Hilal'in gözüktüğü ilk gece
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 29-07-2009, 15:36 #1

«« єςђєг »»

ѕυкυт-υ нαуαℓ

Hilal'in gözüktüğü ilk gece


Ege' de bir efsane vardır; " Hilal' in gözüktüğü ilk geceHilal'in gözüktüğü ilk gece yıldızların altında denize dileğinizi iletirsenizHilal'in gözüktüğü ilk gece deniz size mutlaka geri döner ve dileğinizi yerine getirir... "

GülayHilal'in gözüktüğü ilk gece iskelenin ucuna doğru yürümeye başladı. GüneşHilal'in gözüktüğü ilk gece batmaya hazırlanıyordu ve deniz oldukça dalgalıydı. Dalgalar zaman zaman iskeleyi aşıpHilal'in gözüktüğü ilk gece ayak bileklerini ıslatıyordu. Yavaş ve donuk gözlerleHilal'in gözüktüğü ilk gece iskelenin ucuna kadar yürüdü ve durdu. Yavaş hareketlerle oturarak ayaklarını denize bıraktı. Bacakları ıslanıyorHilal'in gözüktüğü ilk gece arada bir gelen dalgalarla da baldırlarına kadar ıslanıyordu. Gözlerini kısarak ufuğa baktı. Turuncu ve kırmızının karışımından oluşan karışımHilal'in gözüktüğü ilk gece hafif hafif karanlık maviye karışıyor ve bulutların arasından karşıdaki adalar gözüküyordu. Gökyüzünde bulutlar simetrik bir şekilde duruyorlar ve çok hafif bir şekilde ilerliyorlardı.

Gülay bir İstanbul çocuğuydu. Genç yaşta aşık olmuşHilal'in gözüktüğü ilk gece okuduğu üniversiteyi sevdiği adamla evlenmek için bırakmıştı. Çok kısa bir zamanda hazırlıklarını tamamlamışlar ve sade bir düğünle evlenmişlerdi.

EvliliklerindeHilal'in gözüktüğü ilk gece kimsenin çözemediği bir mutluluk sırrı vardı. Onlar hiç tartışmazHilal'in gözüktüğü ilk gece kavga etmez ve daima iyi geçinirlerdi. Herkes bunu kötüye yorsa bileHilal'in gözüktüğü ilk gece onlar böylesine mutlu ve huzurlu iki sene geçirmişlerHilal'in gözüktüğü ilk gece ikibin sene daha geçirmeye yetecek kadar da yanlarında sevgi biriktirmişlerdi. Mutluluk sırları eşinin trafik kazasında hayatını kaybetmesiyle son buldu. GülayHilal'in gözüktüğü ilk gece adeta yıkılmış ve erimişti. Kazadan aylar sonra bile halen eşinin eve döneceğini düşünürHilal'in gözüktüğü ilk gece her akşam onu karşılamak için en güzel kıyafetlerini giyerdi. Gece olduğu halde halen eşi eve gelmeyinceHilal'in gözüktüğü ilk gece sinir krizleri geçirirHilal'in gözüktüğü ilk gece ağlayarak sabahı bulurdu. Ailesi bir süre sonra Gülay' ı yanına almıştı. Daha sonraları iyice içine kapanan genç kadınHilal'in gözüktüğü ilk gece zamanla insanlarla konuşmayı bile bırakmış ve sadece dalgın dalgın düşünür olmuştu. Böyle zor geçen 1 senenin ardından Gülay psikolojik tedavi görmeye başlamış ve ilaçlarla yaşamaya alışmıştı. İlaçlar onu bol bol uyutuyordu. Uyandığı zamanlarda karnını doyuruyorHilal'in gözüktüğü ilk gece eşine mektuplar yazıyor ve akşamları erken saatlerde tekrar uykuya dalıyordu. Bir süre sonra uyku ilaçlarının müptelası olan genç kadınHilal'in gözüktüğü ilk gece doktor tavsiyesiyleHilal'in gözüktüğü ilk gece ailesi ile birlikte Çanakkale' ye taşındı. Evleri Çanakkale yolu üzerinde bir köyün biraz uzağındaydı. Evlerinin hemen arkasında yükselen yüksek dağlar ağaçlarla kaplıydı. Evlerinin hemen önünde ufak bir bahçeleri ve deniz balkonları vardı. Bahçenin önünde taşlıkla kaplı bir sahil ve hemen ilerisinde deniz vardı. Gülay denize girmeyi çok sevmesine rağmenHilal'in gözüktüğü ilk gece buraya taşındıklarından beri hiç denize girmemişti. Gündüzleri bahçedeki çiçekler ve ağaçlar ile uğraşıyorHilal'in gözüktüğü ilk gece ailesinin sohbetlerini dinliyor ve akşamları deniz balkonlarında eşine mektuplar yazıyordu.

