Tatlı Aşkım

Tatlı Aşkım (https://www.tatliaskim.com/)
-   Hikayeler & Öyküler (https://www.tatliaskim.com/hikayeler-oykuler/)
-   -   Kırmak ve Kırılmak Üzerine... (https://www.tatliaskim.com/hikayeler-oykuler/368988-kirmak-ve-kirilmak-uzerine.html)

Łeпα 23-10-2009 14:04

Kırmak ve Kırılmak Üzerine...
 
Hiç kalp kırdınız mı veya kalbinizi kıran oldu mu? Sanıyorum insan oğluna özgü duygular bunlar. Zira başka hiçbir canlıda böyle bir duygunun var olduğuna inanmıyorum. Evinizde beslediğiniz bir köpeğe kızarsınızhttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png söylenirsiniz hatta yeri gelir bir tekme atarsınızhttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png fakat yine de o size asla darılmaz. Kısa bir süre sonra sizi gördüğünde sevgiyle kuyruğunu sallarhttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png sevgi dolu gözlerle bakar.

Biz insanlarda durum başka. Kalbiniz kırıldığında tüm herşeyi unutursunuzhttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png o olay sanki dünyanın en kötü olayıdır. Dünya başınıza yıkılmıştır. O insanı bir daha affetmemeyi düşünürsünüz. Onunla olan tüm iyi anılar birdenbire silinmiştir hafızalardan. Belki şok olmuşsunuzdurhttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png böyle bir hareket beklememişsinizdir ondan. Ama olan olmuşhttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png kırılan kırılmıştır.


Yıllar önce Malatya'da huzur evinde bir yaşlı ile sohbet ediyordum. Zaten oldum olası yaşlı insanları severim. Anıları çok olur onların. Şiire meraklı bir ihtiyardıhttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png hemen ayak üstü dörtlükler uyduruveren bir ihtiyarcık. Sohbet sırasında derin bir iç çekerek;

"Kırma dostun kalbinihttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png
Onaracak ustası yok.
Soldurma gönül çiçeğinihttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png
Sulamaya ibrik yok."

demişti.

Sevgiyle bakanhttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png artık iyice çukura kaçmış gözlerinde bir an parıldayan bir damla yaş gördüm. Belki geçmişte yapılan bir yanlışı anımsamıştı. Zaten yine onunla cezalarhttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png kanunlarhttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png hapishaneler üzerine yaptığımız bir söyleşide;
"Cezaevleri boşuna. En güçlü cezaevleri vicdanımızdır. Vicdanın rahat olmadıktan sonra suçun affedilmişhttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png özgür kalmışsın ne çare? Vicdanın olmadıktan sonra en berbat mapus damlarının sana faydası ne?" demişti.

O günden sonra davranışlarımahttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png sözlerimehttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png sosyal ilişkilerime daha bir dikkat eder oldum. İnsanları kırmamayıhttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png kırılsam da kırmamayı ilke edinir oldum. Bazen bilmeyerek de olsa birilerini kırdıysam ve o kırdığım insan bunu bana hatırlatırsahttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png o vicdan azabı bana zaten yeter. O insanı tekrar kazanabilmek için şartlar ne kadar zor olsa da yine de denemeyi göze alırım. İhtiyarın dediği gibi "Onaracak ustası yok" olmasına rağmenhttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png usta titizliğinde olmasa da çıraklık mertebesinde çaba gösteririm. (Her ne kadar bazen karşımdaki tarafından aptal yerine konulsam da)

Günümüz insanı daha gerçekçihttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png sosyal ilişkiler hep karşılıklı çıkarlar ile donanımlı. Kalp kırılmışhttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png kırılmamışhttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png dostluklar bitmişhttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png bitmemiş önemi yok. Önemli olan o günü kâr ile kapatabilmek. Dostum bana küsmüşhttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png küserse küssünhttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.pngonun bileceği bir iş mantığı hakim.

En güzeli geçmişte kalan dostluk değerlerine sahip çıkmakhttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png birbirimize daha saygılıhttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png daha hoşgörülü yaklaşabilmekhttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png hepsinden önemlisi kişilere karşı içimizdeki o kahrolası önyargıyı yok edebilmek.

Kalp kıran insanların nasıl bir ruh yapısına sahip olduklarını çok düşünmüşümdür. Galiba onlar hayatlarında kendilerine hiç değer verilmemişhttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png sevilmemişhttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png öz güvenlerini kaybetmiş zavallılar.
Karşınızdaki insanın iyi niyetini aptallık olarak görüyorsanız inanın siz aptalsınızdır. Kalbinizi inciten insanlara karşı kırıcı olmadan cevap verebilmekhttp://www.forumgercek.com/images/smilies/nokta.png çok sağlıklı bir ruh yapısının ve her yönüyle güçlü bir kişiliğin ürünüdür.

Herşeye rağmen kalp kırmayı ilke edinmiş ve bunu üstünlük sayanları da vicdanlarıyla başbaşa bırakıp yollarının açık olmasını dileyelim...

~puRé Lowé~ 23-10-2009 22:22

anLamLı bi yazı ttLım saoL..

≈ đяεaмεя đoŁŁ ≈ 23-10-2009 22:27

Güzeldi Canm Saol


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:37 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.

-

2005-2018 Tatliaskim.com