Dersim ve PKK

#1
Cumhuriyet Halk Partisi ye çamur atıp ihanet eden bir vekil bence partiden ihraç edilmelidir.

Cumhuriyet Halk Partisi Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün Dersim katliamının sorumlusu olarak Cumhuriyet Halk Partisi yi göstermiş ve de Atatürk’ün haberi vardı demiş.

Bu beyefendi ve bunun gibi düşünenler 50 sene sonra da Adalet Ve Kalknma Partisi yi suçlayacaklardır. Çünkü Adalet Ve Kalknma Partisi iktidarı eğer PKK nın istediklerini yapmazsa (ki, buna izin vermeyiz zaten) Erdoğan üzerimize bombalar yağdırdı diyecekler ve kim bilir daha neler söyleyecekler?

Hüseyin Aygün Beyi tanımam zira örgütün içinden çıkan bir zat değil. Bu sözleri söyleyebildiğine göre Cumhuriyet Halk Partisi li de değildir. Cumhuriyet Halk Partisi li olmayan Atatürk’e ve Cumhuriyet Halk Partisi ye adeta kin kokan sözleri söyleyebilen bir insan kim olursa olsun bence partiden ihraç edilmelidir.

Kimdir nedir diye araştırdığımda (ne komik değil mi kendi milletvekilimiz olacak adamı tanımıyorum) onun Dersim 1938 ve zorunlu İskân adlı bir kitap yazdığını ve bu kitabında isyanın açıkça kışkırtılarak çıkartıldığını anlatmış. Cumhuriyet dönemi ayaklanmaları içerisinde isyancılarla hareket etmeyenlerin eziyete ve kıyıma maruz kaldıklarını binlerce vatandaşın öldürüldüğünü belirtmiş.

Peki, Cumhuriyet döneminde neden ayaklanmalar olmuş ve bu ayaklanmaların başları ne istiyorlarmış? Gerçekler kendisinin dediği gibi midir? Kitabını okumadığım için bir fikir yürütemeyeceğim tabi, ama Atatürk’ü ve de Cumhuriyet Halk Partisi yi suçlamasının altında çarpık düşüncelerin olduğu belli.

Harpten yeni çıkmış yoksul bir ülke Mustafa kemal Atatürk sayesinde hilafetten kurtulmuş ve Cumhuriyet kurulmuş. Cumhuriyetin kurulması bazılarının işine gelmemiş.

80 sene öncesine gitmeye hiç gerek yok. Bugün PKK aynı şeyleri yapıyor değil mi?

Bakınız 21.ci Yüzyıldayız ve toprak reformu yapılamadığından bazı yörelerimizde halen aşiret yasaları geçiyor. Bu aşiret reisleri yalnız doğu ve güneydoğu illerimizde değiller. Türkiye’nin her tarafına yayılmışlar mecliste bile varlar.(Ahmet Türk gibi.) Kim bunlar? Ağalar, Şeyhler, Şıhlar Aşiretler. Bu adamlar veya dedeleri o yıllarda da kendi yerlerindeki bir çeşit krallıklarını sürdürebilmek adına cumhuriyet rejimini istememişler ve halkı çeşitli yalanlarla ayaklandırmışlar. Meselenin aslı bu.

Mustafa Kemal Atatürk 1 Kasım 1936 tarihinde yaptığı TBMM konuşmasında Dersim'deki ağalık düzeni sorununu Türkiye'nin en önemli iç sorunu olarak tanımlamış. O büyük deha o zamanlar sanki bu günlerin de geleceğini bilir gibi söylemiş.

Atatürk ve arkadaşları geri kalmış o bölgelerimize yol, su, iş, aş götürebilmek ve düşlediği modern Türkiye’de hiçbir bölgemizin geri kalmaması isteği ile köprüler yaptırtıyor. Asayişi sağlayabilmek adına karakollar kurduruyor.

Ama bu ağalar, şeyhler ne yapıyorlar, zor şartlar altında yapılan Singeç Köprüsünü 1937 yılında tam da Atatürk’ün açılışını yapmak üzere Dersim’e gideceği zaman havaya uçuruyorlar. Bu köprünün bir ucunda güvenliği sağlamak amacıyla bulunan İsmail Hakkı adlı bir Teğmen’in komutasındaki karakola isyancılar tarafından saldırı düzenleniyor ve karakol yakılarak 33 askerin tümü öldürülüyor. 27 Mart 1937 tarihinde Tunceli-Erzincan yolundaki bir köprü Haydaran ve Demanan aşiretleri tarafından yakıyorlar. İktidarlarını kaybetmeme adına bu insanlık dışı kışkırtmaları yapanlar, kendi milletine dahi acımadan silah sıkanlar, sıktıranlar kanla beslenenler suçlu değiller midir?

O zamanki teknoloji bu günkü gibi değil elbette. Asi Kürtler Türk birliklerinin diğer birliklerle bağlantı kurmaması için telefon, telgraf hatlarını kesiyorlar jandarma birliklerine pusular kuruyorlar.

Bakınız tarihte yazılanların bir kısmını aynen naklediyorum. . “Pax bucağı karakoluna baskın düzenlenir. Seyit Rıza bizzat Sin Karakolu'nun da basılması için asi milislere emir verir. Bölgedeki 9. Seyyar Jandarma Taburu'na da baskın düzenlenir. Kendi vatandaşlarından kurulu düzensiz gerilla kuvvetlerine karşı savaşmak üzere eğitilmemiş ve bu yönde bir hazırlığı olmayan askeri kuvvetler kendilerini korumakta zaafiyet içine düşerler. Birçok askeri birlik basılarak askerler öldürülür ve yaralanır. Asiler Mazgirt Köprüsü'nü tahrip ederler.”

