Çırak Eczacı

#1
Mahalleli diğer çocuklarla beraber onlar gibi oynuyordu. Akşamları evde de oyununu devam ettiriyordu. Arkadaşları olmasa da tek kişilik grup oyunu oynuyordu. Oyunda bazen kendisi bazen kendi rakibi olurdu. Bazen de anne veya babasıyla devam ettiriyordu. Her gün farklı yetenekler sergiliyordu. Kim bilir arkadaşlarıyla oynayınca kurallar başarılı olmasına engeldi. Evde kendi kendine kazanacağı kuralları da koyarak oynar ve kazanırdı. En zor zamanlarında oyun başa baş gitse de bir şekilde kazanırdı.

Hasta olduğunda babasıyla gittiği doktora ve önlüğüne dikkat etmişti. Beyaz önlük onu büyülemişti. Eczaneye gitmişlerdi. İlaç rafları arasında ki eczacı da beyaz önlüklüydü. Ferruh yeni bir oyun geliştirmişti. Hasta haline bakmadan kah doktorÇırak Eczacı kah eczacı oluyordu. Hastanın kendisi olduğunu yadsıyarakÇırak Eczacı hastayı muayene eden doktor oluyordu. Stetoskop diye eline aldığı ipi sırtına göğsüne koyarak vücut sesini dinliyordu.

İlerleyen yaşında okulda kayda değer bir varlık gösteremedi. En çok sevdiği doktorluk elinden kaydı. Eczacılık fakültesiyle de uzaktan yakından ilgisi olmadı. Babası mahalledeki eczacının söylediklerini anımsadı. EczacıÇırak Eczacı Ferruh’ın babasına çalışkanÇırak Eczacı dinamik ve dürüst bir çırağa ihtiyacı olduğunu söylemişti. O da ilgi alanına uygun olarak oğlunu eczaneye çırak olarak verdi.

Hevesli olduğu için ilaçların isimleriniÇırak Eczacı yerlerini çabucak öğrendi. EczacıyıÇırak Eczacı eczacının müşteriyle diyaloglarını can kulağıyla dinliyordu. Her ayrıntıya dikkat ediyordu. Bu işe biraz da yatkındı yani kendini iyiden iyiye vermişti. Patronun dükkânı terk ettiği kısa aralarda eczacı gibi davranıyordu. Müşteriyi güzelce karşılarÇırak Eczacı kimse olmadığında da tansiyon ve nabız cihazlarıyla zamanını geçirirdi.

Ferruh meslekte epey mesafe kat etmişti. Doktor yazısını çözmüştüÇırak Eczacı ilaç isimlerini ve muadillerini de öğrenmişti. Gelen hasta reçetelerine pahalı olduğunda veya eczanede bulunmadığında muadillerini verme kolaylığını da kavramıştı. Kimi zaman hastaya sorarÇırak Eczacı görüşünü alır; kimi zaman sormadan doğrudan muadil ilaçları verirdi. Bazı hastaları ikna etmek için eğer tanıdıksa doktoru arayarak mevcut olmayan ilacı değiştirirdi. Kendine göre birçok eczacının bilmediği meslek sırlarını öğrenmişti. Çekirdekten yetişme eczacıydı. Eczacıların mutemetlik ve kasiyerlik marifetlerini de öğrenmişti. İlaçların fiyatlarını yükselmesiÇırak Eczacı düşmesiÇırak Eczacı kar oranlarıyla da ilgilenmeye başlıyordu.

Eczacıların aldığı kararlarÇırak Eczacı yapacağı eylemler kendisini bağlar olmuştu. Kendini bu işe ait hissediyordu. Bugün eczanelerde satılan ilaçların gün gelir marketlerde satılacağı düşüncesini kafasından atamıyordu.

