Peygamber Efendimizin (SAV) inşikakı kamer mucizesi
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 29-06-2009, 11:49 #1

tuğsecan

ÇiMeN GöZLü DeLi KıS

Peygamber Efendimizin (SAV) inşikakı kamer mucizesiBismilahirrahmanirrahim, elhamdulillahi ala dinil islam ve kemalil iman!

İnşikak-ı kamer olarak adlandırılan Ayın ikiye yarılması Kuran ve Sünnette geniş yer almaktadır.

Kamer suresinin birinci ayetinde Allah der: "Ven şakkel gamer (ay ikiye yarıldı)." Ayetin devamı, bu surenin Peygamber efendimizin (s.a.v) bir mucizesine binaen nazil olduğu anlaşılmaktadır.

Allah ayetin devamında der: "Onlar bir mucize görürlerse hemen yüz çevirirler ve: Eskiden beri devam edegelen bir büyüdür, derler."

Bu surenin Peygamberefendimizin(s.a.v.) mucizesine binaen nazil olduğuna dair islam uleması hemfikirdir. Fakat her asırda olduğu gibi bu asırda da bid'atlar islam dinini aklısıra çürütmeğe çalışıyorlar.

Bu konu sahih hadis kitablarında geniş yer bulmakta. Bunların birkaç tanesi:

1)Abdullah ibn Mes'ud demiştir ki: "Biz bir kere Resulullah ile Mina'da idik. Ay iki parçaya bölündü. Bir bölüğü dağın arkasında, öbür bölüğü de berisinde idi. Bunun üzerine Resulullah: Şahit olunuz! Kıyamet yaklaştı, yarıldı kamer, buyurdu. Bir başka rivayette, "Hıra Dağı'nı ayın iki bölüğü arasında gördükleri" ziyadesi vardır. (Tirmizî, Tefsir Sureti'l-Kamer, 1, 3, 5; ibn Hanbel, I, 456-465)

2)Said ibn Ebi Arube, Katade'den; o da Enes ibn Malik (RA)'dan tahdis etti: Mekke ahalisi Resulullah'tan kendilerine bir ayet (bir mucize) göstermesini istediler. O da onlara Ay'ı iki bölük gösterdi, hatta Mekkeliler Hıra Dağı'nı o iki bölük arasında gördüler. (Sahih-i Buhari ve Tercemesi, cilt 8, no.88)

Bir çok hadislerden bazılarını kısaca söyledim.

Bütün bu delillere inanmayana ise, şunu sunmak isterim:

Katâde, Mücâhid, Taberî, Hattâbî, Kâdî İyâz, Gazzâlî, İbn Hazm, İbn Kesîr, İbn Hacer, Aynî, Suyûtî, Nesefî, Ebussuûd, Cürcânî, Mâturîdî, Taftazânî, İbn Teymiye, Nûreddin es-Sâbûnî;Bediüzzaman Said Nursi ve Pezdevî gibi seçkin islam alimleri bu konuda hemfikirler. Bu kadar seçkin mübarek insanlar bu konu hakkında hemfikir ise ve Kuran ve Sünnette bu konu yer alıyorsa, nasıl oluyor da bir mü'min birtakım münafıklara tabi olmaya kalkıyor.

Unutmayın:
"Kafirler istemese de, ALLAH nurunu tamamlayacaktır."Benzer Konular

Görüntüleme:905, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:06 .