Afganistanlı Bill Gates

#1
Zalmai HalilzatAfganistanlı Bill Gates Afganistan’ın o dönemki elçisiydi.... Her türlü iltifatı yapmıştıAfganistanlı Bill Gates gizli ve de açıktan.. Hatta elçiliğe girişindeAfganistanlı Bill Gates ‘Hoşgeldin Afganistan’ın Bill Gates’i’ selamıyla karşılanmıştı.Ne olacaktı ki sanki burada(!) Kuş uçmazAfganistanlı Bill Gates kervan geçmez bir diyar. Taş üstünde taş kalmamış. Her yer harabe. Göze hoş görünen hiçbir yapı yok adeta nazar edilen her yerde. Her taraf yıkık-dökükAfganistanlı Bill Gates hem de kelimenin tam manasıyla. Kalınan binanın duvarlarında roket atar mermi yatakları. Belli ki zamanında çok dövülmüş karşı yamaçtan. Merdiven aralıklarındaAfganistanlı Bill Gates kırık pencerelerden ruhsat almış kurşun izleri.
Gece binadan dışarı çıkmak imkansızAfganistanlı Bill Gates çünkü elektriksiz yapıda bir kat aşağıya inmek bile büyük tehlike. Oysa sağlam bir Rus binası. Eski zamanlardan kaldığı her halinden belli. Zaten koca şehirde iki katı geçen ve ayakta kalan iki yapıttan biri. Kaderin işine bakın kiAfganistanlı Bill Gates o da bizim genel müdürlük binası için tahsis edilen kata da ev sahipliği yapıyor.
9. katta kalıyoruz arkadaşlarımızla birlikte ilk zamanlarda kolera tehlikesi yüzünden sadece yumurta yediğimiz misafirhanemizde. Hem bahtiyarızAfganistanlı Bill Gates hem de kemtalih. BahtiyarızAfganistanlı Bill Gates zira tüm Kabil ayaklarımızın altında. ŞanssızızAfganistanlı Bill Gates çünkü her gün harabe bir şehirle karşı karşıyayız. Gözün temas ettiği her yer harabe. Penceresiz evlerAfganistanlı Bill Gates duvarı yıkık binalarAfganistanlı Bill Gates çatısı çökmüş yapıtlar. Gece olunca bazılarından ışık gelirdi buraların ve hayret ederdik. Hala nasıl da kalıyorlar buralarda bu insanlar diye.
Afganistan’da yatırım yapmak için gelenler olurdu sık sık çevre ülkelerden. Gelenlerin hemen ilk sordukları soru bir sonraki uçağın günü olurdu genelde. Bir defasındaAfganistanlı Bill Gates pazartesi gelen ve şöyle bir şehir turunun akabinde tekrardan ikamet ettiği misafir hanemize gelen bir iş adamınınAfganistanlı Bill Gates bir sonraki uçağın Perşembe’ye olduğunu duyduğunda yaşadığı travma hiç gitmez hafızamın en zinde yerinden. Hatırlar hatırlar gülerim o cümlesini ‘Ben o zamana kadar ne yaparım burada?’. Oysa geldiğinde hiç zorlanmadan milyon dolarlar kazanabileceğini bildiği halde gelmek istemedi bu memlekete. Halbuki vatanımızdaki ekonomik krizlerin birbirini takip ettiği günlerde bir çıkış kapısı arayanlardandı o da. Kapıyı bulduğu haldeAfganistanlı Bill Gates ekonomik darboğazı yaşamayı yeğlemişti. Bir ekmek yiyeyim amaAfganistanlı Bill Gates akşam başım yastığa rahat uzansın diyordu.
Bir defasında daAfganistanlı Bill Gates bir milyon dolarlık bir yatırım için burada çalışacak bir eleman bulamadığından yakınmıştı bir inşaatçı dostumuz. Villada kalıyorAfganistanlı Bill Gates koruması var kapının önünde. Yirmi dört saat elektriğiAfganistanlı Bill Gates suyu mevcut. Altında son model arabaAfganistanlı Bill Gates şoförü her an emrinde. Fakat her gelen en fazla birAfganistanlı Bill Gates bilemedin iki ay sabrediyorAfganistanlı Bill Gates sonra ilk fırsatta Türkiye’de diye yakınmıştı.
