ALLAH'İN SEN NELERE KADİRSİN

#1
Eski zamanda salih bir kimsenin üç tane oğlu varmış. Bir gün o zat ağır hastalanır ve artık hayatından ümid kesilince büyük oğlu, küçük kardeşlerini çağırır ve:
- Ey kardeşlerim, babamızın epeyce malı var. Fakat bugün kendisinin hizmeti ise ağırdır. İsterseniz sizler malına varis olun ve hizmetini bana bırakın, isterseniz malı bana verin hizmetini sizler yapın, der.
Kardeşleri malı almayı tercih ederler. Babalarının hizmetini büyük biraderlerine bırakırlar. Büyük kardeşleri salih bir kimse olduğu için babasının hizmetini kendisine nimet, ganimet ve ibadet bilir. Vefatına kadar bu hizmeti yapar. Fakat ailesinin bu işe hiç gönlü razı olmaz ve malı almadığı için O'nunla münakaşa eder. O ise ailesine:
- Ey hatun, ben babama miras için hizmet etmiyorum. Ancak Allah rızası için hizmet edip hayır duasını almak istiyorum. Hayır sizin bildiğinizin hilafınadır. Bir kimsenin dünya dolusu malı olsa da bereketi olmasa, onda hayır yoktur. Hayır ancak berekettedir, der.
Babasına hizmette hiç gurur etmeden devam eder.
Bir gece rüyasında kendisine şöyle derler:
- Git, filan yerde yüz akçe vardır. Onu al nafaka yap.
- Onda bereket var mıdır?
- Hayır yoktur.
- Bereket olmayan şey bana lâzım değildir, der.
Bu hali ailesine söyleyince, kadın yine almadığı için O'nunla münakaşa eder.
Ertesi gece rüyasında yine, «Filan yerde 10 akçe vardır, git al.» denilir. O yine bereket olup olmadığını sorar. Bereket olmadığını anlayınca yine almaz.
Üçüncü gece ise yine «Filan yerde bir altun vardır, onu al da harçlık yap.» denilir. O da bereketi olup olmadığını sorunca «Çok bereketlidir.» cevabını alınca, hemen gider ve onu alır. Sabahleyin ise altun ile pazara gider ve iki tane balık alır. Evine getirip karınlarını yardığı zaman görür ki, balıkların karnında çok kıymetli ve iki dirhem ağırlığında kırmızı cevher var. Birisini hemen pazara götürüp satmak ister. Fakat hiç kimsenin almaya gücü yetmez. Nihayet 30 bin akçe kıymeti ile padişaha satar. Akçeleri alarak eve gelir ve Cenabı Hak'ka şükürler eder.
Padişah o cevherin bir eşini daha araştırır fakat hiç kimsede bulamaz. Tekrar O'na soralım belki vardır diyerek gelirler. Fakat o bende vardır, lâkin 70 bin akçeden aşağı vermem der ve öylece satar. Son derece zengin olur.
Rüyasında: «Ey kişi, Cenabı Hak'kın sana bu kadar lütuf ve ihsanı ancak, pederine ihlas ile etmiş olduğun hizmet sebebi iledir. Âhirette olunacak ihsanı ise anlatmak mümkün değildir.
İşte bunun gibi bir kişi ebeveynine hizmeti kendisine nimet bilirse iki dünyada da devlet ve nimete nail olur.

İlginizi Çekebilir


#2
Gönül sözlüm, bu paylaşım beni çok etkiledi!

Nedenini anlatacağım "izninizle", lakin biraz özel olacak...
Rahmetli Babam hastalanıp hastahaneye düştüğünde, ruhunun ferahlığı (zira hastalığının ağırlı belirlenmiş idi ve Babam..., pek yakında MEVLAMIN huzuruna kavuşacağını, kendisine ayan olduğunu bana söylemişti... ayan olduktan yaklaşık bir hafta sonra vefat etti) için her gece sabaha kadar başucunde YASİNLER okurdum ve sabahları Annem gelince, beni eve gönderir; oğlum ikindi vaktinden sonra yine gel ve Babanın yanında ol derdi. Vefat ettiği gün, Annem sabahleyin gelmiş ve beni eve göndermişti. Babamın bu sabahki hali evvelki günlerden çok daha iyiydi! Eve varmıştım ve hemen hemen varmamla beraber, Annemin beni araması bir olmuştu. "Oğlum yetiş, Baban bizden gidiyor",demişti. Yetişemedim! Her gece sabaha kadar başucunda YASİNLER okumam bana layık görülmüş ve nasip edilmişti..., lakin son nefesinde yanında olmam değil!

RABBİM MEKÂNINI CENNET EYLESİN İnşALLAH...👐🏽

ALLAH'İN SEN NELERE KADİRSİN

Paylaşımınız için müteşekkirim hanımefendi...🌹

Sevgilerimle
Mehmet


#3
rica ederim babanızı allahtan rahmet sizlere büyük sabır diliyorum mekanı cennet olsun nur içinde yatsın inşallah mehmet bey


#4
Alıntı: elifnaz´isimli üyeden Alıntı
rica ederim babanızı allahtan rahmet sizlere büyük sabır diliyorum mekanı cennet olsun nur içinde yatsın inşallah mehmet bey

ALLAH RAZI OLSUN...

ALLAH'İN SEN NELERE KADİRSİN

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 03:15 .