Klasikler..
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Like Tree6Beğeniler
Cevapla
Seçenekler
Alt 26-11-2008, 09:17 #41

EмЯє

кαяαηℓıкℓ
Klasikler..


İmkânsız Öyküler
Ambrose Bierce
Döneminin en çekinilen eleştirmeni, ünlü köşe ve önemli öykü yazarlarından biri olan Ambrose Bierce, hicvi ve sivri dilliliğiyle Melville ve Ernest Hemingway’le süregelen Amerikan geleneğinin bir parçasıdır. İmkânsız Öyküler (Can Such Things Be?) ise, Edgar Allen Poe ile birlikte Amerikan gotik edebiyatının kurucularından sayılan yazarın, daha sonraları H.P. Lovecraft gibi yazarlara esin kaynağı olan korku öykülerini derlediği kitaplarından biridir. Gotik edebiyat türüne psikolojik bir boyut verenlerin başında gelen Bierce, bu edebiyat türünü dönemin Amerikan kültürüyle harmanlayarak da bir ilke imza atmıştır.

İmkânsız Öyküler: Korkunun psikolojisi.

Ambrose Bierce

(1842-1914) Amerikan gotik edebiyatına psikolojik bir boyut getirdi. Amerikan İçsavaşı diye bilinen Kuzey-Güney savaşı, Bierce edebiyatının vazgeçilmez kaynaklarındandır. Zor beğenen, gerçekçilikten nefret eden Bierce, bir edebiyat eleştirmeni olarak ödünsüz ve bağışlamaz kişiliğiyle de tanındı; en önemli eserleri: Şeytanın Lügatı, Hayaletli Vadi, İblisin Zevki, Kaliforniya Altın Külçeleri ve Tozu, Boş Bir Kafatasından Örümcek Ağları, Hayatın Ortasında.


Alt 26-11-2008, 09:18 #42

EмЯє

кαяαηℓıкℓ
Klasikler..


İnsan Ne İle Yaşar
Tolstoy
Tolstoy İvan İlyiç’in Ölümü, Kreutzer Sonat, Şeytan gibi eserlerinde olduğu gibi, bu uzun öyküsünde de hayata direnmenin manevi kaynağını arıyor. Feodal ilişkilerin gitgide çözüldüğü, tüm toplumsal katmanların bir altüst oluş yaşadığı Çarlık Rusyası’nda, yoksulluk ve baskı altında ezilen insanın, Tanrı’nın verdiği “sevgi” için yaşaması gerektiğini hatırlatan Tolstoy, kutsal kitaplarda sıkça rastlanan “kıssadan hisse” öykü biçimine başvuruyor. Tanrı’nın ölüm meleği Mihail’in yoksul insanlar arasına karıştığı bu öykü, sevimli ve fantastik olduğu kadar, hayatı olduğu gibi anlatmasıyla “gerçekçi” de.

Küçük insanın büyük yüreği.


Tolstoy

Toprak sahibi aristokrat bir ailenin oğludur. Bütün yaşamını kendi çiftliğinde geçirdi. İnsanlık tarihini hükümetlerin ahlakî çöküşü ile bireylerin buna direnişlerinin tarihi olarak anlayan Tolstoy, sosyal düzenin, ahlaki gelişmeyle düzeleceğine inanır. Eserlerinden bazıları: Savaş ve Barış, Anna Karenina, Diriliş, Nerede Sevgi Orada Tanrı, Katya, Efendi ile Uşak, Karanlığın Kudreti´dir.


Sokαktαki Mαdαm Bunu beğendi.

Alt 19-06-2009, 23:54 #43

Õżпџѓ ッ


tşkler ..
Alt 07-07-2010, 18:31 #44

SéNi_SéviyoRumm

Foruma Alışıyor

TeskkRLéR
Alt 25-07-2010, 01:32 #45

mestella

Deneyimli

yakında karamazov kardeşleri okuamyı düşünüyorum...Sokαktαki Mαdαm Bunu beğendi.

Alt 18-08-2010, 15:10 #46

nesrin63

....

babalar ve oğullar süper
Alt 24-03-2014, 16:18 #47

mckarakule

Bizden Biri

tşkler ......
Alt 16-01-2017, 13:21 #48

kleopatra.

Forum Üstadı

Ivan Gonçarov - Oblomov
Ernest Hemingway - Yaşlı Adam ve Deniz
Fyodor Mihailoviç Dostoyevski - Karamazov Kardeşler
Honore De Balzac - Vadideki Zambak
Johann W. Geothe - Faust
Aleksandr Sergenyeviç Puşkin - Yüzbaşının Kızı
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:26 .