Bir öğretmenin Mektubu (okuyunca çok şaşıracaksınız)
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Konu Kapatılmıştır
Seçenekler
Alt 24-05-2007, 01:23 #1

ZOR_

Deneyimli

Bir öğretmenin Mektubu (okuyunca çok şaşıracaksınız)

Aşağıdaki mektubun yazarı, bir öğretmen... Ancak adını ve nerede çalıştığını gizlemek zorunda kalmış; tahmin edebileceğiniz sebeplerle... Mektup, aşağıdaki hâliyle bir üniversitemizin 'Öğretmenler Günü' toplantısında da okunmuş gözyaşlarıyla...

'Merhaba, İstanbul'da bir lisede öğretmenlik yapıyorum. Çalıştığım okul, çoğunluğu Anadolu'nun en ücrâ köylerinden gelip yerleşen (aslında yerleşemeyen) insanların oturduğu bir çevrede... Etrafımız gecekondu mahalleleri... Gecekondu olmayan yerlerde de derme çatma binalar var. İstanbul'un pek çok yerinde artık görmeye alıştığımız bir manzara var aslında burada da... Sözünü ettiğim yerleşim yerinin beş dakikalık mesâfesinde modern bir alışveriş merkezi var!... Atardamarın hemen üzerinde bu okul!...

