KİMSE KİMSENİN RIZKINI YİYEMEZ

#1
Çok kazanmak rızkı artırmadığı gibi, çok kaybetmek de rızkı azaltmaz. Daha çocuk, anne karnındayken, Cebrail aleyhisselam ona der ki:
(Sen hiç endişe etme! Allahü teâlâ yiyeceğin rızıkların hepsinin üstüne senin ismini yazdı. Rızık, ezelde takdir edilmiştir. Senin ne zaman, nerede öleceğin bildirilmiştir. O bir an ileri gitmez, geri de kalmaz.)
İnsan rızkını aramasa da, rızkı onu arar. Herkes ancak kendi ismi yazılı olan rızka kavuşabilir. Nitekim bir kimse, hastalanınca, belki kefaret gerekebilir diye, ihtiyaten orucunu bozmak için çiğ pirinç tanesi yutar. Nasıl olmuşsa pirinç, boğazına takılıp kalır. Öksürür, bağırır çıkmaz. Doktorlar, (Bunu almak için ameliyatla nefes borusunu yarmak gerekir, buna imkânımız yok, biz bunu yapamayız. Sen Evliya bir zata git, o sana okusun, dua etsin, belki öyle kurtulabilirsin) derler. O da, bir zata gider, o zat da, (Evladım, bu benim işim değil. Bağdat’ta şu adreste, şöyle mübarek bir zat var, sen doğru ona git) der. İstanbul nere, Bağdat nere! Ama can meselesi olduğu için mecburen gider. Bağdat’ta, o mübarek zatı bulur. Durumunu anlatır. O zat da, (Evladım, burada mümkün değil, bu pirinç tanesini çıkaracak olan zat Buhara’da) der. Adam çok üzülür, ama can tatlı, düşer yollara. Buhara’ya gelir, tekkeyi bulur. O mübarek zat da, sohbet ediyormuş, iğne atılsa yere düşmeyecek kadar kalabalık. Kapının eşiğine oturur. Oturur oturmaz bir hapşırık gelir, pirinç tanesi yere düşer. Oradaki bir kedi yavrusu, pat alıp kaçar. O kadar yer, o kadar zaman, o kadar sıkıntı. Çok şaşırır, bu ne hâl ya Rabbi der. Gelir hoca efendiye, bunun hikmetini sorar. O mübarek zat da, (Allahü teâlâ bu pirincin üzerine kedinin ismini yazdı, ben ne yapayım? Bu pirinç tanesini bu kedi yesin diye seni İstanbul’dan buraya getirdi) cevabını verir.
Şuna mutlak inanmalı, kimse kimsenin rızkını yiyemez. Hiç kimse de rızkını bitirmeden ölmez. Peki, o zaman niye çalışıp para kazanıyoruz? Ehl-i sünnet âlimleri,(Çok sevab kazanmak için, çok para kazanmak lâzım) buyuruyorlar. Yani çok ibadet yapmak, çok kitap dağıtmak, çok hayır hasenat yapmak için çok para lâzım. İşte bu niyetle, helalinden çok para kazanmak için, çok çalışmak gerekir

İlginizi Çekebilir


#2
Ahh ahh o kul hakkını öyle bi yiyorlar ki çatur çutur


#3
Alıntı: Jennifer´isimli üyeden Alıntı
Ahh ahh o kul hakkını öyle bi yiyorlar ki çatur çutur

yüce rabbim onları bizden uzak etsin bitanem


#4
Rabbim hakkımızda hayırlısını versin kardeşim,paylaşım için teşekkürler,selamlarımla.


#5
Alıntı: mehmetaluc´isimli üyeden Alıntı
Rabbim hakkımızda hayırlısını versin kardeşim,paylaşım için teşekkürler,selamlarımla.

aminnn yorumunuz için ben teşekkür ederim mehmet bey


#6
Güzel paylaşım.
İnşallah.


#7
Ne kadar güzel söylemiş Yunus Emre...

Mevla verince azma!
Geri alınca kızma!
Tüten ocağı bozma!
Külü incitme gönül!...

Paylaşımınız için çok teşekkür ediyor,

Sevgi dolu Selamlarımı gönderiyorum hanımefendi...🌹!#8
Alıntı: M. A.´isimli üyeden Alıntı
Ne kadar güzel söylemiş Yunus Emre...

Mevla verince azma!
Geri alınca kızma!
Tüten ocağı bozma!
Külü incitme gönül!...

Paylaşımınız için çok teşekkür ediyor,

Sevgi dolu Selamlarımı gönderiyorum hanımefendi...🌹!

rica ederim okuyup yorum yaptıgınız için ben teşekkür ediyorum mehmet bey
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:21 .