Ayaklarına gelen suyun soğukluğu ile irkildi. Hava iyice kararmaya yüz tutmuş ve az önceki o güzel renk karışımıHilal'in gözüktüğü ilk gece yerini sise bırakmıştı. Deniz biraz daha durgunlaşmış ve dalgalar yerini ufak çırpıntılara bırakmıştı. Burada her insan mutluluğu tadabilirdi çünkü doğanın güzelliklerini her saat görebilirdiniz. Sabahları adeta bir havuz gibi sakin olan denizde yürüyerek bile balıkları seyredebilirHilal'in gözüktüğü ilk gece akşamları çıkan rüzgarlar ile ruhunuzun en derinliklerinde yolculuklara çıkabilirdiniz. Fakat bunlar genç kadını mutlu etmeye yetmiyordu. OHilal'in gözüktüğü ilk gece eşinin ölümüyle birlikte sanki bir yarısınıda kaybetmişti. Gördüğü her güzelliği ve tadına baktığı her mutluluğu onunla paylaşmadığı süreceHilal'in gözüktüğü ilk gece ne anlamı vardı bu güzelliklerin ? İçi her zamanki gibiHilal'in gözüktüğü ilk gece kara bulutlarla kaplanmıştı. Ufukta görebildiği son noktayı seçmeye çalışıyor ve amansız bir şekilde içinin yandığını hissediyordu. Bu acımasız olay neden onun başına gelmişti ? Devamlı mutluluğunun neden ve kimin tarafından kıskanılıpHilal'in gözüktüğü ilk gece yok edildiğini düşünüyor fakat bir türlü düşüncelerini bir yere bağlayamıyordu. Eşini her düşünüşündeHilal'in gözüktüğü ilk gece ona bir daha dokunamayacağınıHilal'in gözüktüğü ilk gece bir daha öpemeyeceğini ve bir daha asla onun kokusunu koklayamayacağını farkediyor ve bu düşünce yüreğini sıkıyordu. Kurtulmak için çırpınsa bile kurtulamıyorHilal'in gözüktüğü ilk gece çevresinde ki herşeyin bir çaresizlik çemberiyle sarıldığını hissediyordu. Her gece uyurkenHilal'in gözüktüğü ilk gece rüyasında eşi ile buluşacağını düşünüyor ve bu düşünce onun karanlıklarındaHilal'in gözüktüğü ilk gece sıcak ve parlak bir ışık oluşturuyordu. Bu ümitle uykuya dalıyorHilal'in gözüktüğü ilk gece fakat bir türlü eşini rüyasında göremiyordu.

Rüyasında onu görebilmek için bir çok yol denemiş fakat hiç birinde başarılı olamamıştı. Bu onu gitgide dahada ruhunun derinliklerine götürüyorHilal'in gözüktüğü ilk gece saatlerce boş boş düşünmekten başka birşey yapmıyordu. Ailesi bu duruma çok fazla üzülüyorHilal'in gözüktüğü ilk gece biricik kızlarının tekrar eski haline gelmesi için ellerinden geleni yapıyorlardı. Lakin hiç biri genç kadının yüzünü güldürmüyorduHilal'in gözüktüğü ilk gece o sanki intihar etmeyi gururuna yediremediğinden dolayı sadece yaşamını sürdüren biri haline gelmişti. Bu durumdan nasıl ve ne zaman çıkacağını hiç kimse bilmiyor fakat bunun böyle sürüp gidemeyeceğini tahmin ediyorlardı. Buraya geldiklerinden beri ilaçlarını da kullanmıyordu. AilesiHilal'in gözüktüğü ilk gece onu ilaç kullandığı zamanlardan daha iyi görüyordu. Çünkü kızları ilaç kullanırken devamlı uyuyorHilal'in gözüktüğü ilk gece söylenen hiç birşeyi anlamıyor ve daima hasta gibi oluyordu. Oysa şimdiHilal'in gözüktüğü ilk gece sabah erken kalkıyorHilal'in gözüktüğü ilk gece bahçeyle uğraşıyorHilal'in gözüktüğü ilk gece deniz kenarında oturuyor ve alışagelmiş mektuplarını yazıyordu. Onlar için bu bileHilal'in gözüktüğü ilk gece oldukça iyi bir gelişmeydi.

