Diyarbakır'da Kutlu Doğum Haftası Mitinginde 100 Bin Kişi Toplandı

#1
Diyarbakır'da Kutlu Doğum Haftası Mitinginde 100 Bin Kişi ToplandıDiyarbakır'da aralarında Mustazaf Der'in'de bulunduğu bazı dini derneklerin bir araya gelerek kurduğu 'Peygamber Sevdalıları Platformu'nun düzenlediği Kutlu Doğum Haftası Mitingi'ne yaklaşık, 100 bin kişi toplandı.Diyarbakır'da aralarında Mustazaf Der'in'de bulunduğu bazı dini derneklerin bir araya gelerek kurduğu 'Peygamber Sevdalıları Platformu'nun düzenlediği Kutlu Doğum Haftası Mitingi'ne yaklaşık, 100 bin kişi toplandı. Yeşil renkli bayrakların açıldığı, haremlik-selamlık uygulamasının yapıldığı miting, Mustazaf Der'in gövde gösterisine dönüştü.

Diyarbakır'da Kutlu Doğum Haftası nedeniyle, dini çevrelerin oluşturduğu 'Peygamber Sevdalıları Platformu' tarafından düzenlenen miting, Mustazaf Der'in gövde gösterisine dönüştü. İstasyon Meydanı'nda gerçekleştirilen miting öncesi, bazı minibüs ve otobüsler ücretsiz servis yaptı. Mardin, Bingöl, Batman, Şırnak Şanlıurfa gibi illerden de katılanların olduğu miting için polis yoğun güvenlik önlemi aldı. Mitinge katılanlar tek tek arandıktan sonra alana alındı. Mitinge katılanlar polisin kurduğu arama noktasından sonra, görevliler tarafından kadın ve erkekler için ayrılan, şeritlerle bölünen alanlara yönlendirildi. Ağırlıklı olarak Kürtçe ve Arapça dövizlerin açıldığı miting alanına, 'Allah'ın Habibi Tlemlere Rahmet Hz Muhammed', 'Hoş Geldin Ey Seyidim Serverım', 'Seni Mahçup Etmeyeceğiz Ey Allah'ın Resulü' yazılı pankartlar asıldı. üzerinde 'tevhit' yazısı bulunan yeşil renkli dövizlerin dağıtıldığı mitingde, Kürtçe okunan ilahilerle kendinden geçenler oldu. Sık sık tekbir getirilen mitingde, küçük çocuklardan oluşan korolara ilahiler söylettirildi. Sıcak ve sahne önünde oluşan izdihamlar nedeniyle sık sık bayılanlar oldu. Mitingin başlamasından itibaren üç kutu içine konan yaklaşık 20 kadar güvercin uçuruldu. Kadınların katılımının gözle görüler şekilde fazla olduğu miting alanında yaklaşık 100 kişi toplantı. Tertip komitesinden yapılan açıklamada ise, zikirmatik'lerle yapılan sayımlarda sayının 300 bin olduğu duyuruldu.

Cemaat liderleri oldukları söylenen 25 kişilik bir grup sahnede sandalyeler üzerinde, mitingi izlerken, Filistin'den gönderildiği söylenen yırtık ve üzerinde Arapça yazılar bulunan Filistin bayrağı açıldı. Bayrak açılırken, miting alanında bulunanların tümü tekbir getirip, İsrail aleyhine sloganlar atmaya başladı.

'ALLAH DİYARBAKIR'A İSLAM SANCAKTARLIĞINI NASİP EDECEK'

Kuran'ın okunarak açılışı gerçekleştirilen mitingde konuşan Doğru Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Göktaş, gelecek yıl Türkiye'nin batısından insanların Muhammed'in sevda için Diyarbakır'a geleceklerini söyledi. anlatan Göktaş, İstasyon Meydanı'nın yetmeyeceğini bu nedenle daha büyük meydanlara gidecekleri için İstasyon Meydanı'nın ağlayacağını söyledi. Göktaş, Allah'ın Diyarbakırlılara İslam sancaktarlığını nasip edeceğini söyledi.

Hollanda'da yaşayan İlahiyatçı Yazar Hüseyin çelik de, "Allah ve Resülüne itaat ettiğimiz takdirde kurtuluşa ereceksiniz. Eğer Bizler Allah ve Resülüne itaat etmez isek, bizim düşmanlarımız bundan faydalanır. Bölük pörçük oluruz. İslam ümmeti olarak veya fert olarak eğer kurtuluşa ermeyi istiyorsak, Allah ve Resülüne itaat etmeliyiz" dedi.

'BİZ NE TüRKçüYüZ, NE KüRTçü'

Mitingin son konuşmasını Kürtçe yapan Molla Abdulbari çelik, "Bizler ne Türkçüyüz ne de Kürtçüyüz, bizler Muhammedi'yiz. Biz Muhammedçiyiz, biz Muhammed sevdalılarıyızö dedi. Geçmişte kendilerini dinden uzaklaştırmak için, camilerin ahırlara çevrildiğini iddia eden çelik, şöyle konuştu:

"Kuran-ı Kerim'i yasakladılar. Şeyh Said'i idam ettiler. Ama şimdi yine Şeyh Said'in memleketindeyiz. Buradan diyoruz ki, bütün yaptıkları bizi bu davadan uzaklaştırmaktır. Elazığ İhya Der Başkanı ve üyelerine mevlit verdikleri için, 150 yıl hapis cezası verildi. Kızıltepe'de İrfan-Der'in düzenlemiş olduğu İsrail'e Tel'in mitingi için hapis cezası verdi. Allah ve peygamber düşmanları bilsin ki, bize ne kadar hapis cezası verilirse verilsin biz yine Muhammed diyeceğiz."

Yaklaşık 4 saat süren miting, okunan duanın ardından sona erdi.

( Cem EMİR - Bayram BULUT / DİYARBAKIR / Doan Haber Ajans) 5 saat önce..Bu resim dosyası tekrar boyutlandırılarak ekrandan taşması engellenmiştir. Buraya tıklayarak resmin orjinal boyutunu görebilirsiniz. Dosyanın orjinal boyutu 780x585 dır.

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 02:30 .