Kırmak ve Kırılmak Üzerine...

#1
Hiç kalp kırdınız mı veya kalbinizi kıran oldu mu? Sanıyorum insan oğluna özgü duygular bunlar. Zira başka hiçbir canlıda böyle bir duygunun var olduğuna inanmıyorum. Evinizde beslediğiniz bir köpeğe kızarsınızKırmak ve Kırılmak Üzerine... söylenirsiniz hatta yeri gelir bir tekme atarsınızKırmak ve Kırılmak Üzerine... fakat yine de o size asla darılmaz. Kısa bir süre sonra sizi gördüğünde sevgiyle kuyruğunu sallarKırmak ve Kırılmak Üzerine... sevgi dolu gözlerle bakar.

Biz insanlarda durum başka. Kalbiniz kırıldığında tüm herşeyi unutursunuzKırmak ve Kırılmak Üzerine... o olay sanki dünyanın en kötü olayıdır. Dünya başınıza yıkılmıştır. O insanı bir daha affetmemeyi düşünürsünüz. Onunla olan tüm iyi anılar birdenbire silinmiştir hafızalardan. Belki şok olmuşsunuzdurKırmak ve Kırılmak Üzerine... böyle bir hareket beklememişsinizdir ondan. Ama olan olmuşKırmak ve Kırılmak Üzerine... kırılan kırılmıştır.


Yıllar önce Malatya'da huzur evinde bir yaşlı ile sohbet ediyordum. Zaten oldum olası yaşlı insanları severim. Anıları çok olur onların. Şiire meraklı bir ihtiyardıKırmak ve Kırılmak Üzerine... hemen ayak üstü dörtlükler uyduruveren bir ihtiyarcık. Sohbet sırasında derin bir iç çekerek;

"Kırma dostun kalbiniKırmak ve Kırılmak Üzerine...
Onaracak ustası yok.
Soldurma gönül çiçeğiniKırmak ve Kırılmak Üzerine...
Sulamaya ibrik yok."

demişti.

Sevgiyle bakanKırmak ve Kırılmak Üzerine... artık iyice çukura kaçmış gözlerinde bir an parıldayan bir damla yaş gördüm. Belki geçmişte yapılan bir yanlışı anımsamıştı. Zaten yine onunla cezalarKırmak ve Kırılmak Üzerine... kanunlarKırmak ve Kırılmak Üzerine... hapishaneler üzerine yaptığımız bir söyleşide;
"Cezaevleri boşuna. En güçlü cezaevleri vicdanımızdır. Vicdanın rahat olmadıktan sonra suçun affedilmişKırmak ve Kırılmak Üzerine... özgür kalmışsın ne çare? Vicdanın olmadıktan sonra en berbat mapus damlarının sana faydası ne?" demişti.

O günden sonra davranışlarımaKırmak ve Kırılmak Üzerine... sözlerimeKırmak ve Kırılmak Üzerine... sosyal ilişkilerime daha bir dikkat eder oldum. İnsanları kırmamayıKırmak ve Kırılmak Üzerine... kırılsam da kırmamayı ilke edinir oldum. Bazen bilmeyerek de olsa birilerini kırdıysam ve o kırdığım insan bunu bana hatırlatırsaKırmak ve Kırılmak Üzerine... o vicdan azabı bana zaten yeter. O insanı tekrar kazanabilmek için şartlar ne kadar zor olsa da yine de denemeyi göze alırım. İhtiyarın dediği gibi "Onaracak ustası yok" olmasına rağmenKırmak ve Kırılmak Üzerine... usta titizliğinde olmasa da çıraklık mertebesinde çaba gösteririm. (Her ne kadar bazen karşımdaki tarafından aptal yerine konulsam da)

Günümüz insanı daha gerçekçiKırmak ve Kırılmak Üzerine... sosyal ilişkiler hep karşılıklı çıkarlar ile donanımlı. Kalp kırılmışKırmak ve Kırılmak Üzerine... kırılmamışKırmak ve Kırılmak Üzerine... dostluklar bitmişKırmak ve Kırılmak Üzerine... bitmemiş önemi yok. Önemli olan o günü kâr ile kapatabilmek. Dostum bana küsmüşKırmak ve Kırılmak Üzerine... küserse küssünKırmak ve Kırılmak Üzerine...onun bileceği bir iş mantığı hakim.

En güzeli geçmişte kalan dostluk değerlerine sahip çıkmakKırmak ve Kırılmak Üzerine... birbirimize daha saygılıKırmak ve Kırılmak Üzerine... daha hoşgörülü yaklaşabilmekKırmak ve Kırılmak Üzerine... hepsinden önemlisi kişilere karşı içimizdeki o kahrolası önyargıyı yok edebilmek.

Kalp kıran insanların nasıl bir ruh yapısına sahip olduklarını çok düşünmüşümdür. Galiba onlar hayatlarında kendilerine hiç değer verilmemişKırmak ve Kırılmak Üzerine... sevilmemişKırmak ve Kırılmak Üzerine... öz güvenlerini kaybetmiş zavallılar.
Karşınızdaki insanın iyi niyetini aptallık olarak görüyorsanız inanın siz aptalsınızdır. Kalbinizi inciten insanlara karşı kırıcı olmadan cevap verebilmekKırmak ve Kırılmak Üzerine... çok sağlıklı bir ruh yapısının ve her yönüyle güçlü bir kişiliğin ürünüdür.

Herşeye rağmen kalp kırmayı ilke edinmiş ve bunu üstünlük sayanları da vicdanlarıyla başbaşa bırakıp yollarının açık olmasını dileyelim...

İlginizi Çekebilir


#2
anLamLı bi yazı ttLım saoL..


#3
Güzeldi Canm Saol
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 05:30 .