Gülay iskeleden kalktı ve eve doğru yürümeye başladı. Sahilde ki taşlardan dolayı düzgün yürüyemiyor ve yalpalıyordu. Çocukluğundan beri buraya gelip gittiklerindenHilal'in gözüktüğü ilk gece denize dair olan tüm hikayeleri bilirdi. Yarın ay hilal şeklini alacaktı ve genç kadın bir dilek dileyecekti. Eve ulaştığında akşam yemeği hazırlanmıştı. Sessiz bir şekilde yemeğini yedi ve odasına çekildi. Yarın için içi umutla dolmuştu. Kimbilir belki gerçekten deniz ona geri döner ve isteğini yerine getirirdi. Bu düşüncelerin verdiği garip bir huzurla uykuya daldı.

Sabah uyandığında henüz güneş yeni doğuyordu. Uzun zamandır yaptığı gevşek hareketlerin tersineHilal'in gözüktüğü ilk gece büyük bir çeviklikle yatağından sıçradı. Üzerini değiştirip yatağını ve odasını topladı. Kahvaltısını yaptıktan sonra her zamanki gibi bahçedeki çiçeklerle ilgilenmeye başladı. Çiçeklerin hepsi bugün daha bir canlıydılar. Gülümsemeyi unutan yüzü ile onlara gülümsedi ve her biriyle tek tek ilgilenmeye başladı. Diplerini temizliyorHilal'in gözüktüğü ilk gece sularını veriyor ve hepsine birer öpücük konduruyordu. Gülay' ı balkondan izleyen annesi ve babası birbirlerine sarıldılar. Onu böyle görmek onları çok mutlu etmişti. Akşama doğru genç kadın deniz balkonuna gitti ve büyük bir titizlikle kağıdı önüne yerleştiripHilal'in gözüktüğü ilk gece kalemini çantasından çıkardı. Yazacağı her kelimeyi özenle seçmeliydi. Düşüncelerini netleştirdi ve yazısına başladı ;

" Sevgili DenizHilal'in gözüktüğü ilk gece

BilirsinHilal'in gözüktüğü ilk gece çocukluğumdan beri devamlı seninleyim. Tatil için geldiğimiz zamanlarda saatlerce seninle dans ederHilal'in gözüktüğü ilk gece İstanbul' a döndüğümüzde devamlı seni izlerdim. Sen kimi zaman durgunHilal'in gözüktüğü ilk gece kimi zaman neşeli olurdun. Hep bunu çözmeye çalıştım ve artık çözdüğümü sanıyorum. Sanırım sen aya aşıksın deniz. Ne zaman ay çıksaHilal'in gözüktüğü ilk gece onun ışıklarını alıpHilal'in gözüktüğü ilk gece binlerce yakutmuş gibi yansıtıyorsun. Rüzgar ile konuşuyorHilal'in gözüktüğü ilk gece kıyı ile oyunlar oynuyorsun. Akşamları kimseye içini göstermiyorHilal'in gözüktüğü ilk gece adeta içine bakmaya çalışan olursaHilal'in gözüktüğü ilk gece sendeki aşkı göreceklermiş gibi kendini saklıyorsun. Fakat sabahları ayın yerini güneşe bırakmasıyla birlikte durgunlaşıyorHilal'in gözüktüğü ilk gece kendini unutuyorsun. Akşama kadar böyle zaman geçiripHilal'in gözüktüğü ilk gece akşam kendini aya hazırlıyorsun. Kimi zamanlar rüzgar şiddetleniyor ve bulutlar ayı kapatıyor. Böyle zamanlardaHilal'in gözüktüğü ilk gece sevdiğini göremediğin için oldukça sinirleniyor ve içinde ne bulursan darmadağın ediyorsun. Ben senin öfkeni kıyılara vurduğun tekmelerden bile anlıyorum denizim. İnan banaHilal'in gözüktüğü ilk gece belki de seni benden iyi anlayacak kimse yoktur...

