Son sözü ''Namaz'' oldu.
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 04-12-2010, 15:14 #1

For Answers

ÖZEL ÜYE

Son sözü ''Namaz'' oldu.Resul-i Ekrem’in (a.s.V.) vefat edeceği gün sabah vakti kendisinde bir hafiflik görüldü. Yanındakiler sevinerek iyidir diye ayrılıp işlerine gittiler. Yanında yalnız kadınlar kaldı. Böyle ümitle ferahlık arasında iken Resul-i Ekrem (a.s.V.):

– Kadınlar çıksın bu melek yanıma girmek istiyor dedi.

Herkes çıktı yalnız Hz. Aişe kalmıştı. Resul-i Ekrem’in (a.s.V.) başı onun kucağındaydı. Meleği karşılamak üzere Efen dimiz (a.s.V.) oturdu. O da evin bir köşesine çekilmişti.

Bir müddet melekle konuştuktan sonra tekrar Âişe Valide mizi çağırdı ve başını onun kucağına koydu. Kadınlara da içeri girmelerini söyledi. Hz. Aişe Resul-i Ekrem’e (a.s.V.):

– Bu melek Hz. Cebrail’e (a.s.) benzemiyordu dedi.

Resul-i Ekrem (a.s.V.) şöyle buyurdu:

– Evet ya Aişe bu ölüm meleği idi. Bana geldi ve “ALLAHu Teâlâ beni sana gönderdi ve iznin olmadan yanına girmememi emretti. İzin vermezsen geri dönerim izin verirsen girerim. Ve yine sen müsaade etmeden ruhunu almamamı bana emretti. Emrin nedir?” diye sordu. Ben de kendisine “Ceb rail gelinceye kadar benden uzaklaş” dedim. İşte şimdi Cebrail’in gelme saatidir.

Hz. Aişe bunun üzerine “Ne bir fikir yürütecek ne de bir cevaba muktedir olacak durumda idik. Büyük bir felâketle karşılaşmış olarak dehşet içinde kaldık. İşin önemine binaen kimsenin ağzından ses çıkmıyor ehl-i beyt dehşet içinde bekliyordu. Tam bu sırada Hz. Cebrail’in (a.s.) kapıya geldiğini anladım. Selâm verdi kadınlar çıktı. Hz. Cebrail (a.s.) girdi ve Resul-i Ekrem’e:

– ALLAH Teâlâ’nın sana selâmı vardır kendini nasıl bulduğunu sana soruyor. Şüphesiz O senin nasıl olduğunu daha iyi bilir ancak senin kerem ve şerefini artırmayı ve ümmetin arasında örnek olmayı kast etmiştir dedi.

Resul-i Ekrem (a.s.V.):

– Kendimi sancılar içinde buluyorum dedi. Hz. Cebrail de (a.s.):

– Sana müjde olsun! ALLAH Teâlâ seni vaat ettiği mevkilere yükseltmek için bu acı ve sancıları sana vermiştir dedi. Resul-i Ekrem (a.s.V.):

– Ey Cebrail ölüm meleği yanıma girmek için izin istedi dedi ve olayı anlattı. Hz. Cebrail (a.s.):

– Ya ResulALLAH Rabbin sana müştaktır senden başka hiç kimseden böyle bir müsaade istememiş ve istemeyecektir. ALLAH Teâlâ böylece senin şerefini tamamlamak istiyor dedi. Resul-i Ekrem:


– O hâlde Azrail gelinceye kadar ayrılma dedi. Kadınların içeri girmesine izin verildi. Resul-i Ekrem Hz. Fâtıma’ya:

— Yaklaş diye buyurdu. Hz. Fatıma Resul-ü Ekrem’e doğru eğildi. Efendimiz (a.s.V.) ona gizlice bir şeyler söyledi ve gözleri yaşlı olarak başını kaldırdı. Resul-i Ekrem tekrar Hz. Fatıma’ya:

– Yaklaş diye buyurdu. Bu defa da kulağına bir şeyler fısıldadı ve Hz. Fatıma gülümseyerek başını kaldırdı.