Eczacı çırağı mesleğe kendini tam olarak kaptırmıştı. Deyim yerindeyse eczacı olmuştu. Nerdeyse eczacıdan daha eczacı oluyordu hani. “Kraldan çok kralcı olmak” derler yaÇırak Eczacı Ferruh da kralcılığa oynuyordu. Eczacıları ilgilendiren her gelişme kendini de bağlıyordu. Eczacılardan daha çok veryansın ediyordu. En ufak bir hareketlilikten sosyal kriz çıkarırdı. Bir bardak sudan fırtına koparırdı.

Okuldan sonra hayata gözlerini eczaneden açtı. Kendini bildiğinden beri ekmek teknesi çalıştığı eczaneydi. DürüsttüÇırak Eczacı çalışkandıÇırak Eczacı nöbet günlerinde mesaisini hiç aksatmıyordu. Bir kere dahi olsa nöbetçi eczane olduğunda mazeret uydurup eczaneden kaçtığı görülmemişti. Yemek saatleri bile lokanta yerine orada geçiriyordu. İşveren böyle sadık bir çırağı nereden bulabilir kiÇırak Eczacı “bundan iyisi Şam’da kayısı.” Patronu ona güveniyor ve seviyordu. Onun da patronuÇırak Eczacı işiÇırak Eczacı çalışma adına bildiği her şeyi o biricik eczacıydı. Bir gün oradan koparsa tutunacak dalı hayal etmek istemiyordu. Ferruh için eczane her şey olmuştu.

Toplumu etkileyen her olay eczacılara da yansıyordu. Ne olursa olsun ilaca ve diğer ürünlere belli oranda kar payı ekliyorlardı. Marketlerde satılmayan ürünleri daha yüksekÇırak Eczacı satılanları biraz aşağı çekerlerdi. Ayrıca onların sattıkları güvenliÇırak Eczacı sağlıklıÇırak Eczacı tarihi geçmemiş oluyordu. Bir avantajları da vardıÇırak Eczacı halkın eczaneden anladığı orada satılan her şeyin ilaç mahiyetinde olması. DışarıdaÇırak Eczacı oradaÇırak Eczacı buradaÇırak Eczacı marketteÇırak Eczacı bakkalda falan satılandan farklı olduğuydu. Mesela aynı marka diş macununu üç beş lira üst fiyattan satabiliyorlardı.

Hafta sonları eczanenin nöbetçi olmadığı günlerde eğer eczacı haklarına yönelik bir girişim varsa Ferruh mutlaka orada olur. İlaç kar oranları doğrudan çırağa etki etmiyorÇırak Eczacı fakat etik olarak patronunun kazancından kendine haklı olarak pay çıkarırdı. Patronun gülen yüzü onda etki bırakırdı. Bu sevinci yapmacık değil iş gereği de olsa içtendi. Direkt olarak patronun dolaylı olarak da kendinin çıkarları için gerekirse ve patron izin verirse il dışında bile eylemlere katılırdı. Benzeri olaylarda her eczacının eczası vardıÇırak Eczacı kendisinin ise çok sevdiği patronu vardı. Olsun kim olursa olsun protestocuların sayısı daha kalabalık olacak. Sosyal bilinçlenme yerine sosyal sürü mantığı devreye girmişti. O da kalabalığın yürüdüğü gibi yürüyorÇırak Eczacı diğerleri gibi bağırıyordu.

O kadar çok faaliyet düzenlenmişti ki ülkede ilaç sorunu ciddi olarak ele alınması gerekti. Eczacı ve çırağı nerede haklı nerede haklarının olmadığını düşünmeye başladılar. Yoksa çıkar ile hak birbirine mi karışmıştı? Ortada bir sorun vardı şimdilerde. Artık çırak da ustasının şapkasını öne eğip ciddi ciddi düşünmeye koyuldu. İlacın marketlerde de satılacağı haberleri çırağın zihnini en çok kurcalayan sorun olmuştu.

