Gülünç Duruma Düşmemek İçin...

#1
Merhabalar sevgili Hikaye ve Öykü sever Arkadaşlar...
İlkevvel Mübarek Kurban Bayramınızın ikinci gününün'de gönlünüzce geçmiş olmasını cânı gönülden diliyor, bugünkü Öyküme geçiyorum.

Evet...

... Bir bakkalın yeşil renkli, güzel sesli, söz söylemesini bilen papağını vardı. Dük­kânın bekçisi gibiydi. Müşterilere nükteli sözler söyleyip şakalar yapardı. Birşey sorulunca insan gibi cevap verir, güzel güzel konuşurdu.

Papağanlara has ötü­şü de çok tatlıydı. Efendi birgün evine gitmiş, papağansa bakkalda bekçilik yapıyor­du. Bir kedi kovaladığı fareyle dükkânın içine daldı. Can korkusuyla ne yapacağını şa­şıran zavallı papağan bir o yana, bir bu yana kaçmaya çalıştı. Dükkânın bir köşesi­ne sıçrayınca oradaki gül yağı şişelerini devirdi.

Şişeler kırıldı, yağlar döküldü. Ortalık iyice karıştı. Herşeyden habersiz dükkân sahibi işine döndü. Etrafa bakıp durumu anlayınca çok kızdı. Papağanın üstüne dökülen yağlardan bu işi onun yaptığını dü­şündü. Öfkeyle papağanın başına vurdu, vurmasıyla da olan oldu.

Papağanın başın­daki tüyleri döküldü. Kel kaldı, dili tutuldu, konuşamaz hale geldi. Bakkal yaptığına pişman olup âh vah etmeye başladı ama ne çare? Saçını sakalını yolarak Elim kırıl­saydı da o tatlı dilli papağanıma vurmasaydım!" diye yakınması boşunaydı. Papağan kel başıyla sessiz sedasız sinmiş vaziyette oturuyordu. Bakkal papağanın eski neşeli haline dönmesi için sadakalar, hediyeler dağıttı.

Aradan günler geçmesine rağmen kuş hiç konuşmadı. Bakkal papağanın bir daha hiç konuşmayacağı fikriyle şaşkın ve ağlamaklı haldeydi. Konuşturmak için türlü türlü acayip ve garip sesler çıkararak onu neşelendirmeye çalıştıysa da fayda sağlamadı. Birara dükkânın önünden kel başlı bir derviş geçti.

Papağan onu görünce dile geldi. "Hey arkadaş!" diye dervişe seslendi, "Sen nasıl böyle kel oldun? Yoksa sen de gül yağı şişelerini mi kırdın?" dedi. Papağa­nın bu sözünü duyanlar gülmeye başladı. Çünkü papağan kel başlı dervişin de ken­disi gibi gül yağı şişelerini devirdiği için sahibi tarafından başına vurularak saçlarının döküldüğünü zannediyordu.

Papağanın kendisini dervişle kıyas etmesi kendi bilgi ve tecrübesiyle sınırlıdır. Derviş bağlı olduğu meşrep gereği o halde gezmekteydi. Bunu bilmeyen papağanın yaptığı değerlendirme, insanların kendisine gülmesine sebep ol­maktadır, insanların Allah dostları hakkında yanılgıya düşmeleri de aynı sebepledir. İnsanlar velileri kendi nefısleriyle kıyas ederler.

Acı suyla tatlı suyun berraklığı ay­nıdır. İkisini ayırabilmek tatmakla mümkündür. Allah dostlarını değerlendirebilmek için o makam ve hali yaşayıp tatmak gerekir. Bilgi sahibi olmadan yaptığımız kı­yaslamalar papağan misali gülünç durumlara düşmemize sebep olur.
Mesnevî'den

Sevgi ve saygılarımla
Mehmet A.

İlginizi Çekebilir


#2
çok güzel bir hikaye paylaştıgınız için çok teşekkür ederim mehmet bey


#3
Alıntı:
elifnaz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
çok güzel bir hikaye paylaştıgınız için çok teşekkür ederim mehmet bey

Rica ederim Elifnaz hanım...

Paylaşmış olduğum bu Hikayenin içeriğindeki konunun özü, "ÖNYARGI'nın" iyiye yol açmadığını anlatmakta ve bu önemli konuyu sizde çok güzel bir Öykü ile bizlerle paylaşmıştınız zaten ve o paylaşımınız için bu vesileyle tekrar teşekkür ediyorum!

Sevgi dolu Selamlarımla
Mehmet
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:25 .