Söyle bana denizimHilal'in gözüktüğü ilk gece bir gün ayın hiç bir zaman doğmayacağını anlasan ne yapardın ? Bir daha hiç yakamozlar oluşturamayacağınıHilal'in gözüktüğü ilk gece onunla olan sevginizin içinde olmasına rağmen onu asla göremeyeceğini bilsen ne düşünürHilal'in gözüktüğü ilk gece ne hissederdin ? Eminim ki öfkeyle buraları yıkardın ve bir daha hiç yüzün gülmezdi. İşte sevdiğini kaybetmek böyle birşey denizim. Sen ayını asla kaybetmeyeceksin ama ben güneşimi kaybettim. Onu her düşündüğümde içim ağlıyorHilal'in gözüktüğü ilk gece yaşam duruyor. Hiç bir şey yapmak istemiyorum. Bedenimi yırtmak ve gökyüzüne yükselmekHilal'in gözüktüğü ilk gece her neredeyse onu bulmak istiyorum. Lakin hiç bir şekilde onu tekrar göremiyor ve ona tekrar sarılamıyorum. Anlattıklarımı her gün az çok gözlerimden anladığını farzediyorum. Bu yüzden sana yazmaya ve senden yardım istemeye karar verdim denizim. Hilal' in göründüğü ve senin en sevinçli olduğun bugün senden bir dileğim olacak. Beni sevdiğime kavuştur denizim. Bir defalığına bile olsa onu görmek istiyorum. Beni aydınlatanHilal'in gözüktüğü ilk gece neşemi yerine getiren ve zamanla hayatımın anlamı olmuş o gülümseyişini görmek istiyorum. Artık buralarda daha fazla onsuz kalmak istemiyorum. Ne olur denizimHilal'in gözüktüğü ilk gece beni onunla buluştur. Onu görmeme ve bir defacık dahi olsa sarılmama aracı ol. Beni anlayacağını umud ediyor ve bana dileğim ile ilgili geri dönmeni bekliyorum.. "

GülayHilal'in gözüktüğü ilk gece mektubunu dikkatle katladı ve göğsüne yerleştirdi. Akşam yemeğini yedikten sonra iskeleye çıkarak bir süre karanlıkta hiç bir ışığın meydana getiremeyeceği o güzel yakamozu izledi. Ardından yaşlı gözlerle dileğini denize bıraktı ve gözlerini kapattı. Sanki deniz dileğini hemen yerine getirecek gibi hissediyordu. Sanki gözlerini açsaHilal'in gözüktüğü ilk gece sevdiğini karşısında görecek ve bu doğaüstü olaya deniz neden olacaktı. Yavaşça gözlerini açtı ama sevdiğini göremedi. Gözlerinden bir kaç damla yaşHilal'in gözüktüğü ilk gece denize damladı. Genç kadın büyük bir hüzünle yürüyerek evine gitti ve kimsenin yüzüne dahi bakmadan odasına kapandı. AğladıHilal'in gözüktüğü ilk gece ağladıHilal'in gözüktüğü ilk gece ağladı.. HayatHilal'in gözüktüğü ilk gece yaşanılabilecek bir olgu olmaktan çıkmış ve adeta bir çileye dönüşmüştü. Buna daha fazla sabredemiyordu. Fakat aksi yöndede yapabilecek hiç birşeyi yoktu. Kalbi daralıyor ve nefes alması zorlaşıyordu. Derin derin nefes alarak kendine gelmeye çalıştı fakat her nefes alışında göğsü sızlıyor adeta nefes alırken bedeni yırtınıyordu. Hırıltılar çıkarmaya başladı. Hızlı hızlı öksürdü ve bir süre sonra kendine geldi. Oldukça halsiz kalmıştıHilal'in gözüktüğü ilk gece yatağına uzandı gözlerini kapattı.

