Satranç-Stefan Zweig
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 03-09-2009, 10:29 #1

BORANBEY...

Foruma Isınan Üye

Satranç-Stefan ZweigSatranç

(Stefan Zweig)

KİTABIN ADI : Satranç
KİTABIN YAZARI : Stefan Zweig
YAYIN EVİ VE ADRESİ : Can Yayıları/Galatasaray/İstanbul
BASIM TARİHİ : 2001


KİTABIN KONUSU

Hayatında birisi ile hiç satranç oynamamış bir avukatın kitaplardan öğrendikleri ile dünya şampiyonunu yenişi.KİTABIN ÖZETİ

New York’tan Buenos’e giden bir yolcu gemisinde yolcular arasında bulunan bir milyoner , dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic’e , ücret karşılığı bir parti satranç oynamayı önerir. İkisinin oyununu izleyen Avusturyalı Dr.B oyun sırasında kendini tutamayıponların oyununa karışınca, şampiyonla karşılaşması önerilir kendisine. Gestapo tarafından bir otel odasına kapatılan, oyalanacak hiç bir şeyi olmadan, bu odada uzunca bir süre tek başına kalan, yalnızca sorgulama için bu odadan çıkartılan Dr.B bir gün, rastlantı sonucu gizlice eline geçirdiği bir satranç kitabından bu oyunun bütün inceliklerini öğrenmiştir. Satranç tahtası ve taşları yoktur, ancak, önce ekmek içinden yaptığı satranç taşlarıyla sonra da tümüyle belleğinde oynayarak kurumsal bir satranç ustası olup çikar. Ancak bu tutkusu yüzünden sinir krizlerine beyin ağrılarına yakalanır.

KİTABIN ANA FİKRİ

Yanlızlık insanlara karşı kullanılabilecek en büyük silahtır.

KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Dr.B. :Viyanalı bir avukatın oğludur. Hitler’in Viyana’yı işgali sırasında elinde bulunan gizli evraklar nedeniyle tutuklanır ve uzunca bir süre sorgulanır. Bu sorgusu sırasında kaldığı odada yalnızlıktan canı sıkılan Dr.B. bir gün sorgusunu beklerken bir asker parkasından çaldığı satranç oyunları kitabını hayıtını değiştirir.

Mirko Czentovic:Düzgün konuşamayan ve anlama güçlüğü çeken ama satranca olan kabiliyeti nedeniyle saygıdeğer biri olmuş bir köylüdür.

Mc Connor:Californiya’da petrol yatakları olan zengin bir iş adamıdır.

KİTAP HAKKINDAKİ ŞAHSİ GÖRÜŞLER

Kitap, çok akıcı ve okuyanın bazı konuları tekrar düşünmeye sevk ediyor.Benzer Konular

Sokαktαki Mαdαm Bunu beğendi.
Görüntüleme:999, Cevaplar:4

İlginizi Çekebilir >
Alt 22-04-2014, 20:14 #2

Favela

Foruma Isınan Üye

Başarılı bir Stephan Zweig kitabı. Savaşın insan üzerindeki etkilerini kısa ve detaylı bir şekilde anlatan en iyi kitaptır sanırım.

Alt 11-05-2014, 12:27 #3

Yönetmen

Karmate


Öyle ahım şahım bir konusu yoktu bence. Yani okuyucuda, yuh ya adam nasıl bağlamış konuyu, tüylerim diken diken oldu gibi duygular hiç yaşatmadı. Hücreye kapatılan bir mahkumun hayali satranç oynaması ve satranç dünya şampiyonunu yenmesini anlatmış falan filan . Pek sarmadı açıkçası.

Alt 09-07-2017, 09:15 #4

Günce

Gönen | Deren <3Stefan Zweig’in psikolojik derinlikli romanı: Satranç

Bir oyun psikolojik yönü olabilir mi? Satranç bu soruya cevap veriyor.

Satranç-Stefan Zweig

1881 yılında Viyana’da doğan Yahudi asıllı yazar, yalnızca dünya edebiyatına armağan ettiği şahane kitaplarıyla değil, aynı zamanda çağının kara yazgısıyla birleşmiş yaşam öyküsüyle de totaliter rejimlerin dünyayı sürüklediği kan ve savaşlarla dolu 20. yüzyıl tarihinin önemli bir figürü.

KALEME ALDIĞI SON ESERİ

Stefan Zweig’in son kitabı olan Satranç, içinde bulundurduğu derin psikolojik tahliller nedeniyle diğer eserlerinden farklı bir yere koyulması gereken bir kitap.
2. Dünya Savaşı’nın acımasız koşulları altında kaleme alınan Satranç, ülkemizde de birçok yayınevi tarafından basıldı.

