Hz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman...
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 24-06-2009, 08:40 #1

tuğsecan

ÇiMeN GöZLü DeLi KıS

Hz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman...Hazret-i Peygamberin (ASM) halleri ve vasıflarıHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... hayatını anlatan eserlerde ve tarih kitaplarında çokça bahsedilmiştir. Fakat o vasıfların ve hallerin büyük çoğunluğuHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... Hz. Peygamberin (ASM) insan yönüne bakmaktadır ve anlatılanlar Hz. Peygamberin (ASM) sadece maddi şahsına bakmaktaHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... manevi şahsına bakmamaktadır. Hz. Peygamberin manevi şahsiyeti ve kudsi mahiyeti o derece yüksektir kiHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... tarih kitaplarında anlatılan maddi şahsiyetiyle alakalı vasıflarıHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... O'nun (ASM) yüksek kıymetini tam olarak anlatmaktan çok uzaktır.

Kulluk yönü itibariyle bile "bir işe sebep olanHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... o işi bizzat yapan gibidir" sırrıncaHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... her günHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... hattâ şimdi de bütün ümmetinin ibadetleri kadar bir muazzam ibadetHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... O'nun (ASM) sevaplarına eklenmektedir. Cenab-ı Allah'ın nihayetsiz rahmetineHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... nihayetsiz bir suretteHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... nihayetsiz bir kabiliyetiyle mazhar olduğu gibiHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... her gün hadsiz ümmetinin hadsiz duasına mazhar olmaktadır.

"Levlake levlake lema halektul eflak" kudsi hadisi sırrınca şu kâinatın yaratılışın asıl gayesiHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... tarihlerin şahitliği doğrultusunda en mükemmel insan (1)Hz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... Kâinatın Hâlık' ı olan yaratıcımızın tercümanı olan mübarek şahsiyetini ve mahiyetini tam olarak anlamak için kitaplardaki vasıfları ve halleri kâfi gelmemektedir. MeselâHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... Hazret-i Cebrâil ve Mikâil iki muhafız gibi Bedir Savaşında yanında bulunanHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... Hz. Cebrail'i geride bırakarak Mi'raç'da Cenab-ı Allah ile görüşecek kadar yüksek makamlara erişen manevi mahiyetini bir kenara bırakıp; savaşta zırh giyenHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... yara alanHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... hasta olanHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... açlık çekenHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... ticaret yapanHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... sahabeleri ile bir arkadaş gibi sohbet edenHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... bir aile reisi olarak eşleri ve çocukları ile ilgilenenHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... torunları ile oynayanHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... … vb. insani yönleri ile değerlendirmeye kalkmak hata olacaktır.

İşteHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... yukarıda anlatıldığı gibi Efendimizin (ASM) insani yönü ile alakalı duyulanlar karşısında hata yapmamak için birde başımızı kaldırıp hakikî mahiyetine ve peygamberlik vazifesi ile Cenab-ı Hakkın elçisi ve Rehber Kitabının tercümanı olan asıl nuranî manevi şahsiyetine bakmak lâzımdır. YoksaHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... ya hürmetsizlik eder veya şüpheye düşer.

Anlatılanların daha iyi anlaşılması için şöyle iki misal verilebilir: Örneğin bir hurma çekirdeğini düşünelim. O hurma çekirdeği toprak altına bırakılıpHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... zamanla büyüyerek koca meyveli bir ağaç olur. Hem gittikçe her tarafa dal ve budak verir büyür. Veya bir tavus kuşu yumurtası düşünelim. Zamanı gelince o yumurtadan yavru bir tavus kuşu çıkar. SonraHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... mükemmel olarak yaratılmış ve her bir tüyünde bir sanat eseri gibi nakışlar işlenmiş bir tavus kuşu olacaktır.

ŞimdiHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... o çekirdek ve o yumurtanın kendilerine has basit yapıları ve sıradan halleri vardır. Ancak sonradan ortaya çıkan ağaç ve kuşun daHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... o çekirdek ve yumurtanın son hallerine nispeten çok mükemmel özellikleri vardır.

ŞimdiHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... sıradan bir insana o çekirdek ve o yumurtanın özelliklerini ağaç ve kuşun özellikleri ile irtibatlandırıp anlattığımız zaman olması gerekenHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... çekirdekten ağaca kadar veya yumurtadan mükemmel bir tavus kuşu oluncaya kadar olan mertebelere bakarak o ağaç veya yumurtaya bakmalıdır. YoksaHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... “Küçük bir çekirdekten yüzlerce hurma çıktı” veya “Şu yumurtaHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... kuşların sultanı olabilecek güzellikte yaratılan bir tavus kuşudur” denilse aklı almadığından inkâr edecekHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... yalanlayıp inanmayacaktır.

İşteHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... misaldeki gibiHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... Peygamber Efendimizin (ASM) insan olmasının gerektirdiği halleriniHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... o çekirdek veya o yumurtaya benzetirsekHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... peygamberlik vazifesi ile parlayan nurani şahsiyeti deHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... cennetin bir tûbâ ağacı veya hümayun kuşuna benzeyecektir. Hem de bu manevi yönü daima daha da yükselmeye devam etmektedir. Çünkü yukarıda da bahsedildiği gibi ümmetinin her zaman yaptığı ibadetlerininHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... amellerinin ve dualarının bir misli O'nun (ASM) sevaplarına eklenmekte ve manevi mertebesinin her geçen zaman daha da artmasını sağlamaktadır. Onun içinHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... insan olmasının gereği olan yönleri duyulduğu zaman diğer taraftanHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... Refref’e binipHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... Hz. Cebrâil’i arkada bırakıpHz. Muhammed’in hayatına bakıldığı zaman... Kab-ı Kavseyne çıkarak Cenab-ı Allah'a muhatap olan nurani manevi şahsiyetine de hayal gözümüzü kaldırıp bakmamız gerekmektedir. Yoksa ya hürmetsizlik ederiz veya nefsimizin ve şeytanımızın da yardımı ile inkâr ederiz.Benzer Konular

Görüntüleme:2026, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:05 .