Peygamber Efendimiz'den Hayat ÖLçüLeri
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 23-06-2009, 11:08 #1

GUAPO!

Osmanlı İmparatorluğu

Peygamber Efendimiz'den Hayat ÖLçüLeriHz. Âise (RadıyPeygamber Efendimiz'den Hayat ÖLçüLeriu Anhâ) validemiz söyle dedi:
"Resûlullah sallPeygamber Efendimiz'den Hayat ÖLçüLeriu aleyhi ve sellem Allah TeaLa'yı her hâlinde zikrederdi."
(Riyâzü's-Salihîn: Müslim, Tirmizi, Ebû Dâvûd, İbni Mâce)


Açıklama: Kulluğun en üstünü, Allah Teala'yı her an anmak. O'nu dilinden ve gönlünden düsürmemektir. Kullarin en üstünü olan Resûl-i Ekrem Efendimiz her durumda; yürürken, otururken, yatarken, bineğinin üzerinde bir yere giderken, abdestli iken, abdestsizken; hadislerde bir cok örneği bildirilen zikirleri söylemek suretiyle Allah'ı anardi. Yüce Allahı her an kalbiyle anmak, yani O'nu kalbinden çıkarmamak en önemli zikirdir. Cenâb-ı Hakk'ı çok zikretmeyi emreden ayetlerde iste bu hal anlatilmak istenmistir.

Müslüman her an ve her durumda Allah'ı zikredebilir. Anca İslam âlimlerinin büyük çoğunluğu (cumhur), cünüp ve hayızlı olanların Kur'an okumasinin haram olduğunu belirtmislerdir. Ama insanin bu durumda iken bile içinden Kur'an okumasında, zikir ve dua niyetiyle 'Bismillah' veya Elhamdülillah' demesinde bir sakinca görmemislerdir. Cünüp ve hayizli kimselerin yarim ayet okuyabileceği, hatta âdet gören bir hanım öğretmenin âyetleri kesik kesik yani kelime kelime okuyabileceği kabul edilmistir. Abdest bozarken ve cinsel temasta bulunurken diliyle Allah'ı zikretmek de doğru değildir (mekruhtur). KAlbiyle zikretmeye ise hicbir durum engel değildir.

Efendimiz'i örnek alan her müslüman, her halinde ve her anında, Allah Teala'yı zikretmeye calismalidir.Benzer Konular

Görüntüleme:1248, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:41 .