Yılın 'Çocuk Yayınları' : Nar Yayınları
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 24-04-2009, 10:24 #1

Başκeитiи Mełeği

//

Yılın 'Çocuk Yayınları' : Nar Yayınları2008 yılı Mart ayında kurulan ESKADER (Edebiyat Sanat Kültür Araştırmaları Derneği), kültür sanat ödüllerini bir basın toplantısıyla duyurdu.

Toplam 20 dalda verilen ödüllerin nasıl belirlendiğini dernek başkanı Mehmet Nuri Yardım şöyle açıkladı:

"Ödüllerin verileceği ilân edildikten sonra ESKADER'in bütün üyelerinden ve Sanatalemi yazarları ile okuyucularından görüşler, teklifler istedik. Güvendiğimiz yazar, aydın, sanatçı ve yayıncıların ödüller hakkında bize önerilerde bulunmasını rica ettik.

Ödül teklif formlarını yüzlerce çoğaltarak dağıttık.Eskader.net sitemizde, internet ortamında yayınladık ve toplu görüşler geldi. Kitabevlerini dolaştık, yeni çıkan kitapları inceledik. Yıl boyunca çıkan gazetelerin yayımladıkları kitap eklerini tetkik ettik. Haftalık ve aylık dergilerde tanıtılan, edebiyat ve sanat sitelerinde bahsedilen kitap, film, albüm, tiyatro eseri ve diğer ürünleri geniş bir zaman dilimi içinde inceledik. ESKADER yönetimi olarak (bu toplantılara yönetimin yedek üyeleri de iştirak etti) defalarca toplandık. Bu meseleleri tek tek ele alıp müzakere ettik.

Velhasıl dün açıkladığımız liste uzun araştırmaların, derin incelemelerin ve büyük tetkiklerin sonucu ortaya çıktı... Elbette bu ödüllere lâyık başka isimler, eserler ve kurumlar da vardı. Kemal Tahir'in dediği gibi, "Bre biz Osmanlıyız, bizde çok adam bulunur." Ama nihayetinde bir liste oluşturmak mecburiyetindeydik. Bu liste teşekkül etti. İnşallah diğer lâyık isimler de önümüzdeki yıldan itibaren mükâfatlandırılacaktır. Bu arada dernek yöneticileri arasında da bu ödüllere lâyık çok değerli isimler vardı. Ama alınan karar gereği, prensip olarak dernek yönetiminde bulunanlara ödül verilmemesi uygun görüldü."

ESKADER ödüllerinin gerekçelerinin de yer aldığı basın açıklamasında 2007 yılı Şubat ayında yayıncılığa başlayan ve "ÇOCUK AŞKINA" sloganıyla yoluna devam eden NAR YAYINLARI, çocuk yayıncılığında, ödüle lâyık görüldü.

Yayınevine verilen ödülün açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Çocuk Yayıncılığı: Nar Yayınları, Yöneticisi Tayfur Esen. Yayıncılık zor, çocuk yayıncılığı daha da meşakkatlidir. Sorumluluk ister, titizlik ister; geniş bir yürek, büyük bir azim ister. İşte bunların hepsi Nar Yayıncılık'ta mevcut. Çocuklarımızı sevenleri biz de seviyoruz. Çocuklarımız için yıllardan beri çok büyük hizmetlerde bulunmuş başka yayınevleri de var şüphesiz. Ve zaten yazılarımızda bu yayıncılarımızdan bahsediyoruz. Ama amacımız biraz da iyi niyetle yola çıkan ve güzel çalışmalar yapan yayıncılarımızı teşvik etmek, o halisane niyetlerine ortak olmaktı. Bu yönüyle Nar Yayınları'nın değerli yöneticisi idealist insan Tayfur Esen tebrike şâyândır."
ÇOCUK AŞKINA sloganıyla bugüne kadar yerli ve yabancı 150 eser yayınlayan Nar Yayınları, çocuklara hitabeden masal, hikaye, şiir, roman ve tiyatro eserleriyle dikkat çekiyor. Türkçe'nin en güzel şekliyle kullanıldığı ve çocuk dilininin yakalanmış olduğu eserler, kapak ve iç tasarımlarının zerafetiyle de küçük büyük bütün okuyucuların ilgisini çekiyor.

Yayınevi, çocuk edebiyatının tanınmış usta kalemlerinden Hasan Lâtif Sarıyüce, Eflâtun Cem Güney, Bestami Yazgan, Ahmet Efe, Mustafa Özçelik, Yusuf Dursun, Hüseyin Emin Öztürk, Mehmet Zeren, Ünver Oral gibi yazarların yanısıra Selami Yıldırım, Orhan Bilir, Osman Arpaçukuru, Maviye Uzun, Mehmet Esen gibi yeni yazarların kitaplarını
da okuyucuyla buluşturuyor. Bunların dışında batı çocuk klasikleri içerisinde yer alan kitapların bir kısmı da yayınları arasında.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı'nın tavsiye ettiği İlköğretim 100 Temel Eser'den 40 kitaplık bir set yayınevinin listesinde yer almış.
"Çocuktur anlar" düşüncesinden hareketle en iyiyi, en güzeli; en iyilerle, en güzel bir şekilde sunmaya gayret gösteren Nar Yayınları, sektörde kalıcı bir yer edinmeye aday görünüyor.Benzer Konular

Görüntüleme:784, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:23 .