Efendimizin hassasiyet gösterdiği davranışlar
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 15-08-2012, 12:30 #1

Fatih

ÖZEL ÜYE

Efendimizin hassasiyet gösterdiği davranışlarPeygamberimiz'in sünnetleri ruh dünyamızı aydınlatıyor

Efendimizin hassasiyet gösterdiği davranışlar

Peygamber Efendimiz'in (sas) hayatı, yaptıkları ve sakındıkları insanlık için bir yol rehberidir. O'nun sünnetine yaklaştıkça, uygulamaya çalıştıkça ruh dünyamız aydınlanır adeta gül bahçesine döner. Yeter ki biz bu yolda azmedelim, sevgiyle sarılalım...

İnsanlara hep hayrı düşünürdü: Peygamberler Sultanı, yolda insanlara zarar verme ihtimali olan bir cismi kaldırmayı imanın belirtisi olarak görüyordu.

Yemekten önce ve sonra ellerini yıkardı: Allah Rasulü (sas), yemekten önce ellerini, yemekten sonra hem ellerini hem de ağzını yıkardı.

Elbisesini sağdan giyerdi: Elbise giyerken sağdan başlayıp, soldan çıkarmak Kutlu Nebi'nin sünnetleri arasındadır.

Alış-verişte sağ elini kullanırdı: Efendimiz (sas), insanlardan bir şey alırken ve onlara bir şey verirken sağ elini kullanırdı.

Yemeğin sonunda şükrederdi: Varlığın Özü (sas), yemeğe besmeleyle başlar, kendi önüne gelen yerden yer ve sonunda verdiği bütün nimetler için Allah'a şükrünü ifade etmek üzere "Elhamdülillah" derdi.

Ölmüş insanların hayırla yâd edilmesini isterdi: Allah Rasulü, vefat etmiş insanların hep hayırla yâd edilmesini tavsiye ederlerdi.

İnsanlara hediye verir ve alırdı: Peygamberimiz (sas) insanlara hediyeler verir, onların hediyelerini kabul eder ve hediyelerine ya aynıyla veya çok daha iyisiyle karşılık verirdi.

İnsanların en mütebessimiydi: Kahkahayla güldüğüne rastlanmayan Allah Rasulü, insanların en mütebessim olanıydı.

Tane tane konuşurdu: Efendimiz tane tane konuşurdu. İyice kavransın diye önemli meseleleri üç defa tekrar ederdi.

Kendi nefsi adına öfkelenmezdi: Allah Rasulü, kendi nefsi adına veya dünyalık bir şey için öfkelenmez; insana veya Allah'a ait bir hak zayi olduğunda Allah ve din için celallenirdi.

İnsanlara şaka yapardı: Efendimiz (sas) insanlara şaka yapardı. Ancak şakalarında asla yalan olmaz, gerçeğin farklı tonda bir parıltısı görülürdü.

O'ndan (sas) asla kaba bir söz duyulmamıştı: Allah Rasulü bir hak zayi olmadıkça halim-selim bir insandı. O'ndan asla kötü söz, kaba ifade ve hakaret duyulmamıştır.

Hem dış hem de iç temizliğe önem verirdi: Efendimiz, beden, elbise, yiyecek, giyecek, ev ve sokak temizliğinin yanında kalb ve ruh temizliğine önem verirdi. Bu iki temizliği ifade etmek üzere, "Temizlik imanın yarısıdır" ve "Müslüman elinden ve dilinden diğer Müslümanların emin olduğu insandır." buyurmuştu.

Emeğin karşılığını hemen verirdi: İnsanlara emeklerinin karşılığını hemen verirdi. Bunu ahlak olarak Müslümanlara da tavsiye ederdi: "İşçinin ücretini alnının teri kurumadan veriniz." Esnaflara dürüst olmayı tavsiye ederdi Peygamberimiz (sas) sık sık çarşıya ve pazara çıkıp dükkanlara uğrardı. Esnafa tartıyı nasıl yapacaklarını gösterir ve dürüst olmalarını tavsiye ederdi.

Komşuluk ilişkilerinde çok hassastı: Allah Rasulü komşu haklarına karşı son derece dikkatliydi. "Komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir." buyurarak komşuluk ilişkilerinde sınırı çok ileriye koymuştu.

Evleneceklere yardım ederdi: Efendimiz Muhammed Mustafa (sas), evleneceklere imkanları ölçüsünde yardım ederdi. İyi insanlarla evlenme hususunda teşvikleri ve arabuluculukları vardı.Benzer Konular

Görüntüleme:1004, Cevaplar:8

İlginizi Çekebilir >
Alt 15-08-2012, 23:49 #2

~MuCiZe~

Forumun Tiryakisi


Allah razı olsunn
Fatih Bunu beğendi.

Alt 20-09-2012, 14:01 #3

Külkedisi

Unconditional Love


keske bizde onun gibi olabilsek..
Mavi_Kiyamet Bunu beğendi.

Alt 07-10-2012, 23:59 #4

Mavi_Kiyamet

Deneyimli


Alıntı:
sun_m´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
keske bizde onun gibi olabilsek..
aynen

Alt 08-10-2012, 11:41 #5

GÖNLÜM_SULTAN

Yasaklı Üye

Allah'ım Sen bizi Peygamber Efendimizin(s.a.v.) ahlakıyla ahlaklandır

Alt 08-10-2012, 12:00 #6

Rüzgar_

Aktif Üye


Peygamberimize LOTR deki Gollum edasıyla " Efendimiz " demek nereden geliyor merak ediyorum. Forumda tartışmak yasak biliyorum. Özel mesaj yoluyla aydınlatabilir mi biri beni bu konuda ?

Alt 26-11-2012, 21:29 #7

υмυт.

Yüreğime Hükmedemem.


Efendimiz'in hassasiyet gösterdiği davranışları gördüm ya
ve dedim ki;
ne mutlu bana onun yolundan gitmeye gayret ediyorum.
Allah Razı Olsun
Fatih Bunu beğendi.

Alt 01-03-2013, 00:08 #8

Göz'yaşı

Foruma Isınan Üye


O'nun yolundan gitmeye çalışıyoruz Allah'ın izniyle
Hepsini yapamasak da yapmaya çalışıyorum , Peygamber efendimiz(s.a.v) den çok güzel örnekler var hepsini uygulamayamasak da uygulamamız gerekiyor ve burda olanlar çok küçükşeyler ve günümüzde hiçe aldığımız davranışlar
Rabbim yolumuzdan ayırmasın

Alt 05-03-2013, 01:19 #9

αнτer

Aktif Üye


Allah razı olsun bunları herkesin okumasına vesile olduğun için.

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:53 .