A'dan Z'ye Sabahattin Ali

#1
A’dan Z’ye Sabahattin Ali
A'dan Z'ye Sabahattin Ali
Kategori: Sanat
Hazırlayan: Sevengül Sönmez
Sayfa: 512
Ölçü: 16.5 x 24 cm
ISBN: 978-975-08-1644-4
YKY'de 1. Baskı: Temmuz 2009

“A’dan Z’ye” başlığı altında daha önce Nazım Hikmet, Abidin Dino ve Sait Faik gibi ustaların yaşamlarını kitaplaştıran YKY, şimdi de A’dan Z’ye Sabahattin Ali kitabını yayımladı.

A’dan Z’ye Sabahattin Ali, Sabahattin Ali’nin kişiliğini, ilişkilerini, fiziksel özelliklerini, hayatının önemli olaylarını, yapıtlarını, hakkında yazılanları ve söylenenleri tüm ayrıntılarıyla anlatırken edebiyat ve sanat görüşünü, kaynaklarını, politik duruşunu, gözlem yeteneğini, gözlediklerini değiştirebilme gücünü ortaya koymak amacını taşıyor. Sabahattin Ali’nin yapıtları üstüne yapılan çalışmalar, kitaplarının yurtdışındaki baskıları, film ve tiyatrolar, bestelenen şarkılar vb. listelerin yer aldığı A’dan Z’ye Sabahattin Ali, kırk bir yıllık kısa bir yaşamı dört bir yandan sarmalamaya, anlamaya ve anlatmaya çalışıyor.


TADIMLIKANKARA GAR GAZİNOSU

Ankara Tren İstasyonu’nun saat kulesini de üzerinde taşıyan bu gazino-lokanta özellikle servis elemanlarının şıklığıyla dikkati çekermiş. Yazlık-kışlık olmak üzere açık ve kapalı iki ayrı oturma yeri olan lokanta Ankara’nın önde gelen isimlerini konuk edermiş. Yakışıklı ve zarif müdürünün konukları el üstünde tuttuğu lokantada akşamın ilerleyen saatlerinde varyeteler de yapılırmış. Sabahattin Ali ailesiyle buraya gelmekten ayrı bir keyif alırmış.


AYVALIK

Sabahattin Ali’nin kütüğü kimlik bilgilerine göre Balıkesir ilinin Ayvalık kazası İsmet Paşa Mahallesi’ne kayıtlıdır. Anne ve babasının pek çok akrabası Ayvalık’ta yaşayan Sabahattin Ali sık sık Ayvalık’a gider, orada akrabalarını ziyaret eder ve ev için erzak temin edermiş.

BEYAZ SAÇ

Genç yaşta beyazlaşan saçları, Sabahattin Ali’nin görünüşünün en belirgin özelliğidir. Sabahattin Ali saçlarının erken ağaracağını bilmişçesine –belki de ilk beyaz saçını gördüğünde– daha on dokuz yaşındayken “İlk Beyaz Saç” adlı bir şiir yazmıştır. Bu şiir 1 Nisan 1926’da Çağlayan dergisinin 12. sayısında ve 28 Ekim 1926’da Servet-i Fünun dergisinin 1567. sayısında yayımlanmıştır:

İnmiş sırtıma ömrün,
İnsafsız bir kırbacı
Gördüm başımda bugün:
Beyazlaşan ilk saçı.Yorum Yaz


Kapat

Mesaj :
İlginizi Çekebilir
 • A'dan Z'ye Şarkı isimleri...
  ArkadaşLar buraya biLdiğiniz sanatçıLarın şarkılarını yazaLım " download link " vermeden. Aynı ş...

 • Beddua'LaR A'dan Z'ye :D...
  A- Acıdan geberesin. Adı batasıca. Adın kara yerden gele. Adın sanın batsın. Ağrıcığın yere gelsin. ...

 • A'dan Z'ye ProgramLaR...
  <DIV class=postcolor style="FONT-SIZE: 9pt; COLOR: #006699; FONT-FAMILY: Verdana">7zip http:...

 • A'dan Z'ye saç bakımı :)...
  A' DAN Z' YE SAÇ BAKIMI Saç Temizliği ve Bakımı Saçlar da baş derisinde bulunan kıl köklerinden uzayara...

 • A'dan Z'ye BENDEKI SEN...
  Aşkım... Bebeğim... Canım... Çarem... Dünyam... Eşsizim... Fırtınam... Geleceğim... Hayat Arka...

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:21 .