Gece uykusunda bir rüzgar hissetti. Galiba balkon kapısını açık unutmuştu. Ama kalkıp kapatabilecek hali de yoktu. Rüzgar ayaklarından beline doğru ilerledi ve göğsünden başına kadar inanılmaz bir yumuşaklıkla esip gitti. GülayHilal'in gözüktüğü ilk gece rüzgar ile birlikte muhteşem bir huzur duygusuna sarınmıştı. Gözlerini açtı. Gördüklerine inanamayıpHilal'in gözüktüğü ilk gece gözlerini tekrar kapatıp açtı. Denizin ortasındaydı. Sahilden bir hayli uzakta olmasına rağmen evlerini zar zor görebiliyordu. Denizde yürüyebiliyor ve koşabiliyordu. Büyük bir sevinçle ordan oraya koşup durduHilal'in gözüktüğü ilk gece kendince rüyasının tadını çıkartıyordu. " Gülay... " Duyduğu sesle irkildi. Ses tam arkasından geliyordu ve yıllardır hasret kaldığı bir sesti. Hızla arkasını döndü. Kocası yüzünde o bilindik gülümsemesiyle kendisine bakıyordu. Hiç birşey diyemedenHilal'in gözüktüğü ilk gece hasretle kocasına sarıldı. İşte dileği gerçek olmuştuHilal'in gözüktüğü ilk gece onca zamandır başaramadığı şeyi deniz başarmıştı. Kocasının kollarından ayrılmadan tüm gücüyle onu sıktı. Kokusunu öylesine özlemişti kiHilal'in gözüktüğü ilk gece yıllarca böyle durabilirdi. " Ah seni öyle özledimHilal'in gözüktüğü ilk gece öyle bekledim ki.. " Eşi yanıt vermeden onun yüzüne baktı. Gözlerinde hafif bir keder vardı. Genç kadınHilal'in gözüktüğü ilk gece gayet iyi tanıdığı kocasının yüzündeki gülümsemesinin ardına saklanmışHilal'in gözüktüğü ilk gece gözlerindeki kederi hemen farketmiş ve onunda yıllardır kendisini özlediğini düşünmüştü. Onu görmenin verdiği sevinçle hiç birşey düşünemiyordu. Kocasına tekrar sarıldıHilal'in gözüktüğü ilk gece onu tekrar kokladı. Hiç uyanmak istemiyorHilal'in gözüktüğü ilk gece kalan tüm yaşamı boyunca bu rüyanın devam etmesini istiyordu. Yılların verdiği özlem ve hasretle saatlerce konuştular. Birbirlerini ne kadar özledikleriniHilal'in gözüktüğü ilk gece birisinin olmadığı yaşamda diğerinin eksikliğinin nasıl hissedildiğini anlatıp durdular. Her ikiside heyecanlı ve sevinçliydi. Bir o kadarda hüzünlüydüler. Genç kadın güneş ufuktan yavaş yavaş doğarkenHilal'in gözüktüğü ilk gece gözlerini bakmaya doyamadığı kocasından alarak denize çevirdi ve ağlamaya başladı. Kocası " Ağlama.. " dedi. Ağlamaması imkansızdıHilal'in gözüktüğü ilk gece birazdan uyanacak ve bu güzel gece sona erecekti. Bir ay boyunca yine kocasına hasret kalacaktı. Ona hızlı hızlı yine mektup yazacağınıHilal'in gözüktüğü ilk gece hiç durmayacağınıHilal'in gözüktüğü ilk gece her ay hilali sabırsızlıkla bekleyeceğini söyledi. Kocası elleriyle karısının ağzını kapattı. Gözlerinde garip bir bakış vardı. Gülay' ı öptü. " Gitme desem deHilal'in gözüktüğü ilk gece gideceksinHilal'in gözüktüğü ilk gece fakat döneceğinde unutmaHilal'in gözüktüğü ilk gece burada seni bekliyor olacağım.. " dedi. Güneş doğmuştuHilal'in gözüktüğü ilk gece gülay artık uyanması gerektiğini ve uyanmazsa ailesinin endişeleneceğindenHilal'in gözüktüğü ilk gece onu zorla uyandıracaklarındanHilal'in gözüktüğü ilk gece bu güzel rüyanın sarsıntılarla bitmesini istemediğinden bahsetti. Ona son defa sarılarakHilal'in gözüktüğü ilk gece denizin üzerinden yürümeye başladı. Evine doğru yaklaştıkça yüreği sızlıyordu. Ara ara arkasına bakıyor ve kocasının orada beklediğini görmek içine tarifi imkansız bir huzur veriyordu. Gözyaşları içerisinde sahile çıktı ve evlerinin önündeki kalabalığı farketti. Biraz daha yaklaşıncaHilal'in gözüktüğü ilk gece kulakları annesinin feryatlarıyla çınladı..Benzer Konular

Görüntüleme:1429, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 11:32 .