Tabii bu durum Hz. Aişe başta olmak üzere odadaki kadın ları meraklandırdı. Hz. Aişe sonra bir fırsatında Hz. Fa tı ma’ ya bu durumu sordu. O da:

– Birinci seferinde Resul-i Ekrem (a.s.V.) bana “Ben bugün ölüyorum” diye buyurdu ve ona ağladım. İkinci seferinde “Ben ALLAH’a dua ettim; ehl-i beytimden ilk olarak seni bana ulaştırmasını ve seni benimle bir arada bulundurmasını is tedim” şeklinde buyurdu buna da güldüm dedi ve oğulları nı kendisine çekerek başlarını kokladı.

Tam bu sırada ölüm meleği geldi selâm verdi ve içeri gir mek için izin istedi. İzin verildi içeri girdi ve:

– Ya Muhammed ne emrediyorsun diye sordu. Resul-i Ek rem (a.s.V.):

– Şu anda beni Rabbime ulaştır buyurdu. Hz. Azrail de (a.s.):

– Olur seni bugün Rabbine ulaştırırım çünkü Rabbin sana müştaktır. Senin dışında hiç kimse hakkında böyle bir tereddüde meydan vermedi. Senden başka kimseden izin almamı emretmedi. Fakat senin saatin yakındır dedi ve ayrıldı. Bu sırada Hz. Cebrail (a.s.) gelerek selâm verdi ve:

– Vahiy dürüldüğü gibi dünya da benim için dürülmüş oldu. Artık ne dünyanın bende bir ihtiyacı ve ne de benim dünyada bir ihtiyacım kaldı. Bu benim yeryüzüne son inişimdir dedi.

Kimsenin ses çıkaracak durumu yoktu. Hz. Aişe Efendimi zin (a.s.V.) mübarek başını göğsü arasına aldı ve Efendimi zin (a.s.V.) göğsünü tuttu. Bu sırada Efendimiz kısa bir bay gınlık geçirdi. Sonra alnından inci tanesi gibi terler akma ya başladı. Hz. Aişe terini sildi ve şöyle dedi:

– Böyle güzel koku hiç almış değilim. Sonra ayılınca:

– Anam babam sana feda olsun bu terler ne idi dedi. Resul-i Ekrem (a.s.V.):

– Mü’minin ruhu ter ile kâfirin ruhu ise merkebin canı gibi ağız ve burun deliklerinden çıkar buyurdu. İşte ancak o zaman Hz. Aişe ve yanındaki kadınların aklı başına gelmişti korku dolu bir halde hemen erkekleri çağırdılar.

İlk gelen erkek Hz. Aişe’nin babasının ona gönderdiği kar deşi Abdurrahman’dı. Ne yazık ki o bile Resul-i Ekrem’in ha yatına yetişememişti. ALLAH Teâlâ Cebrail ve Mikail’i görev lendirdiği için vazifeyi onlar üzerlerine almışlardı da hiçbir erkek ölümü ânında yanında bulunamamıştı. Resul-i Ekrem (a.s.V.) kendinden geçip baygınlık geçirdiği sırada da sanki “Hangisini tercih ediyorsun?” diye bir muhayyerlik içinde “Hayır Refik-i Â’lâ’yı istiyorum” buyurmuştu. Dili açıldığı ve baygınlığı geçtiği vakit kadınlara döndü:

– Namaz namaz; zira siz namaza devam ettiğiniz müddetçe dine bağlısınız. Onun için hepiniz namaza devam ediniz buyurdu ve “namaz namaz” diye diye ruhunu teslim etti.


Son sözü ''Namaz'' oldu.Benzer Konular

Görüntüleme:438, Cevaplar:1

İlginizi Çekebilir >
Alt 12-12-2010, 23:59 #2

AhMeTAllah (cc)Razı Olsun

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:14 .