Askerî harekât, her ne kadar bazı aşiretleri sürgün etse de, harekât 1938 yılının sonuna doğru sona ermiştir.

Kısacası yıllardır ve de günümüzde aynen PKK nın yaptığı gibi. PKK kaç öğretmenimizi, doktorumuzu katletti, yakıp yıktı bir düşünelim. Kaç masum insanı Kürt-Türk demeden canlı bombalarla öldürdü, yaraladılar? Onlarca, binlerce askerimizi kahpe pusular ile şehit edip sakat bıraktılar.

1920 yılından 1938’e kadar gerçekleşen on dokuz Kürt isyanının ve 1978’den bugüne yaşanan PKK terörünün hedefi aynıdır: Türk Devletine bir Kürt sorunu kabul ettirip, Türkiye Cumhuriyeti topraklarının parçalanması. O zamanlar da dış güçlerin yardımları ile olan olaylar aynen bu günde devam etmektedir.

Bu konuyu fazla uzatmak istemiyorum ancak Cumhuriyet Halk Partisi den milletvekili seçilmiş bir adamın sanki bunlar olmamışçasına durup durduk yerde katliam yapılmışçasına çamur atmasına dayanamadım.

Hüseyin bey demiş ki partinin yenileşmesini çekemiyorlar. Bu da koca bir yalan bu nasıl yenileşmedir böyle. Atatürk’e dil uzatacaksın partiyi karalayacaksın bu mudur yenileşme?

Bu parti sahipsiz değildir beyim. Bunu böyle bilin.

“Hiçbir katliam mazur gösterilemez. Dersim olayında menfaatleri için onlarca insana kıyanlar suçludurlar. Burada devleti, Cumhuriyet Halk Partisi yi hatta Atatürk’ü suçlu gibi göstermeye kalkanlar Aynaya Bakmalıdırlar.

Cumhuriyet Halk Partisi bünyesine aldığı milletvekillerini araştırmadan nasıl bu hatayı yaptı anlamıyorum. Bazı milletvekillerimizin bu tarz konuşmaları gerçek bir Cumhuriyet Halk Partisi li olarak içimi acıtıyor. Partimde yapılan yanlışlıklar yüzünden dağınık bir halde görülmemiz ve iktidarla uğraşacağımız yerde içimizdeki yanlışlarla uğraşmak sadece iktidara yarıyor. Cumhuriyet Halk Partisi Atatürk’ün kurmuş olduğu bir partidir. Ben ve benim gibi gönülden bağlı emekçilerin dışlanması ile partiye bir şey olmaz.

Zaman her şeyin ilacıdır.

Son olarak şunu söylemek istiyorum. 80 yılda çok partiler oldu gelip geçtiler ama Cumhuriyet Halk Partisi her zaman tüm zorluklara karşın dimdik ayakta kalmıştır ve kalmaya devam edecektir. Kişiler gelip geçerler ama Cumhuriyet Halk Partisi gibi bir kurum her ne olursa olsun gerçek Cumhuriyet Halk Partisi liler tarafından her zaman yaşatılacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi nin

bünyesini kimse değiştiremez bu benim en yakınım olsa bile mücadeleye devam ederim. Çünkü ben Atatürk yolundan giden bir kadınım.

Tünay Süer
Dersim ve PKK

İlginizi Çekebilir
 • Atatürk ve Dersim...
  Atatürk ve Dersim Gizlene tarihi gerçek: Kutu Deresi mevkiinde yolu kesilir, BENİ ÖLDÜRECEK MİSİNİZ...

 • Dersim...
  ... Tunceli'nin eski adı.. İsim olarak da kullanılır....

 • Atatürk ve Dersim...
  Atatürk ve Dersim Gizlene tarihi gerçek: Kutu Deresi mevkiinde yolu kesilir, BENİ ÖLDÜRECEK MİSİNİ...

 • Dêrsim operasyonu ..Lalo û Eno...
  Sene bu yıl. Ben ve Eno ticarette bir adım daha atarak Dêrsime adımı attık. Neden Dêrsim diyeceksiniz. ...

 • Dersim isYan Tarihi.....
  1937-1938 OLAYLARININ KRONOLOJİSİ 1937-38 Dersim direnişi Kemalist devletin Dersim’i işgal ve dağ...#2
evet dünün dersimi ile bu günün pkk sı arasında hiç bir fark yok dersimlilerde o zamanlar askere kurşun sıkıyorlardı bu günde eski süpürgelerinden kalan pislikler askere kurşun sıkıyor.içlerinden çıkardıkları bazı geçmişi karanlık kişileri geçici bir aydınlıkla türkiye cumhuriyetinin kademeli mevkilerine getirmek suretiyle bu milletin kanını emen bir kene gibi hala ne hikmetse yaşamaya devam ediyorlar malessef inanıyorumki bir gün gelecek emdikleri kan onlarıda bir ...... gibi boğacaktır.

BİRLİK OLMAYAN MİLLETLER DEVLET OLAMAZ DAĞDA YAŞAYAN İT OLUR O İTLERDE ASLANI BOĞAMAZ.
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:01 .