Bütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der....
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 26-06-2009, 08:20 #1

tuğsecan

ÇiMeN GöZLü DeLi KıS

Bütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der....* Zira sabır sair makamların gelişmesi ve olgunlaşması için ilk aşamadır. Zira hasıl olacak bela-musibetBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der....elemBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der....kederBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der....sıkıntılarBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der....acılarBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... fakirlik vb. imtihan vesileleriniBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der....Cenab-ı Hakk’ın bir nimeti olduğunu bilmedenBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der....şükür ve rıza halinin hasıl olamayacağı içindir.
* Allah’u TealaBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... eziyet ve sıkıntıyı müminler için bir deneme ve imtihan vesilesi yapmıştır. BununBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... kendisi tarafından bir azap olmadığınıBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... onunBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... hakkında imtihan ve bela murad ettiği kimseler için bir fitne olduğunu bildirmiştir. Bu durumdaBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... eza ve sıkıntıBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... onu yapan için bir fitnedir. Halbuki buBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... eziyet edilen için bir rahmet olmaktadır.
* Bu durumu şu ayet-i kerimede görmekteyiz:
* “İnsanlardan kimi vardır ki “Allah’a inandık” derBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... fakat Allah uğrunda eziyete uğratıldığı vakitBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... insanların işkencesini Allah’ın azabı gibi tutar.”
* YaniBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... insanların yaptığı sıkıntı ve eziyetiBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... Allah’ın azabı gibi görür. Halbuki o sıkıntıBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... Allah’tan bir azap değildir; belki görünmeyen bir rahmet vesilesidir. Şu ayet de insanın bu tür bir feryadını ortaya koymaktadır:
* “Rabbi onu imtihan edip rızkını daralttığında ise: ‘Rabbim beni alçalttı (perişan etti) der. Hayır! öyle değil!” YaniBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... diğer nimet verdiğim kimseyi ikram ve nimetle şerefli yapmadığım gibi; seni de fakirlik ile alçaltmış değilim.
* Allah’u Teala sabredenleri hangi kategoride değerlendirdiğini:
* “ŞüphesizBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... Müslüman erkekler ve kadınlarBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... mümin erkekler ve kadınlarBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... taat ehli erkekler ve taat ehli kadınlarBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... sadık erkekler ve sadık kadınlarBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... sabır ehli erkekler ve sabır ehli kadınlar....” olarak belirtmiştir.
* Ayet-i celileyi Ebu Talib el-Mekki(k.s)şöyle tefsir eder:”Eğer sırasıyla sayılan sıfatlarıBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... Müslümanlar için ayrı ayrı birer sıfat olarak kabul edersekBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... o zaman aradaki atıf harfi olan (vav)Bütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... medh (övme) içindir. Eğer her birisi bir makam olarak zikredilmiş iseBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... o zaman (vav) tertip içindir. O zaman ayetteBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... sabır ehliBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... taat ehlinden ve sadık olanlardan üstte tutulmuştur. (YaniBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... ayette zikredilen sıfatlarıBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... sırasıyla biri diğerinden sonra gelen ve elde edilen makamlar olarak düşünürsekBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... o zaman sabır makamıBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... taat ve sıdk makamından üstte olmaktadır)”
* Hz. Peygamber (s.a.v)’de; "SabırBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... acı bir olayın yaptığı sarsıntıya karşı ilk anda gösterilen tahammüldür" sözüyle bir felaketle ilk karşılaştığı zamandaki sabrın önemini vurgulamıştır. SabretmekBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... mahkûmiyeteBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... meskenete ve zillete razı olmakBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... haksız tecavüzlereBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... insan haysiyetine gölge düşürecek saldırılara katlanmak ve bunlara ses çıkarmamak anl****** gelmez.Çünkü meşru olmayan şeylere karşı sabretmek caîz değildir. Bunlara karşı içten elem duymak ve bunlarla mücadele etmek gerekir. İnsanın kendi gücü ve iradesiyle üstesinden gelebileceği kötülüklere katlanması ya da karşılaya- bileceği ihtiyaçları karşısında gevşemesi sabır değilBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der.... acizlik ve tembelliktir. Resulullah (s.a.v); ”Ya Rabbi! Acizlikten ve tembellikten sana sığınırım” diye dua etmiştir.
* Allah dostları da sabretmeyi şöyle anlamışlardır:
* Cüneyd-i Bağdadi(k.s):”SabırBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der....sızlanmadan nefsi Allah’la birlikte bulundurmaktır”
* Cüneyd-i Bağdadi(k.s):”SabırBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der....yüzü ekşitmeden acıları aaaaaaamaktır.”
* Süfyan b. Uyeyne(k.s):”Bir kimse başına gelen belaya sabrederBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der....kader-i ilahiyeye rıza gösterirseBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der....onun bu durumu tamdır. Kemal derecesini bulmuştur.”
* Ebu Muhammed Ceriri(k.s):”Sabır odur kiBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der....(kişi)Bütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der....her iki halde de nefs huzur içinde olduğu için nimet ile mihnet halleri arasında fark görmez. Sabır nefsin belada sükun ve huzur içinde bulunmasıdır.”
* Ebu Muhammed Rüveym(k.s):”SabırBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der....şikayeti terk etmen;şükür gücünü sonuna kadar harcayıp yapabildiğin her şeyi yapmandır.
* Ebu Osman Hiri(k.s):”SabırlıBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der....sıkıntılara katlanmayı huy edinen kimsedir.”
* Amr b. Osman Mekki(k.s):”SabırBütün Başarı Ve Zaferler Sabra Bağlıdır der....Allah’a dayanıp sebat etmek ve belayı gönül hoşnutluğu ve rahatlığı ile karşılamaktır.” demişlerdir.
* Bu örnekleri çoğaltmak mümkün olmakla beraber bu kadar örnek Allah dostlarının sabrı nasıl hissettikleri hususunda ufkumuzu aydınlatmıştır.Benzer Konular

Görüntüleme:902, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:30 .