Peygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu?

#1
Peygamberimiz ne zaman nebi olduPeygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? ne zaman resul oldu?

NebiPeygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? haber anlamına “nebe” kökünden gelmiş olup Allah tarafından kendisine nebilik ve bâzı İlâhî hükümler haber verilen zat demek olur.

“Resul” isePeygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? Allah tarafından İlâhî hükümleri tebliğ etmek için gönderilen zat anlamınadır.(1)

KısacasıPeygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? “resul”Peygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? kitab ve şeriat sahibi olduğu haldePeygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? “nebi”Peygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? kendinden evvelki peygamberin şeriatına dâvetle vazifelidir. Her resul nebidirPeygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? ama her nebi resul değildir.Bu izahtan sonraPeygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? Peygamberimize (a.s.m.) vahyin nasıl geldiği hususuna da temas etmekte fayda vardır. Resulullaha (a.s.m.) ilk vahiy sâdık rüya şeklinde gelmiştir. Gördüğü her rüya açıkça çıkıyordu. Ondan sonra kendisine yalnızlık sevdirildi. Bu sebeple zaman zaman Hira Mağarasına gidip orada Hz. İbrahim’in (a.s.) dini üzere ibadet etmeye başladı.Yine ibadet için Hira Mağarasına gitmişti. Allah’ın emriyle Cebrâil (a.s.) geldi ve Hz. Muhammed’e (a.s.m.) “Oku” dedi. “Yaratan Rabbının adıyla oku! O Allah kiPeygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? insanı bir kan pıhtısından yarattı. OkuPeygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? senin Rabbin kalemle yazı yazmayı öğreten kerîmler Kerîmidir. İnsana bilmediğini öğretmiştir”.(2) Bunun üzerine heyecanlanan Resulullah (a.s.m.) eve giderek hanımı Hz. Hatice’ye (r.a.) “Beni örtünPeygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? beni örtün” dedi. Korkusu gidinceye kadar mübarek vücudunu sarıp örttüler.(3)

Böylece Resul-i Ekreme (a.s.m.) ilk vahiy gelmiş oldu. O zaman kırk yaşında idi. Bu vahiyden sonra bir müddet vahiy kesildi. Vahyin kesilmesinin ne kadar sürdüğü hakkında çeşitli rivayetler vardır. Bu geçen zaman en az on beş günPeygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? en çok üç senedir.(4)

Vahyin tekrar başlaması hususunda ise Peygamberimiz (a.s.m.) şöyle buyururlar:

“Bir gün yürürken gökyüzü tarafından bir ses işittim. Başımı kaldırınca Hira’da bana gelen meleği gördüm. Semâ ile yeryüzü arasında bir kürsü üzerinde oturmuştu. Çok korktum. Evime dönüp ‘Beni örtünPeygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? beni örtün’ dedim. Bunun üzerine Cenab-ı HakPeygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? ‘Ey örtüye bürünen Resûlüm! Kalk ve insanları Allah’ın azabından sakındır. Rabbini büyük tanı. Elbiseni temiz tut. Azap sebebi olacak günahlardan uzak dur’ (5) meâlindeki âyetleri indirdi. Artık bir daha vahiy kesilmedi.”(6)

Peygamber Efendimiz (a.s.m.) Hira’da gelen ilk vahiyle resul değilPeygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? nebi olmuştur. Çünkü henüz risaletle vazifelendirilmişti. Vahyin bir müddet kesilmesinden sonra ikinci defa gelmeye başlamasıyla da resul oldu.(7)

Demek kiPeygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? Resulullahın (a.s.m.) ilk defa nebiPeygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? sonra resul olması doğrudur. AncakPeygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? nebiliği ile resullüğü arasında ne kadar zaman geçtiği hususu kesin olarak bilinmemektedir. Bu mevzuda çeşitli rivayetler vardır.(8)
Kaynaklar
1- Hüseyin Cisrî. Risâle-i HamidiyyePeygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? s. 524-531
2- Alak SûresiPeygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? 1-5.
3- MüslimPeygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? iman; 73.
4- Tecrid TercemesiPeygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? 2:13.
5- Müddessir SûresiPeygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? 1-5.
6- MüslimPeygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? iman; 73.
7- Hak Dini Kur'ân DiliPeygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? 8:5944.
8- Zekâi KonrapaPeygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? PeygamberimizPeygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu? s. 72.
Mehmet Paks

İlginizi Çekebilir
 • Oldu o zaman...
  . Nerden geldi dilime dolandı bilmiyorum ama son bi kac gündür söyliyip duruyorum. - Ben olmadan gi...

 • Uzun zaman oLdu !...
  Uzun bir aradan sonra ilk defa dün gece ağlarken uyuyakalmışım... Ağlayarak uyumasaydım da olurdu hani... B...

 • >>:<< Uzun Zaman Oldu >>:<<...
  Uzun zaman oldu sana mektup yazmadığım,ama sen beni en iyi bilen olarak nasıl olsa bir gün bir şeyleri senin...

 • ....::::.Uzun Zaman Oldu.::::.......
  Uzun zaman oldu sana yazmayalı.. Kaç kere yazmaya çalıştım da yazamadım veya kaç kere yazdıklarımı sildim de g...

 • Uzun zaman oldu...
  Uzun zaman oldu sana mektup yazmadığım,ama sen beni en iyi bilen olarak nasıl olsa bir gün bir şeyleri senin...

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:15 .