SAVAŞIN YIKICI ETKİLERİ

2. Dünya Savaşı bütün hızıyla devam etmekteydi. Adolf Hitler’in dünya için büyük bir tehlike oluşturduğu herkes tarafından bilinen biri haline gelmişti. Hitler, bütün aydın ve yazarları sürgüne göndermişti, yaşlı kıtaysa büyük tehlike altındaydı.

İNTİHAR EDER

Sürgüne gönderilen aydınlardan birisi de Stefan Zweig ve karısıydı. Roman, işte böyle bir dönemde kaleme alındı ve yazar sürgündeyken son şeklini vererek biz edebiyatseverlere armağan etti. Yazı dehası Zweig, savaşta yaşanan insanlık dramlarına daha fazla dayanamayarak eşiyle birlikte intihar etti.
Edebiyat dünyası önemli bir yazarını, mütefekkirini böylece kaybetmiş oluyordu.

SATRANÇ

Satranç, iki arkadaşın New York kentinden Buenos Aires’e (Arjantinin başkenti) hareket eden gemiyle yolculuğa çıkmalarıyla okuyucularını karşılıyor. Bu gemide iş adamları, sosyetenin önde gelen simaları, gazeteciler ve daha birçok seçkin insanları da seyahat etmekte.
Ve biri daha...
Dünya satranç şampiyonu Mikro Czentovic...

YETİM MİRKO

Babasını erken yaşta kaybeden Mirko’yu, yardımsever bir doktor evlatlık olarak yanına alır. Babası her akşam olduğu gibi satranç oynarken o da satranç tahtasına gözlerini diker büyük bir dikkatle hamleleri takip eder. Çocukluğunda oldukça tembel ve üşengeç olan, okuma ve yazmayı bile çok sonra öğrenen Mirko, kendisine verilen herhangi bir işleri yapmaktan şiddetle kaçınır, arkadaşları gibi oyun oynamaz ve, her zaman içine kapanık, dünyayla ilişiğini kesmiş bir çocukluk dönemi geçirir.

BİR AKŞAM

Satranç ustası babası ve Yüzbaşı askerin çekişmeli oyununu Mirko da her zaman olduğu gibi büyük merakla izler. Bir akşam doktor olan babası, acil bir hastası olması nedeniyle oyunu yarıda bırakarak evden çıkar.
Küçük Mirko babasının yerine geçer ve yüzbaşıyı birkaç hamle sonra mat eder. Duruma çok şaşıran Yüzbaşı, bir parti daha teklif eder. Bu oyunun sonucu yine aynıdır.
Mirko Czentovic, bundan sonra başarıdan başarıya koşacak, kısa sürede adı herkes tarafından bilinen birisi haline gelecektir.
O artık dünya satranç şampiyonudur.

GEMİDEKİ ŞAMPİYON

Gemide bir satranç şampiyonu olduğunu duyanlar heyecanlanır, bu gizemli şampiyonla bir parti satranç oynamak için adeta can atarlar. İş adamı McConnor da az bilmesine rağmen satranç tutkunudur.
Czentovic’e para karşılığı bir el oynamayı teklif eder. Kahramanımız kerhen de olsa bu teklifi kabul eder ve oynamaya başlarlar. Çevrelerini meraklı bakışlar almış, herkes sonucun ne olacağını merak etmektedir. Dünya satranç şampiyonu olan birisiyle oynamak pekte kolay olmasa gerek.
Sizlerin de tahmin edeceği gibi McCnoor ağır bir yenilgi alır.

DR. B

Tesadüf eseri satranç oynamaya başlayan Dr. B, zamanla satranç tutkunu haline gelmiştir. Fakat yaşadığı bir olay nedeniyle 25 yıldır satranç oynamamıştır. Yolcular Dr. B’nin Czentovic’le bir oyun oynaması için kendi aralarında birisini ricada bulunmak için gönderirler.

DR. B.'NİN HİKAYESİ

İş adamı, McCnoor, Dr B.’nin Czentovic karşısında kazanmasını istemektedir. Onun için By B’nin oynaması için para teklif eder. Kendisini ikna etmeye gelen kişiye neden 25 yıldır satranç oynamadığının hikâyesini anlatmaya başlar. Romanın önemli ve son kısmı olan bu bölüm oldukça etkileyicidir.
Dr. B., sadece bir parti oynayacağını şart koşarak Czentovic’le oynamayı kabul eder. Artık iki şampiyon için de oldukça zorlu bir oyun vardır.
Oyunu kim mi kazandı?
Bu sorunun cevabını sadece kitabı okuyanlar bilebilir.
Sokαktαki Mαdαm Bunu beğendi.

Alt 03-12-2017, 18:25 #5

Sokαktαki Mαdαm

Believe İn Yourself


Basit olabilir ama okunmaya değer bir kitap

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:55 .