Hz. Peygamber (sav)'in onların ölümüne hükmetmesi ve ölüm emrini vermesi
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 02-07-2009, 09:58 #1

tuğsecan

ÇiMeN GöZLü DeLi KıS

Hz. Peygamber (sav)'in onların ölümüne hükmetmesi ve ölüm emrini vermesiHz. Peygamber (s.a.v.) bazı savaş suçlularınıHz. Peygamber (sav)'in onların ölümüne hükmetmesi ve ölüm emrini vermesi Ebu Izze gibiHz. Peygamber (sav)'in onların ölümüne hükmetmesi ve ölüm emrini vermesi düşmanla iş birliği eden ve onları Müslümanlar aleyhine kışkırtan Yahudi Şair Ka'b b. EşrefiHz. Peygamber (sav)'in onların ölümüne hükmetmesi ve ölüm emrini vermesi bir devlet başkanı olarak emir verip öldürtmüştür. Ka'b b. Eşref şiirleriyle Hz. Peygamberi (sav) ve İslam kadınlarını da diline dolamıştı.

Bu tür ölüm emirleri birer suçun karşılığıdır. Hz. Peygamber (sav)'in onların ölümüne hükmetmesi ve ölüm emrini vermesiHz. Peygamber (sav)'in onların ölümüne hükmetmesi ve ölüm emrini vermesi devlet başkanı ve en yüksek hakim mevkiinde olması sıfatıyladır. Bu konumda olmayan birisi kendince ve hukuksuz olarak insanların öldürülmesini emredemez ve suçluları cezalandıramaz. Bu durumun anarşiye yol açacağı ve doğru olmadığı açıktır. Bu takdirde can ve mal güvenliği ortadan kalkacaktır.

Ebu Afek olayında ise durum daha farklıdır. Bedir Gazasından sonra Yahudi Ebu Afek Müslümanları yeren şiirler kaleme aldı. Ayrıca oHz. Peygamber (sav)'in onların ölümüne hükmetmesi ve ölüm emrini vermesi insanları Hz. Peygambere (sav) karşı kışkırtıp durmaktaydı. Durum üzerine Neccar oğullarından Salim b. Umeyr kendi kendine onu öldürmeye karar verdi. Bu konuda ölümü göze almıştı. Ebu Afek'i kollamaya başladı ve bir yaz gecesi onuHz. Peygamber (sav)'in onların ölümüne hükmetmesi ve ölüm emrini vermesi Amr b. Avf oğulları suffasında uyurkenHz. Peygamber (sav)'in onların ölümüne hükmetmesi ve ölüm emrini vermesi göğsüne kılıcını batırarak öldürdü. Amr b. Avf Oğulları Yahudileri onu kimin öldürdüğünü bilemediler. "Öldüreni bilseydikHz. Peygamber (sav)'in onların ölümüne hükmetmesi ve ölüm emrini vermesi biz de onu öldürürdük" dediler ve Ebu Afek'i öldürüldüğü yere defnettiler.

Burada Rasulullah'ın onayı ve emriyle bir suikast gerçekleşmiş değildi. Olay ve kaynaklar için bk. M. Asım KöksalHz. Peygamber (sav)'in onların ölümüne hükmetmesi ve ölüm emrini vermesi İslam TarihiHz. Peygamber (sav)'in onların ölümüne hükmetmesi ve ölüm emrini vermesiI- XVIIIHz. Peygamber (sav)'in onların ölümüne hükmetmesi ve ölüm emrini vermesi Şamil YayıneviHz. Peygamber (sav)'in onların ölümüne hükmetmesi ve ölüm emrini vermesi İstanbul 1987Hz. Peygamber (sav)'in onların ölümüne hükmetmesi ve ölüm emrini vermesi IXHz. Peygamber (sav)'in onların ölümüne hükmetmesi ve ölüm emrini vermesi 235.Benzer Konular

Görüntüleme:2947, Cevaplar:1

İlginizi Çekebilir >
Alt 02-07-2009, 10:28 #2

GUAPO!

Osmanlı İmparatorluğu

Teşekkürler canım paylaşım için.

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:19 .