Oysa öte yandanAfganistanlı Bill Gates günde belki iki veya üç saat su verilenAfganistanlı Bill Gates elektriği gece akşam namazı ve yatsı arası ancak verilebilenAfganistanlı Bill Gates elektrik olmadığı için su motoru çalışmadığındanAfganistanlı Bill Gates suyu da olmayan; haliyle elektrikli ısıtıcının da çalışmadığı ortamlarda gazlı sobalara sarılan; eski Rus patiyezlerinde (apartmanlarında) yaşıyorlardı Türk Okulu öğretmenleri de. Kapısında koruması yok. Komşuları hep Afgan. Sabah gelirkenAfganistanlı Bill Gates normal şehir içi ulaşım araçlarını kullanıyorAfganistanlı Bill Gates alış-verişini de normal sokak pazarlarından yapıyorlardı.
İki ayrı dünya vardı adeta ortada. Bir tarafta onca imkana rağmen hayatının endişesiyle bir fırsat arayıp ilkinde Türkiye’nin yolunu tutanlara mukabilAfganistanlı Bill Gates diğer yanda maddi imkanları yönüyle halleri belli olan ve severek o toplumun içinde hayat süren Türk öğretmenler.
Onları yakından tanıma fırsatı bulan ve az-çok da dışarıyla da irtibatı olan öğrencilerin gözlerinden de kaçmıyordu elbette bu durum ve soruyorlardı fırsat bulduklarında:
‘Hocam neden diğerleri de sizler gibi değil?’ Tebessümle verilenAfganistanlı Bill Gates derin bir cevap. EvetAfganistanlı Bill Gates kafi geliyordu soruyu sorana bu kısa yanıt.
İşte böyle bir tabloyu temaşaya dalınan günlerde sorulan sorular olurdu ister istemeden. Acaba ne netice verecek bize bu araziye çalınan çapalar. Ne olurdu ki bu topraklarda!.. Ne elde edilebilirdi bu çift sürmeye elverişsiz tarladan. OlsunduAfganistanlı Bill Gates vardır bunun da bir hikmetiAfganistanlı Bill Gates biz bu dönemde bize düşeni yapalım. Zaten neticeyi burada görmeye de niyetli değil ki hiçbir arkadaşımız.
Bu niyetle her gün gidilen okulAfganistanlı Bill Gates her geçen gün biraz daha büyüdü. Her gün bir kat daha koydu üzerine. İlk defa şahit olmuştum sırasız sınıflara burada. İlk kez bir sınıf hapishane duvarlarını anımsatmıştı bana. En küçük bir günlük ihtiyacın bile karşılanması için beklenilmesi gerekli zaman dilimlerini ilk kez yaşamıştık burada.
Ve derkenAfganistanlı Bill Gates okul bir merkez halini alıverdi zamanla. Tüm bakanların aracılar aradığı bir kurum oldu çocuklarını göndermek için.
Elçiliğe mektuplar yazılıpAfganistanlı Bill Gates aracı olması için rica edilen bir müesseseye dönüştü. Amerikan büyükelçisinin bizzat sizi ülkemizde görmek isteriz diyerek ayakta karşıladığı öğrencilerin beşiğine dönüşüverdi. Hatta elçiliğe girişindeAfganistanlı Bill Gates tüm basın mensuplarının önünde ‘Hoşgeldin Afganistan’ın Bill Gates’i’ selamıyla karşılamıştı onu.
Zalmai HalilzatAfganistanlı Bill Gates Afganistan’ın o dönemki elçisiydi. Her türlü iltifatı yapmıştıAfganistanlı Bill Gates gizli ve de açıktan öğrencimize herkesin gözleri önünde hem de. YapacaktıAfganistanlı Bill Gates zira Türkmenistan’daki bilgisayar olimpiyatlarında altın madalya getirmişti çocuk. Kuruldaki profesörler ikinci kez çağırmışlardı kendisiniAfganistanlı Bill Gates bir daha sormuşlardı aynı soruları şaşkınlıkla. “Sahi sen nereden öğrendin İngilizce’yi bu netlikte?” demişlerdi hem de hayretle. Yani inanamamışlardı onlar da. Günlerce gazete manşetlerinde kalmıştı haberAfganistanlı Bill Gates Karzai misafir etmişti kendisini. Devlet erkanı daha bir yakın markaja almıştı okulumuzu.
Derken okula yabancı kurum yetkilileri de gelir olmuşlardı. Hatta hiç unutmamAfganistanlı Bill Gates bir Kanadalı eğitim kurumu okulumuzu plot okul seçmişti. “Bizler İngilizce öğretemiyoruz bu insanlaraAfganistanlı Bill Gates sizin kitap ve metotlarınızı izleyebilir miyiz?” diyerek birkaç kez derslerimize de iştirak etmişlerdi.
