Sponsorlu Bağlantılar:
  Spor nedir, Spor Hakkında, Spor Tanımı, Kısaca Spor Ne demektir
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 23-11-2009, 19:50 #1

"E-K"

"Küçük Meleğim"

Spor nedir, Spor Hakkında, Spor Tanımı, Kısaca Spor Ne demektir

Spor nedir, Spor Hakkında, Spor Tanımı, Kısaca Spor Ne demektir
tatliaskim.com/cat - Spor nedir, Spor Hakkında, Spor Tanımı, Kısaca Spor Ne demektir Evrensel kültürün bir parçası, dünyada dili, ırkı, dini farklı insanları birleştiren önemli bir vasıtadır. Dünya barışına katkı sağlayan bir etkinliktir diyebileceğimiz gibi çağımız sporunu, fiziksel faydalarının yanı sıra insanların ruhsal sağlığını da olumlu etkilemek, sosyal ve moral kazançlar sağlamak amacı ile yapılan hareketler topluluğu olarak da tanımlayabiliriz.
Britannica ansiklopedisi spor’u <> olarak tanımlamaktadır. Spor bir yandan popüler ve yaygın oluşuyla diğer yandan genç kuşaklar ve çeşitli sınıf üzerinde etkisiyle önemli bir toplumsal olgudur. Kimi için bir eğlence, saygınlık, dinlenme kaynağı olan spor, kimi içinde bir kazanç yada sömürü kaynağı olmaktadır.
Kapitalist toplumlarda spor; ya bir boş zamanları değerlendirme etkinliği yada kazanç aracı olarak ortaya çıkmakta ya da spora daha çok bu gözle bakılmaktadır. Bu toplumların sınıfsal niteliğine bağlı olarak spor; egemen güçlerin elinde onların çıkarları doğrultusunda kullanılmaktadır. Örneğin; Hitler Almanya’sındaki gibi…Bazılarına göre boş ve gereksiz bir uğraş, bazılarına göre ise üretken olmayan nefretle bakılan ve gerekli bir uğraşıdır. Örneğin; Sporun şeytan işi olduğu söylenmiştir.
Aslında bu farklılığın nedeni sınıflı toplumlarda spor alanında ortaya çıkan eşitsizlikler ve bazen de sporun kötüye kullanılmış olmasıdır.
Spor; çocukluk yıllarında bir oyun biçiminde ortaya çıkar ve bir enerji birikiminin ortaya çıkmasında aile ortamı dışında bazı ilişkilerin ortaya çıkmasına neden olur. Aile ortamına yada toplumsal ortama uyum sağlayamayan gençler spora yöneldikleri zaman psikolojik boşalım nedeniyle rahatlamakta dengeli bir kişiliğe kavuşmaktadır.
Spor; kolektif bir uğraşı olmak nedeni ile insanlar arası ilişkilerin gelişmesine ve toplumsal katılımın artmasına hizmet eder. Aynı zamanda özgürlük bilincinin yerleşmesine de katkıda bulunur. Spor toplumun yapısına ve yöneticilerinin spor politikasına bağlı olarak kitleler arasındaki olumlu ya da olumsuz birikimlere neden olabilir. Aynı zamanda kişiler arasında iş birliğini ve dayanışmayı da arttırır.

Görüntüleme:10020, Cevaplar:0

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerSpor nedir, Spor Hakkında, Spor Tanımı, Kısaca Spor Ne demektir Konusuna Benzer Konular

Beşiktaş toplam 12 farklı spor branşıyla bünyesinde en çok spor dalını barındıran kulüp olma özelliğini taşıyor


Beşiktaş, toplam 12 farklı spor branşıyla bünyesinde en çok spor dalını barındıran kulüp olma özelliğini taşıyor. Siyah-beyazlı kulüp, basketbol,...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü - Trabzon Spor Kulübü


BURAYA TIKLA İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü - Trabzon Spor Kulübü 12/12/2010 15 dakikalık Maraton (Lig TV) programından bir video.

Yemek, spor ve uyku için en uygun zaman nedir?


Sporun, beslenmemizin, uykumuzun iyi olması için neyi, ne zaman yapmamız gerekiyor? Vücudumuzun, kendine has doğal ritmi, hızı ve işleyiş...

Spor


Hayatımızda yapmamız gerek bir çok çeşidi bulunan şey

Spor Ayakkabılar ve .sPor Ve klasiK CüzdanLaR ..

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 05:44 .