Market ve süpermarketlerin ilaç satması eczacıları ekonomik ve prestij açısından çok kötü etkileyeceği biliniyordu. Çırak “marketler market işi yapsınlar biz eczacıyız ilaç da bizim işimiz”Çırak Eczacı diyordu. Hem market ve bakkala düşen ilaçtan ne şifa beklenirdi ki? Markete çalışanlar ilacın ne olduğunu nerden bilecekler? Doktor yazısını çözmeleri bile başka bir handikap. Bazı ilaçların karışımı ve hastaya sunumu meslek bilgisi gerektirir. Bu kadar yıldan sonra marketler zincirindeki elemanla aynı statüde olmazdı. Marketlerin kiloylaÇırak Eczacı sayıylaÇırak Eczacı promosyon ilaç satması etik değildi. Kendilerinin promosyon ile fahiş fiyat ile satmasında etik sorun tartışma konusu edilmiyordu. Vatandaşların iki yerine üç vermesi etik sorun olmuyordu. Reçete bilgisi meslek sırrıydıÇırak Eczacı buna düzenleme istemiyorlardı.

Sağlık herkesin sağlığıydıÇırak Eczacı hasta eczaneye alışmış. Diğer satış birimleri hastanın sağlığıyla ilgilenemezler. Çünkü sağlık uzmanlık işidirÇırak Eczacı erbabına bırakmak gerekir. Mantık sorunları eczanede çözüyordu. Bir de tersinden alıyor: prosedür değişirseÇırak Eczacı değişim nasıl olacaktı? “Su akar yatağını bulurdu”Çırak Eczacı bulmasına beraberinde götürdükleri ne olacaktı? Gerçi samimi arkadaşının çalıştığı market vardıÇırak Eczacı böyle bir durumda bu limana sığınabilirdi.

Sistemin çarkları bu sefer düz değil tersinden dönmüştü. İstenmeyen olmuşÇırak Eczacı eczacılar da bir birçok işyeri gibi işçi çıkarmaya başlamışlardı. Eli kulağında çırak pek rahat değildi. Ondan önce taburcu olan arkadaşları çoktan marketlerde yer kapmıştı. Patronun her gün geri adım yürüyüşü çırağı da can evinden vurmuştu. BeğendiğiÇırak Eczacı memnun olduğuÇırak Eczacı sevdiği elemanına doğrudan git de diyemiyordu. Patron çırağın ne ayrılmasını ne de kalmasını istiyordu.

Ferruh kararın kendisinde biteceğini fark etmişti. Kalmak istemesine rağmen zorluk çıkarmadan görünen yoldan yürümesini bildi. Üzülerek ve ustasını kırmadan.

Devasa marketin kocaman reyonları arkasında bir köşeye sıkıştırılan ilaçları bekçi sadakatiyle bekliyordu. Üzgündü eczaneden ayrılmıştıÇırak Eczacı memnundu ilaçlardan kopmamıştı. Kısa sürede buradaki işine de alıştı. Arada birÇırak Eczacı mantığı kabullenmese deÇırak Eczacı marketin diğer işleriyle yan alan olarak ilgileniyordu.

Çalıştığı market eczanelerden daha iyi işler oluncaÇırak Eczacı tek başına yetiştiremedi. Market sahibi ilaç reyonuna bir eleman daha alacaktı. Daha ciddi iş yapmak için eczacı arıyordu. Ustasından daha uyumlu eczacı düşünemediğinden arayarak eski patronunu durumdan haberdar etti.


Mehmet Cengiz

İlginizi Çekebilir
 • Çırak- Tess Gerritsen...
  Orjinal Adı : The Apprentice (2002) Çevirmen : Şah...

 • Kırık Çırak...
  kalbimi çekiç yaptım da düzeltemedim hayatımın eğri büğrü kaportasını ezikliğini bana kusuyor ustam ü...

 • Eczacı...
  İlerde olacağım meslek. Pek istemesemde :askt: Kimilerine göreyse ilaç bakkalı :ek4:...

 • Usta-Çırak...
  Ustaların çıraklarına sadece edindikleri mesleği, zanaatı değil hayatı da öğrettikleri, en geniş ve gerçek ...

 • ÇıRak araNıyoR.! =)...#2
paylaşımın için teşekkürler .(:
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 05:37 .