Ömer Gaznevi’yeAfganistanlı Bill Gates öğrencimizeAfganistanlı Bill Gates biraz da şaka yollu:
‘Azizim artık randevu falan alalım mı sendenAfganistanlı Bill Gates bir anda meşhur oldun baksana’ dediğimde yaşadığı o mahcubiyet hala gözlerimin önünde.
‘Olur mu hocam ne demek o öyle’ diyebilmişti sadece.
‘NasılAfganistanlı Bill Gates gidecek misin ABD’yeAfganistanlı Bill Gates baksana adam nerdeyse ayaklarına kapanacaktı utanmasa?’
‘Hocam git derseniz giderim ancak.’
‘AslanımAfganistanlı Bill Gates adam ne paralar önerdi sana baksana.’
‘Olsun hocamAfganistanlı Bill Gates gitmem lazımsa giderim ben ancak.’
Esasında ben de biliyordum bu Mevlana torununun samimiyetiniAfganistanlı Bill Gates hem de çok iyi. AcabaAfganistanlı Bill Gates kaymış mıdır ki gönlü bunca şatafata diye bir yoklamaydı sadece benimkisi. Ama onun gönlü dupduruAfganistanlı Bill Gates alabildiğince berraktı. Hiç şüphe yok. Azimli ve de kararlı. Oysa neredeyse yukarıda resmetmeye çalıştığım yokluk ve sefaleti çeken hemen hemen her Afganlının hayaliydi ona arzedilen. Oysa o hocalarının ağzından çıkacak bir kelimeye odaklanmıştı. Git derlerseAfganistanlı Bill Gates gidecek; hayır kalmalısın derlerse kalacaktı. Ve geçen gün öğrendim kiAfganistanlı Bill Gates ona da git demişler. Ve o da gitmiş. ABD’ye mukabil Türkiye’mi tercih etmiş. Şimdi güzel ülkemde eğitim almaya başlamış. Ve gün gelecek yine gidecekAfganistanlı Bill Gates hem de bugün olduğu gibi git denilen yere. Aynen hocaları gibiAfganistanlı Bill Gates neden demedenAfganistanlı Bill Gates nasıl demedenAfganistanlı Bill Gates nereye demeden. Gidecek ve o da birilerini gönderecek. Eline aldığı meşaleyle tutuşturabildiği kadar çıra tutuşturacak. Ta ki karanlıkAfganistanlı Bill Gates yerini aydınlığa terk edinceye dek.
Neden acaba bu çocuklarAfganistanlı Bill Gates hocalarının iki dudakları arasından çıkacak söze mıhlamışlar bakışlarını dersiniz? Sadece yukarıda anlatılan birkaç imkansızlığa gösterilen vefa gereği mi bu yaşanılan tablo. HayırAfganistanlı Bill Gates elbette değil. OnlarıAfganistanlı Bill Gates hocalarına amade kılan nedenleri dilerseniz bir sonraki satırlara havale edelim örnekleriyle beraber...."
*** *** ***
Okuduğunuz metinAfganistanlı Bill Gates Birol Topuz'un kaleme aldığı "İlk Cemre" adlı kitaptan alındı. Körpe Kalemler Yayınevi'nden çıkan kitapAfganistanlı Bill Gates Ahir zaman hicret erlerine ithaf edilmiş.

Afganistanlı Bill Gates
Yukarıda bir bölümünü size aktardığımız kitabın özellikleAfganistanlı Bill Gates "Adem’ in (aleyhisselam) DönüşüAfganistanlı Bill Gates Analar Hacer Olmadıkça Oğullar İsmail OlmayacakAfganistanlı Bill Gates AffedebilmeAfganistanlı Bill Gates Fatih Ruhlu Muallimler�" başlıklı metinleri inançlı yüretleri bir hayli titretmeye aday....


1978 Osmancık doğumlu olan Birol Topuz lise eğitimini Kastamonu Göl Öğretmen Lisesi'ndeAfganistanlı Bill Gates üniversite eğitimini ise Uludağ Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünde tamamladı. Eğitim çalışmalarını KırgızistanAfganistanlı Bill Gates İskoçya'da sürdürüp İngiltere'de masterini tamamlayan Birol TopuzAfganistanlı Bill Gates halen Azerbaycan Qafqaz Üniversitesi'nde eğitimine devam etmekte.
