Peygamberimiz ( s.a.s.) adeletli bir insandı.....
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 21-06-2009, 11:52 #1

tuğsecan

ÇiMeN GöZLü DeLi KıS

Peygamberimiz ( s.a.s.) adeletli bir insandı.....Peygamberimiz ( s.a.s.) adeletli bir insandı. Kimsenin Haksızlığa uğratılmasına göz yummazdı. EsasenPeygamberimiz ( s.a.s.) adeletli bir insandı..... doğrulukla adalet birbirini tamamlayan iki güzel haslet olup Bunların her ikiside Peygamberimiz’de ( s.a.s.) kemal derecesinde idi. Gençliğinden beri herkes onu “ eminPeygamberimiz ( s.a.s.) adeletli bir insandı..... güvenilir” olarak biliyordu. Ticaet arkadaşlari onun hakkinda “ ne kimsenin hakkını yerdiPeygamberimiz ( s.a.s.) adeletli bir insandı..... nede kimseye hakkını yedirirdi. Hak hususunda batır gönül dinlemezdi” derler. Hz. Peygamber ( s.a.s.) açıkça islamı davetle emroluduğundaPeygamberimiz ( s.a.s.) adeletli bir insandı..... safa tepesinden kureyşlilere: “ size şu dagin ardindan düşman atlilarinin gelmekte oldugunu söylesem inanirmisiniz?” deyince; “ Evet inanırızPeygamberimiz ( s.a.s.) adeletli bir insandı..... çünkü sen hayatında asla yalan söylemedin.” Cevabını veriyorlardı. İnkarcılar Mekke dönemi boyunca Peygamberimiz ( s.a.s.)’e “ ŞairPeygamberimiz ( s.a.s.) adeletli bir insandı..... mecnunPeygamberimiz ( s.a.s.) adeletli bir insandı..... sihirbaz-büyücü” diyerek iftiralarla lekelemek istemişlerPeygamberimiz ( s.a.s.) adeletli bir insandı..... yabancilara onu böyle tanitarak islam’ın yayılma hızını kesmek istemişlerPeygamberimiz ( s.a.s.) adeletli bir insandı..... fakat ona asla “ yalancıPeygamberimiz ( s.a.s.) adeletli bir insandı..... hayin” diyememişlerdi. Hatta peygamberimiz ( s.a.s.)’in mektubunu Şam’da alan bizans imparatorunun: “ Daha önce bu adamın yalanına rastladınızmı ? sorusuna. Peygamberimizin baş düşmanlarından olmasına rağmen Ebu süfyan “ Hayır asla!” diye cevap vermek zorunda kalmıştır. Cenab-ı HakPeygamberimiz ( s.a.s.) adeletli bir insandı..... Peygamberimiz ( s.a.s.)’e “ Emrolunduğun gibi dosdoğru hareket et!” talimatını vermişPeygamberimiz ( s.a.s.) adeletli bir insandı..... Peygamberimiz ( s.a.s.) de hayatı boyunca sırat-ı müstakimden ayrılmamıştır.


Bir kere Mahzumilerden bir kadın hırsızlık etmişti. Yüksek bir aileye mensuptu. Bu yüzden kureyşliler bu kadının ceza görmesine taraftar olmamışlar. Hz. Üsame’yi de tavassut için Peygamberimiz ( s.a.s)’ e göndermişlerdi. Çünkü Peygamberimiz ( s.a.s.) Hz. Üsame’yi çok severdi. İş te bu esnada Rasul-i Ekrem Hazretleri ( s.a.s.) şöyle buyurdu: “ ( Bugun medeniyetlerinden hiçbir eser kalmayan eski milletler) israiloğullarıPeygamberimiz ( s.a.s.) adeletli bir insandı..... bu gibi taraf tutmalar yüzünden helak oldular. Bunlar fakirler üzerine şiddetli cezalar tatbik ederPeygamberimiz ( s.a.s.) adeletli bir insandı..... nufuzlu ve zengin olanları cezasız bırakırdı... Şayet kızım Fatıma aynı suçu işleseydi gereken cezayı ona da verirdim.

Rebeze’den Medine’ye gelmekte olan Sa’lebe oğullarından bir gurup insanPeygamberimiz ( s.a.s.) adeletli bir insandı..... şehrin yakınında bir yerde konaklamışlardı. Peygamberimiz ( .s.a.s) onlarla karşılaştı ve satın almak istediği bir devenin fiyatını sordu. Pazarlık yapıldı. Peygamberimiz ( s.a.s.) deveyi alarak Medine’ye döndü. Fakat oradakilerPeygamberimiz ( s.a.s.) adeletli bir insandı..... deveyi satan alanın Hz. Peygamber ( s.a.s.) olduğunu bilmiyorlardı. Parasını almadan deveyi verdikleri için tartışmaya giriştiler. İçlerinden bir kadın şöyle diyordu: “ Niçin tartışıyorsunuz? Bu kadar paralık alınlı adam hiç görmedik. Dikkat etmedinizmi? Onun yüzü ayın on dördü gibi parlamaktaydı” KadınPeygamberimiz ( s.a.s.) adeletli bir insandı..... bu sözleriylePeygamberimiz ( s.a.s.) adeletli bir insandı..... deveyi satın alanın kendilerini aldatacak yaratılışta olmadığını anlatmak istemiştti. Aradan çok geçmedi. Hava kararmak üzere idiPeygamberimiz ( s.a.s.) adeletli bir insandı..... bu sırada bir zat geldi. Bir miktar yiyecekle devenin bedeli olan parayı getirdi ve “ bunlar Rasulullah( s.a.s.)’in gönderdiğini” söyledi. Topluluk ertesi gün şehre girdiginde Peygamberimiz ( s.a.s.) Mescid’de ashabına nasihat etmekle meşguldü. Bu esnada Ensar’dan bir zat Salebe Oğullarının geçmişte akrabasından birini öldürdükleriniPeygamberimiz ( s.a.s.) adeletli bir insandı..... şimdi onlardan birini öldürmesi gerektiğini söyleyince Peygamberimiz ( s.a.s.): “ Hayır bunu yapamazsınızé Bir evlad babasının suçu yüzünden öldürülmez! Buyurdu. Bir defasında da ganimet dağıtılırken taşkın hareketlerde bulunan birine Peygamberimiz ( s.a.s.) “ Sabırlı olPeygamberimiz ( s.a.s.) adeletli bir insandı..... sıranı bekle!” diye elindeki ince değneği uzatmışPeygamberimiz ( s.a.s.) adeletli bir insandı..... adamın yüzü hafifçe çizilmişti. Peygamberimiz ( s.a.s.) hemen değneği adamın eline vererek “ İşte yüzüm!” demişse de adam hatasini anlamiş olarak Peygamberimiz ( s.a.s.)’den özür dilemiştir.Benzer Konular

Görüntüleme:978, Cevaplar:2

İlginizi Çekebilir >
Alt 21-06-2009, 18:47 #2

»bonita_chica«

Forum Heveslisi


PaylaSim iCin saol cnm ...

Alt 22-06-2009, 08:21 #3

tuğsecan

ÇiMeN GöZLü DeLi KıS


tşk.ler

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:37 .