son durum nedir ona bakılacaktı. Doktor elinde dosyayla odaya girdi ve onları çağırdı. Anne çok gergin ve titremeye başlamıştı. Hem ıslak giysiler hem de alacağı cevaplar karşısında titremesine engel olamıyordu. Doktorun yüz ifadesi anneyi şaşırtıyordu. Yıllardır birbirlerini iyice tanımışlardı, doktorda onlarla bir üzülüyordu.Sonunda doktor ışıl ışıl parlayan gözlerle ve büyük bir sevinçle;

--Müjde ameliyattan kurtuldunuz. Beklenen mucize oldu sanki deliğin üçte ikisi kapanmış artık ameliyat gerekmiyor.

Bu güzel haber karşısında ana yüreğiydi işte. Biraz öncede ağlıyordu, şimdide ağlıyor. Artık gizlemeye bile çalışmıyordu, kimseye de aldırdığı yoktu. Salıvermişti gözyaşlarını yılların birikintisini boşaltıyordu. Güzel haber hemen babaya ulaştırıldı, adeta bayram havası vardı yüreklerinde. Hiçbir bayram, hiçbir haber onu bu kadar mutlu etmemişti. Doktor iki sene sonra yine bakalım dedi.

İki sene yine gelmişti. Artık eskisi kadar korkmuyorlardı. Bu defada doktor onlara çok daha güzel bir haber vermişti.

--Bu aşamada artık tamamen iyileşmiş gözüyle bakabiliriz.Çok küçük, yok denecek kadar az bir delik kalmış, iki sene sonra yeniden görüşelim, düşünmeyin artık iyileşti.

Anne “Allah’ım şükürler olsun sana senden bir mucize istedim, sesimi duydun. Kimseye bu acıları yaşatma, hele evlat acısını hiçbir anneye ve babaya gösterme” diye dualar ediyordu. Artık Allah’ a verdiği sözü de yerine getirme sırası annedeydi. Baba annenin adağını bilmiyordu. Söylememişti. İstiyordu kendi adağını kendi el emeği göz nuruyla yerine getirsin. Başına örttüğü tülbent oyalarını herkes beğenir bize de yap derlerdi de o yapmazdı. Artık teklifleri kabul etmeye başlamıştı.<<damlaya damlaya göl olur>> dedikleri bu olmalıydı. Bir müddet sonra üç kurbana yetecek kadar parayı bir kenara koyabildi. Memleketlerine gittiklerinde bu dileğini yerine getirmeyi planlıyordu.Sonunda senelik izinlerinde memlekete gittiler.

Anne eşini yanına çağırdı ve onunla konuşmaya başladı.

--Söyleyeceklerimi iyi dinle lafımı da bölme. Deyip adak meselesini anlatmıştı. Sonrada parayı uzatıp git bununla kurbanları al dedi. Eşi duygulanmıştı.
.
---Neden bana söylemedin, bu kadar para ilmek ilmek tığın başından kolay kolay birikir mi ben yapamaz mıydım? Allah’a çok şükür seve seve yapardım. Almaya da gücüm var neden uğraştın durdun diye sitem etmişti


--Tabi ki yaparsın ama benim adağım, kendi gayretimle yerine getirmek istedim,içimden böyle geldi. Dedi.

Kurbanlıklar gelmiş, dayılar, amcalar teyzeler çağrılmış herkes bir araya getirilmişti. Bilmeyenlere mesele anlatılmış duygulu anlar yaşanmıştı, her birinin gözleri ıslak ıslaktı. Üç kurban kesilip tüm mahalleye eşe dosta yoksullara dağıtılmıştı. Anne yine dualarını unutmamıştı.

--Şükürler olsun Allah’ım bana böyle bir mucize yaşattığın için, sesimi duyduğun için, adaklarımı kabul et, zor durumda olan herkesin sesini duy, kimseye özellikle evlat acısı yaşatma. Dedi.

Bu şükürler dualar dilinden hiç düşmemişti.

İşte değerli okurlarım bu hikayemizde de olduğu gibi;

Yürekten dileyin isteyin. Allah mutlaka sesinizi duyacaktır “MUCİZE”lerini yaşatacaktır her şey onun elinde……..Benzer Konular
 • MUCİZE.......
  . Sally, küçük kardeşi George hakkında anne ve babasının konuşmalarını duyduğu zaman yalnızca sekiz yaşın...

 • 8 Mucize......
  1 x 8 + 1 = 9 12 x 8 + 2 = 98 123 x 8 + 3 = 987 1234 x 8 + 4 = 9876 12345 x 8 + 5 = 98765 123456 x 8 + 6 ...

 • mucize...
  Sally anne ve babasnn kçk kardeşi george hkkında knuşmalarını duyduğu zamn yalnızca 8 yaşındayıdı. Kardeşi çok...

 • Mucize anne mucize bebek...
  Sarıgöl İlçesi’ne bağlı Kızılçukur Kö...

 • Mucize??...
  "EN OLMAYACAK YERDE, EN OLMAYACAK ZAMANDA EN OLMAYACAK OLAY, HER ZAMAN VE HER YERDE OLABİLİR." ...


Görüntüleme:1713, Cevaplar:4

İlginizi Çekebilir >
Alt 29-05-2009, 17:40 #2

Miss-lonely

Yeni Üye


Emegine saglik.....

Alt 30-05-2009, 08:46 #3

hatice_kumru

Foruma Alışıyor


cok sagol cnm supermiss

Alt 30-05-2009, 09:19 #4

Õżпџѓ ッemeqine saqlık

x

Alt 01-06-2009, 18:43 #5

b3ySs!!

Foruma Isınan Üye


emeine saqlkk

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:10 .