Bunların Hepsi Gerçek:
*Biliyor musunuz, bu yıl lise 1. sınıfta olup da okuma-yazma bilmeyen bir öğrenci var.
*Biliyor musunuz, bir öğrenci okula 'satır' getirmekten uzaklaştırma cezası aldı.
*Biliyor musunuz, iki hafta önce okulun önünde çıkan bir kavgada bir öğrencimin boynu döner bıçağı ile kesildi: 28 dikiş atıldı. (Çok şükür şahdamarına gelmedi.)
*Biliyor musunuz, bu çevrede kimse kışın, akşam beşten sonra sokakta yalnız yürüyemiyor.
*Biliyor musunuz, geçtiğimiz hafta, bebek bekleyen müdür yardımcımız bir öğrenci tarafından karnı tekmelenmekle tehdit edildi.
*Biliyor musunuz, dışarıdan elini kolunu sallaya sallaya giren bir adam, kendisini dışarı çıkarmaya çalışan kat nöbetçisi bayan öğretmeni bıçakla tehdit etti.
*Biliyor musunuz, derste sıkıntı yarattığı için öğretmeni tarafından cezâlandırılan öğrencinin, aşiret olan âilesi okulu bastı.
*Biliyor musunuz, bir öğretmenimiz sınıfta bıraktığı öğrenciden tehdit telefonları aldı.
*Biliyor musunuz, öğrencilerimizin % 86'sı sigara içiyor!..
*Biliyor musunuz, öğrencilerimizin % 42'si hap kullanıyor!..
*Biliyor musunuz, okulun etrafında hap satanları, okulun içinde hap kullananları polis biliyor. *Biliyor musunuz, geçtiğimiz yıl bir kız öğrencimizin babası, çocuğundan (öğrencimizden) dayak yediği için okula sığındı.
*Biliyor musunuz, yalnızca koridorda birbirlerine çarptıkları için kavgaya tutuşan iki kız öğrencinin âileleri, okulun önünde birbirlerine yumruk yumruğa saldırdılar.
*Biliyor musunuz, bazı kız öğrenciler, 100 kontör karşılığında minibüs şoförleri ve halı saha sahiplerinin kendilerine dokunmasına ses çıkarmıyorlar.
*Biliyor musunuz, bu yıl bir erkek öğrenci, bir kız öğrencinin kendisine cinsel tâcizde bulunduğunu söyleyerek şikâyette bulundu.
*Biliyor musunuz, geçtiğimiz yıl bir anne, kızının saçının boyalı olması üzerine okula çağırıldığında, kızını okula koca bulmak için gönderdiğini, bu nedenle de süslenmesi gerektiğini söyledi.
*Biliyor musunuz, velilerin % 42'si kayıttan sonra bir daha okula uğramıyor. *Biliyor musunuz, maddî yetersizlikten dolayı üç-dört âilenin, 'bir oda-bir salon' dan ibâret bir evi paylaştıklarına çok şâhit oldum.
*Biliyor musunuz, her ay öğretmenler aramızda para toplayıp bir öğrenciye bot, palto veya okul araç-gereçleri alıyoruz.
*Biliyor musunuz, geçtiğimiz yıl, bir Cuma günü okul kapanışı töreninde baygınlık geçiren bir öğrencinin iki gündür hiçbir şey yemediğini öğrendik. *Biliyor musunuz, öğrencilerden çoğunun âilesinin hayatında kan davası, intihar, boşanma, dayak, kaçma, kaçırılma, hapis gibi hikâyeler var.
*Biliyor musunuz, geçtiğimiz yıl iki gün boyunca evine gitmeyen bir öğrenciyi, velisi gelip okulda arıyor. (Kızın biriyle kaçtığı anlaşılıyor daha sonra...)
*Biliyor musunuz, annesi babası ayrı veya boşanmış olan öğrencilerin çoğu uzak akrabaların yanında kalıyor. Anne ya da baba çocuklarını evlerine almak istemiyor, bazen de üvey anne-babalar, çocukları kabullenmiyor.
*Biliyor musunuz, geçtiğimiz yıl problem çıkardığı için müdür tarafından tartaklanan bir öğrenci, mahalleden topladığı tanıdıklarıyla müdürün odasını basıp tehditler savurdu.
*Biliyor musunuz, geçtiğimiz yıl 1000 öğrenci kapasitesi olan okulumuzda kütüphâneye üye olanların sayısı 7(yedi)'ydi.
*Biliyor musunuz, öğrenci tanıma formlarındaki 'çaldığınız müzik alet(ler)i' bölümüne radyo, teyp, walkmen yazan azımsanamayacak sayıda öğrenci var.*Biliyor musunuz, ... lisesine kayıt yaptıran bu öğrenciler, çarpım tablosunu bilmiyorlar; 10 ve katları ile çarpma ya da bölme işlemi yaparken bile hesap makinesi kullanıyorlar. (Geçtiğimiz ay sinirden gözlerine kan oturmuş bir hâlde sınıftan çıkan matematik öğretmenimiz koltuğa çökerken öğrencilere bir ders boyunca 300ü 2'ye böldüremediğini anlattı.)
*Biliyor musunuz, maddi durumu iyi olan sayılı öğrencilerden birinin velisi, geçtiğimiz yıl akan damımızı onardı. (Notlarının hemen hepsi zayıf olan öğrencinin sınıf geçmesi şartıyla!)
*Biliyor musunuz, öğrencilerimizin % 60'ı sağlıksız beslenmeden dolayı hasta (Aralarında dispanserlik olanlar var.) Ancak öğrencilerimizin % 90'ında cep telefonu var. (Cep telefonları son model, bazıları kameralı...)

Ben bu okulda 3 yıldır öğretmenlik yapmaya çalışıyorum. Bu olaylara alışmamak için, artık alışıp bunları neredeyse normal karşılayan yılların öğretmenleri gibi olmamak için uğraşıyorum. Biliyorum ki, eğer alışırsam, geleceğe dair hiçbir umudum kalmayacak. Her gün büyük bir çaresizlik ve endişeyle:

'-Acaba bugün ne olacak?' diye başlıyorum işime... Olaysız geçen günler, Allâh'ın nimeti! Biliyor musunuz, öğrenmeye direnen, kendini kapatan öğrencilerime İstiklâl Marşı'nın anlamını bile öğretemiyorum.
Daha da yazacaktım, ancak yazdıkça yüreğim ağırlaşıyor.~ALINTIDIR~

