SEVMEK - EVLENMEK... değerli zamanınızı ayırmanızı arzediyorum.
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 20-05-2017, 02:30 #1

M. A.

Forumun Tiryakisi

SEVMEK - EVLENMEK... değerli zamanınızı ayırmanızı arzediyorum.

Sevmek - Evlenmek...

"Sahip olmak" ve "olmak" açılarından bakınca, sevmenin de ikili bir anlamı olduğunu görüyoruz. Sevgiye sahip olunabilir mi? Eğer bu olabilseydi, sevginin maddesel bir biçim alması ve onu alıp, saklamanın mümkün olması gerekirdi. Ama sevgi böyle bir "şey" değildir, sevgi bir soyutlamadır. Sevmek, yaratıcı bir etkinliktir. Bir insana, ya da bir şeye ilgi duymayı, onu tanımak istemeyi, onu anlamayı, doğrulamayı ve onun yanındayken sevinç duyabilmeyi doğurur. Sevmek, sevilen insanı, ya da bir şeyi canlandırmak, onun yaşam duygusunu arttırmak anlamına gelir. Aynı zamanda, kişinin kendisini de canlandıran, yenileyen ve hareketlendiren bir güçtür.

Çoğu kez aşk olarak belirtilen şey, sevme beceriksizliğini ve sevememeyi gizlemek için kullanılan bir maskeden ibarettir. Geleneksel ve toplumsal göreneklere dayalı evliliklere bakacak olursak, birbirini gerçekten seven çiftlerin azınlıkta olduğunu hemen görürüz. Toplumsal görev duygusu, gelenekler, karşılıklı ekonomik çıkarlar, çocuklara olan ortak ilgi, karşılıklı bağımlılık, ya da korku, bazen birbirlerine duyulan nefret, genellikle "sevgi" olarak yaşanmaktadır. Eşlerden birinin, ya da her ikisinin birbirlerini hiç sevmediklerini, belki de hiç sevmemiş olduklarını anlayana dek, bu böyle sürüp gidebilir.

"Aşık olma"nın, nasıl olup da "aşka sahip olmak" yanılgısına dönüştüğünü, herhangi iki sevgilinin gelişimlerine bakarak izleyebiliriz. Aşkın ilk dönemlerinde, her iki taraf da, diğerinden emin olamadığı için dikkatlidir, öbürünün kalbini kazanmaya çalışır. Canlı, hareketli, ilgi çekici ve bu canlılıkları yüzlerine yansıdığı için de güzel olurlar. İkisi de birbirlerine sahip olmadıklarından, enerjilerini olmaya, yani vermeye ve karşı tarafı canlandırmaya yöneltmişlerdir. Ancak bu durum, çoğu kez evlilikten sonra değişiverir.

Evlilik sözleşmesiyle eşler birbirlerinin bedenleri, duyguları ve ilgi alanları üzerinde hak sahibi olurlar. Artık kazanılması gereken kimse kalmamıştır. Çünkü sevgi sahip olunabilecek bir nesne, bir mülkiyet haline gelmiştir. İki taraf da, sevgiye değer olmaya, sevgiyi canlandırmaya çaba gösterme eğiliminden vazgeçince, her şey can sıkıcı olmaya başlar ve güzellikler ortadan kalkar.
Hayal kırıklığına uğrayan eşler, çaresiz kalır. Acaba "başlangıçta bir hata mı yaptık?.. diye kendileri sorgulamaya başlarlar. Yoksa karşımızdakini tanıyamamış mıydık? Veya ben mi değiştim?" gibi sorular soran eşler, genellikle karşı tarafı suçluyarak, kendilerini aldatılmış hissederler. Anlayamadıkları şey, artık ilk zamanlardaki gibi, birbirlerini seven insanlar olmadıklarıdır.

İşte bir kez bu düzeye gelince, çiftler yeniden sevebilmeyi denemek yerine, sahip oldukları ortak şeylere yönelirler. Para, toplumsal yer, ev, çocuklar gibi konular sevginin yerini alır. Sevgi ile başlayan bir evlilik, böylece çoğu kez, dostane bir mülkiyet ortaklığına dönüşür. İçine kapalı, bencil ve birbirinden kopuk iki kişinin bu beraberliğine de "aile" denir.

Yukarıdaki açıklamalara rağmen, birbirlerini seven iki insan için en iyi çözüm, evliliktir. Çünkü asıl sorun evlilik kuruluşu değil, evlenen kişilerin karakter yapıları ile, içinde yaşanılan toplumsal kurallar ve değer yargılarıdır.

Sevgi ve saygılarımla

M. A.


Benzer Konular

Görüntüleme:143, Cevaplar:0

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 13:56 .