Zamanın Değeri

#1
Belki hamasi bir başlıkla yazıma başlıyorum ama, zamanın değerini arada bir hatırlamakta fayda var şüphesiz. Zamanı çoğunlukla saatimize bakarak takip ederiz: “Ne çabuk geçti zaman!” ya da “zaman da hiç geçmiyor!” diye yakınırız. Zamanın uzunluğu ve kısalığının ona verilen değerle değiştiği kesin. Eskilerden bir filozof şöyle demiş: “Bir insan için zamanın uzunluğu ömrü kadar, eni ise zamana verdiği değer kadardır.”
Sizi daha fazla sıkmadan, zamanın değerini anlatan bir Portekiz öyküsüyle baş başa bırakıyorum:
Bankada hesap sahibi olduğunu düşün. Hesabına her sabah 86.400 dolar para yatırılıyor. Fakat bu paranın hepsini akşama kadar harcamak zorundasın. Ertesi güne aktaramazsın. Paranı kullansan da kullanmasan da hesap her akşam sıfırlanıyor. Ne yaparsın? Tabii ki hepsini harcamaya çalışırsın.
Hepimiz zaman adlı bu bankanın müşterileriyiz. Her sabah 86.400 saniyeye sahip oluyoruz. Ertesi güne aktarılması mümkün değil. Her sabah hesabımız dolar, akşam ise boşalır. Geri dönüşü yok. Saniyelerini şu anını yaşayarak harca. En iyisi bunlarla iyi bir yatırım yap. Mutluluk, sağlık ve başarı için…
Bir senenin değerini anlamak için bir öğrenciye sor. Bir ayın değerini anlamak için, 8 aylık bebek doğuran bir anneye sor. Bir haftanın değerini anlamak için, haftalık dergi çıkaran bir editöre sor. Bir saatin değerini anlamak için, kavuşmayı bekleyen sevgililere sor. Bir dakikanın değerin anlamak için, treni kaçıran yolcuya sor. Bir saniyenin değerini anlam ak için, bir kazayı önleyemeyen sürücüye sor. Bir saniyenin yüzde birinin değerini anlamak için, olimpiyatlarda gümüş madalya kazanan koşucuya sor.
Bu öykü, zamanın dünya hayatımızdaki değerini ne kadar çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor. Bir de zamanın uhrevi hayatımız için değerini kavrayabilsek! Belki, sözü fazla uzamadan kendimize demeliyiz ki: Allah’a yaklaştıracak hiç bir ameli ertelemeden vaktinde yapmalıyız. Tevbe etmeyi, ibadet etmeyi, iyilik yapmayı…
Akif Güler

seçmehikayeler

İlginizi Çekebilir
 • X Değeri....
  CD ve DVD okuyucularda ve yazıcılarda bilgisayardan medyaya ve medyadan bilgisayara saniyede aktarılan veri mi...

 • AŞK'ın Değeri...
  Bir zamanlar, okyanusun bilinmeyen uzak bir yerinde tüm duyguların he...

 • ZaMaNIn DeĞeRi....!!!...
  ZaMaNIn DeĞeRi * 10 yılın degerini anlamak için ; yeni bosanmıs bir çifte sorun . * 4 yılın degerini an...

 • ReSiMiN dEğErİ :(:(...
  Bir gün Avrupanın ünlü sanat merkezi kentlerinden birinde gezen çocuğun biri bir vitrinde çok hoş bir tablo gö...

 • SU KADAR DEĞERİ YOK...
  Bir sene hacca gitmek üzere yola çıktı. Bağdât’a vardığında Halife Hârun Reşid bunun geldiğini haber ald...

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:18 .