Görüntüleme:5307, Cevaplar:59

Alt 24-05-2007, 06:53 #2

●[яαρυηzєl]●

Yasaklı Üye
yureğiNe sağLık


Alt 24-05-2007, 09:47 #3

BahadiReM

Tam1tatLıAşık

ne kadar acı bir durum malesef bunlarda ülkemizin acı gerçeklerinden...Duyarılılık gösterip paylaştığın için tşkler


Alt 24-05-2007, 10:21 #4

EvReMeRvE

Deneyimli

Alıntı:
*Biliyor musunuz, bazı kız öğrenciler, 100 kontör karşılığında minibüs şoförleri ve halı saha sahiplerinin kendilerine dokunmasına ses çıkarmıyorlar
off yaa nekadar kötü insan böle şey yaparmı bi kontör için gerizekalılar sinirim bozuldu yaaa paylaşımın için teşekkürler


Alt 24-05-2007, 10:48 #5

Deniz_inCisi

Foruma Isınan Üye
paylasımın Cın tSkler GERcKEten Her yERde yasmak Zorlastı BU ne ya Olmaz bole NEre kadar devam edıcek kı bu olaylar aksamları sokaga cıkamaz hale geldık ınsanların gozu donmus yaa ALLAH akıl Fikir VEsın... saDEceBu olaylar OkUlda deİlKi HerYeRde...


Alt 24-05-2007, 12:19 #6

ZOR_

Deneyimli
Okuyan gözlerinize sağlık arkadaşlar..
Türkiye'nin gerçeği bu...


Alt 24-05-2007, 12:20 #7

bLuEMaxXx

Forum Üstadı
PayLa$ıMın İçin t$kLer


Alt 24-05-2007, 12:23 #8

ZOR_

Deneyimli
Teşekkür ederim sağol arkadaşım


Alt 24-05-2007, 12:37 #9

izмiяiηciѕi

вα∂є & ρєѕтσ

eline yüreğine sağlık canım paylaşımın için ne kadar kötü çirkin ve acı hallere geldik ya
Alıntı:
Biliyor musunuz, bazı kız öğrenciler, 100 kontör karşılığında minibüs şoförleri ve halı saha sahiplerinin kendilerine dokunmasına ses çıkarmıyorlar.


Alt 24-05-2007, 12:57 #10

pesimist_f

Bizden Biri

Biliyor musunuz, bu yıl bir erkek öğrenci, bir kız öğrencinin kendisine cinsel tâcizde bulunduğunu söyleyerek şikâyette bulundu.

e maşallah

paylasım için tesekkürler


Konu Kapatılmıştır


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerBir öğretmenin Mektubu (okuyunca çok şaşıracaksınız) Konusuna Benzer Konular

Okuyunca Şok Olacaksiniz!!!


Adı hakkı... msn de basladı askımız.hiç beklemediğim bir zamanda teklif etti.bende seviyordum onu.KABUL ETTİM.... Bir süre çıkmıstık.benden önce...

Bir öğretmenin Mektubu (okuyunca çok şaşıracaksınız)


Aşağıdaki mektubun yazarı, bir öğretmen... Ancak adını ve nerede çalıştığını gizlemek zorunda kalmış; tahmin edebileceğiniz sebeplerle... Mektup,...

>>>>>>okuyunca sok olcaksınız<<<&


adım CANAN, 26 yaşındayım, 13 14 yaşlarındayken mahallemizde ömer adında bi çocuk vardı, o benden 3 yaş büyüktü, okullarımız yanyanaydı, o lisede...

bir öğretmenin mektubu:(:(:(:( bence bi okuyun


'Merhaba, İstanbul'da bir lisede öğretmenlik yapıyorum. Çalıştığım okul, çoğunluğu Anadolu'nun en ücrâ köylerinden gelip yerleşen (aslında...

Okuyunca içim ferahladı


Allahü teâlâ, peygamberi Musa aleyhisselâma hitap edip " (Ey Musa! Filân mahallede, bizim dostlarımızdan biri vefât etti. Git onun işini gör. Sen...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:52 .