Sponsorlu Bağlantılar:
  Yağcılık ve Yalakalık Üzerine
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 09-02-2010, 21:51 #1

TaM{1}Manyak

Mutsuz.

Yağcılık ve Yalakalık Üzerine

Toplumumuz; kural tanımamazlık, yağcılık, pervasızlık ve ihmalkârlık ya da vurdumduymazlık gibi yaygın hale gelmiş davranış biçimi ile daha doğrusu bu tür hastalıklarla iç içe olmuş! Söz konusu hastalıklardan kurtulmaya çalışıldığını söylemek de pek mümkün değil. Adeta bu hastalıklar normal davranış biçimleri olarak algılanmaya başlanmış durumda.

Ne acıdır ki yalakalık, dalkavukluk, riyakârlık olarak da nitelendirdiğimiz yağcılık her geçen gün toplumda yaygınlık kazanıyor. Bu ise samimiyetten yoksun sahte ilişkileri gündeme getiriyor. İnsanlar kendilerine karşı gösterilen riyakârlıkları gerçek vasıfları gibi algılamaya başlıyorlar.

Giderek öyle bir noktaya geliniyor ki gerçeği yansıtmayan övgüler, içten gelmeyen saygı ifadeleri ve gösterileri insanların nefsine hoş geliyor. Çevrelerindeki herkesten benzer tavırları bekliyorlar. Bekledikleri tavrı göstermeyenlere karşı ise antipati duyuyorlar.

Kısacası, öyle bir noktaya geliniyor ki artık toplumda yağcı ve yalakaların önü açılıyor, düzgün karakterli olanlar bir kenara itiliyor. Bir başka ifade ile doğru söyleyenler dokuz köyden kovuluyorken riyakâr, yağcı ve yalakalar hep başköşeyi kapıyorlar.

Bu noktada akla gelen soru, “ Yalakalık doğuştan mıdır yoksa sonradan kazanılan bir davranış biçimi midir? ” oluyor. Elbette birçok kötü davranış gibi yalakalık ya da yağcılık doğuştan değil sonradan kazanılan bir davranış biçimidir. Bunun çeşitli sebepleri vardır. Başta da bir kimse kendisinde olmayan vasıflarla anılmaya ve övülmeye başlandığında muhatabını susturmuyor, bundan hoşlandığını belirli eden tavır sergiliyorsa, yağcılık ve yalakalık prim kazanıyor demektir.

belirli bir hedefe ulaşmayı kafasına koymuş kişi de yalakalığını giderek artırmaktadır. Kısacası yalakalığın toplumda yaygınlaşmasının ana sebebi yalakalığın prim yapmasıdır. Karakter zaafı olanlar artık istediklerini elde etmek için yalakalığı kullanmaya devam ederler.

Bir memlekette belirli makamlara gelişin ehliyeti ölçü alan kesin kurallar yoksa, varsa ve uygulanmıyorsa, ister istemez yalakalar o noktalara gelebilmek için ölçüyü giderek kaçıracaklardır. Toplumda giderek bir yalakalık zinciri oluşacaktır. Bir makama gelebilmeyi, bir işi alabilmeyi sağlayacak olan yalakalık olacaktır.

Artık ehil olanlar bir kenara itilecek, belki de küskünler ordusuna katılacaklar buna karşılık iş hususunda hiçbir ehliyeti ve becerisi olmayanlar eğilebildikleri ölçüde bir yerlere geleceklerdir. Böyle bir davranışın yaygınlaştığı toplumlarda artık hak-hukuk gibi kavramlar dilden düşmüyor olsa da fazlaca bir anlam ifade etmeyecektir.

Halk arasında; “ Testiyi kıranla suyu getirenin bir olduğu ” şeklinde bir deyim vardır. Yani bir işi yapanla yapmayanın eş tutulmasının felaket habercisi olduğunu anlatmak için kullanılır. Halbuki yağcılığın ve yalakalığın yaygınlaştığı toplumlarda testiyi kıranla suyu getirenin bir tutulması bir yana testiyi kıranlar makbul sayılmaya başlanır ki artık o toplumda tabiri caiz ise “ At izi ile …. izi birbirine karışmış ” demektir.

Bir avuç toprak alıp yalakanın suratına fırlatanların sayısı, yalakalığa prim verenlerden fazla olmadığı sürece meydan yalakalara kalacak demektir. Bunun da ötesinde bugün yalakalıktan hoşlanan ve bu ruh hastalarına prim verenler yarın kendileri de bir başkası karşısında yalakalık yapmak zorunda kalacaklardır. En büyük korku ise bunun sonunda ortaya bir yalakalar toplumu çıkmasıdır. Selam, sevgi ve muhabbetlerimle…

Abdülkadir ÖZKAN

Görüntüleme:8390, Cevaplar:0

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerYağcılık ve Yalakalık Üzerine Konusuna Benzer Konular

Yalakalık.


Bazen, cok uyanık kimseLer bazense kendiLerini buna aLıştırmış insanLarın uyguladığı yönetimdir.Birinin gözüne girebilmek ve onların menfaatlerinden...

BurçLara Göre yağcıLık..


Burçlara göre yağcılık KOÇ Canim benim. Ya ben yerim senin o duygusal , mütevazi, ince, anlayis yumagi duygularini! Sen seçildinde mi...

yaLaKaLık:):):)


:t12a::t12a:LiseYe Yenı GEcdık İşde dahA önceden o lise İle İlgili Sadece HocaLArla ii gecın Gozune Gır gecerSIn DIolardı:D Neyse iŞDe hocalarla...

yalakalık zor iş


Galiba, Audi reklamıydı... Karlı bir hava. Yer, buz. Audi kaptırmış geliyor... Mahallenin köpeği takılıyor peşine. İçgüdüsel olarak "güç" ü...

Admine Yağcılık =)


selam -selam naber? -iim senden? -iim bende tşk. -adminim bugun çok şıksınız. -tşk ederim -adminim bugun dişleriniz pek beyaz -tşk...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 07:57 .