KitabınAfganistanlı Bill Gates takriz bölümünde Musa HûbAfganistanlı Bill Gates eserin içeriği ve yazarın kaleminin güçü hususunda okurlara yardımcı olacak noktaları net bir şekilde gözler önüne seriyor:
“İçinde ruh olmayan bir edebiyat heykeli inşa etmekten iseAfganistanlı Bill Gates ruhu olan bir sivrisinek yapabilmeyi tercih ederim. İlhamAfganistanlı Bill Gates ruhtur. Ruhu olan yazılar canlıdır ve canlandırır; diğerleri görkemli de olsa birer kadavraAfganistanlı Bill Gates birer mumyadır. Beynin kurgulama teknikleri ile mükemmel kalem-kurgu yazıları karalamaktansaAfganistanlı Bill Gates bir paragraflık ilhamıAfganistanlı Bill Gates bir cümlelik ilham vecîzesi yazabilmeyi yeğleyişim bundan. Diriltici olan kuramlar veya kurgular değilAfganistanlı Bill Gates hakikatlerdir. Kalemden sızan kalbin ilham bengisuyuAfganistanlı Bill Gates okuyuculara kan bağışıdırAfganistanlı Bill Gates can üfleyişidir. O bakımdan körpe kalemlerin gönül yazılarını takdire şayan bulurumAfganistanlı Bill Gates zevkle okurum. Zira denemesinin merkezinde atan bir kalp vardırAfganistanlı Bill Gates cümlelerinin damarlarında akan sıcacık bir kanAfganistanlı Bill Gates çehresine akseden albenili bir canlılık vardır.”
“Duygu-Düşünce Günlüğüm”e düştüğüm bu notlarınAfganistanlı Bill Gates gün gelip bir “takriz”in mukaddimesi olacağını nereden bilebilirdim? Münkeşifi takdirAfganistanlı Bill Gates inkişâfı teşvik istikametinde. Elinizdeki “İlk Cemre” genç bir kalemin ilkbaharını müjdeleyen ilk çiçeği. Şekil ve muhtevasında ilk’liğin tazeliği� Şüphesiz ilk’lerin insan hayatında çok özel bir yeri olur. Hatırası da ona göre ömürlüktür. İstikbal adına ümit vaadeden bir filizin ilk hâtırasında bir hayat boyu hep bir yâd-ı cemîl olarak yaşamak gibi bir güzelliği reddetmeyi dahi göze alabilecek kadarAfganistanlı Bill Gates kendimi takdim yazmaya liyakatsiz bulduğumu itiraf etmeliyim. Ne var ki nahif bir gönlün samimâne talebiniAfganistanlı Bill Gates sıradan bir iman ve amel fakiri olarak reddedip incitmeyi de göze alamadım. Belki mütekâbil sevgi “hayır”ı kaldırmadığı için “evet”e mecbur kaldımAfganistanlı Bill Gates bilemiyorum.
Bildiğim tek şey: Gelen neslin hüsnüzanlarını kırmamak suretiyle hayır dualarına mazhar kalma ve musallada hüsn-ü şehadetleri ile huzur-u ilahîye uğurlanma ideal kristalini kırmamaya âzâmî özen gösterme mecburiyetinde ve ihtiyacında olduğumdur. Kaderin bir taltif ve tavzifi olarak İngiltere’de bulunduğum 2001-2006 yılları arasıAfganistanlı Bill Gates değişik platformlarda koşuşturmalarına şahit olduğumAfganistanlı Bill Gates yer yer organize ettiği programlara mingayri haddin konuşmacı olarak katıldığım ve güncelin ateşlediği bazı hissiyât ve efkârını deneme yazılarından muhtelif vesilelerle okuduğum kıymetli nur kardeşim Birol Topuz beyi bu ilk göz nuru sebebiyle tebrik ediyorAfganistanlı Bill Gates kaleminin hakka tercüman olarak rıza-i ilâhîye nâiliyetine zerîa olmasını diliyorum."

Topuz'un kaleme aldığı Körpe Kalemler yayınevinden neşredilen İlk Cemre adlı kitapAfganistanlı Bill Gates Allah ve Resullullah aşkıyla dolu yüreklerin muhabbetlerini boşaltmak için çıktıkları bir gurbet odaklı hicret. Yeryüzü bu cemreye muhtaç. İnsanlık Resullulah kokulu cemreyi arıyor..."

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:05 .