Peygamber efendimizin dostluk adına güzel Ahlaki
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 25-06-2009, 10:58 #1

tuğsecan

ÇiMeN GöZLü DeLi KıS

Peygamber efendimizin dostluk adına güzel AhlakiHz. Ali (ra)'nın oğlu Hz. Hüseyin (ra) naklediyor: Babam Hz. Ali'denPeygamber efendimizin dostluk adına güzel Ahlaki Peygamber Efendimiz'inPeygamber efendimizin dostluk adına güzel Ahlaki meclisinde bulunan dost ve arkadaşlarına karşı nasıl davrandıklarını sorduğumda şöyle anlattılar:

"Resûlullah (sav) Efendimiz: Her zaman güler yüzlü yumuşak huylu ve alçak gönüllü idiler. Asla asık suratlı katı kalpliPeygamber efendimizin dostluk adına güzel Ahlaki kavgacıPeygamber efendimizin dostluk adına güzel Ahlaki şarlatanPeygamber efendimizin dostluk adına güzel Ahlaki kusur bulucuPeygamber efendimizin dostluk adına güzel Ahlaki dalkavuk ve kıskanç değildiler. Hoşlanmadığı şeyleri görmezlikten gelir; kendisinden beklentisi olan kimseleri hayal kırıklığına uğratmaz ve onlarıPeygamber efendimizin dostluk adına güzel Ahlaki isteklerinden tamamen mahrum bırakmazdı. Üç şeyden titizlikle uzak dururlardı: Ağız kavgasıPeygamber efendimizin dostluk adına güzel Ahlaki boş boğazlık ve malâya'ni! Şu üç husustan da titizlikle sakınırlardı: Hiç kimseyi kötülemezlerPeygamber efendimizin dostluk adına güzel Ahlaki kınamazlar ve hiç kimsenin aybı ile gizli taraflarını öğrenmeye çalışmazlardı. Sadece yararlı olacağını ümid ettikleri konularda konuşurlardı.

Hz. Peygamber konuşurkenPeygamber efendimizin dostluk adına güzel Ahlaki meclisinde bulunan dinleyicilerPeygamber efendimizin dostluk adına güzel Ahlaki başlarının üzerine kuş konmuşçasına hiç kımıldamadan kulak kesilirlerdi. Zât-ı Risâletleri susunca da konuşma ihtiyacı duyanlar söz alırlardı. AshabPeygamber efendimizin dostluk adına güzel Ahlaki Resûl-i Ekrem'in huzurunda konuşurlarken bir birleriyle asla ağız dalaşında bulunmazlardı. İçlerinden birisi

Resûlullah (sav)'ın huzurunda konuşurken o sözünü bitirinceye kadarPeygamber efendimizin dostluk adına güzel Ahlaki hepsi de can kulağıyla konuşanı dinlerdi.

Peygamber Efendimiz'in katında onların hepsinin sözüPeygamber efendimizin dostluk adına güzel Ahlaki ilk önce konuşanın sözü gibi ilgi görürdü. Ashabın güldüklerine kendileri de gülerPeygamber efendimizin dostluk adına güzel Ahlaki onların taaccüb ettikleri şeylere kendileri de hayretlerini ifade ederdi. Huzurlarına gelen gariblerin (bedevilerin) kaba-saba konuşmaları ile pervasızca suallerinin yol açtığı tatsızlıklara sabrederlerdi. Ashabı isePeygamber efendimizin dostluk adına güzel Ahlaki onların gelip sual sormalarını çok isterlerdi.

Peygamber Efendimiz: "Hacetinin giderilmesini isteyen bir ihtiyaç sahibi ile karşılaştığınız zaman ona yardımcı olunuz" buyururlardı. Hz. PeygamberPeygamber efendimizin dostluk adına güzel Ahlaki ancak yapılan iyiliğe denk düşen ve fazla dalkavukluğa kaçmayan övgüleri kabul eder ve haddi tecavüz etmediği müddetçe hiç kimsenin sözünü kesmezdi. Şayet yüksek huzurlarında haddi aşacak şekilde konuşulursaPeygamber efendimizin dostluk adına güzel Ahlaki o zamanPeygamber efendimizin dostluk adına güzel Ahlaki ya konuşanı susturmak ya da o meclisten kalkıp gitmek suretiyle ona engel olurlardı."Benzer Konular

Görüntüleme:4304, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:18 .