NLP uzmanı kimdir ve kimler ruhu tedavi edebilir
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 10-03-2019, 22:34 #1

Ruh-ül Azam

Forum Heveslisi

NLP uzmanı kimdir ve kimler ruhu tedavi edebilirNLP Uzmanı olduğunu söyleyen çok sayıda kişi olduğunu biliyoruz. Yaşam Koçu olarak kendilerini adlandıranlar da var, Kuantumcu olarak da. Çoğu NLP tekniklerini kullanıyorlarNLP olduğunu söylemeden . Neden böyle yaptıklarını bilmek mümkün tabii ki. NLP konusundu yi öğrenebilmek için önce dili, Türkçe dilinin nasıl yapılandığını iyi öğrenmek gerekiyor. Zira söylenen cümlelerde çok sayıda bilgi barınmakta ve bu bilgilerin ne olduğunu farkedebilmek gerekiyor. Dilin zihinsel süreçlerini bilmeden bunu farkedebilmek mümkün değil. Uzmanın dilin önemini farketmesi gerekiyor. Plan yapın, hedef koyun, uygulayın demek kolay ama zihinsel süreçlerdeki engeller bunun gerçekleştirilmesini önlüyorsa.....

"Dilde Zorunluluk kiplerinden kurtulmanız bir zorunluluk" cümlesini kullanan kişinin uzmanı olduğunu söylese bile, bilgi aktardığı kişiye bir yararı olmayacaktır, yaşam koçu da olsa, kuantumcu da olsa, psikolog da olsa, NLP Uzmanı da olsa, öğretmen de olsa, profesör de olsa.

NLP Uzmanı Özellikleri
Herhangi bir konuda uzman olduğunu söyleyen kişinin,

Kendi Sorunlarını derinlemesini gözleyebilmiş ve çözmüş olması,
Kendisine aktarılan bilgilleri içeriksiz olarak yorumlayabilmesi,
Bilgi ve Zihinsel süreçler arasında bağlantı kurabilmesi,
İnsan değerinin önemsemesi,
kendi hayatını yönetebilmesi,
Yaşanan tecrübelerin sonuçlarını aktarabilmesi,
Stratejilerin tecrübelerle olan bağlantısının kurulması,
Sözel aktarımlarde ve yazılı aktarımmlarda dilin doğru kullanılması,
Kavram üretebilmesi, bu kavramları ifade edebilmesi,
Kendi ürettiği ve gözlemlediği bilgileri aktarabilmesi ,
İçeriksiz Düşünme modelini kullanabilmesi
gibi çok boyutlu süreçleri tamamlamış olması gerekir. BUnun için de yoğun bilgi almak, çözümlemek ve yorumlamak, bunları da yazıya dökebilmekle mümkün olabilecektir. Bu yüzden ortaya çıkan kişinin daha sonra kolaylıkla ortadan kaybolduğunu görebiliyoruz. NLP Uzmanı olduğunu söyledikten sonra yetersizliği farkedip, kuantumcu, yaşam koçu, EFT'ci, R2'ci ve benzeri şekilde kendisini adlandıran insanları görmeye devam edeceğiz.

Yaşananlar ve Stratejiler
Yaşanan tecrübelerin ortaya çıkardığı ama kişinin farkında olmadığı stratejilerin neler olduğu konusundaki bağlantıları da kurabilmeli NLP Uzmanı. Değişmek isteyen ama değişimi bir türlü gerçekleştiremeyen çok sayıda kişi var. Uçak Korkusu var, panik atak var, depresyon, kumar tutkusu, hastalık korkusu, kaybetmek korkusu ve buna benzer çok sayıda sonuç var görünen . Bunlar aslında buzdağının ucu. İçtaraftaki, derin yapıdaki mekanizmanın ne olduğunun kavranması, bağlantıların kurulması ve karşı tarafa farkettirilmesi gerekiyor. Bu olmadığı takdirde değişimin gerçekleşmesi mümkün olmayacaktır. Kişinin zihni korku jeneratörü gibi çalışıyorsa bunun bir nedeni vardır. Bu nedenin ne olduğu, hangi tecrübeden kaynaklandığının bulunması çözümü sağlayacaktır. Bu sitede bunların açıklamalarını bulabileceksiniz, diğer sayfalara doğru ilerlediğinizde.

NLP Uzmanı Olmak
NLP Uzmanı olmak istiyorsanız öncelikle kendinizden başlamanız gerekiyor değişime. Hayatınızda kendinizden daha fazla önemsediğiniz birşeyler varsa, bu size engel teşkil edecektir. Fanatik taraftar olan, tarikatı önemseyen, herhangi bir kişiyi kendisinden daha üst noktaya koyan, kendi kullandığı stratejilerin farkında olmayan ve benzeri durumları yaşayan birinin değil NLP uzmanı, herhangi bir konuda uzman olması zor görünüyor. Aldıkları bilgileri kendi bilgileri sanarak aktarmaya çalışan ancak istenilen sonuçlara ulaşamayan çok kişi var. Bu kişilerin aktardığı bilgiler yüzünden gerçekleşmeyen değişim yüzünden çok sayıdan insan kendi sorunlarının büyük olduğunu düşünerek hayatlarını biraz daha zor durumda yaşamaya devam ediyorlar.

Zira bir sorunu çözmek için müracaat edildiğinde, o sorun çözülse bile farkında olunmayan stratejiler kullanılmaya devam edeceği için istenen sonuç bir türlü ortaya çıkmayacaktır. Yaılan Bilgi aktarımlarının içeriksiz modelde olması ve değişimi kişinin kendi kararları ile ortaya çıkarması gereklidir. Yoksa nasihat ya da reçete vererek, şunu yap, bunu yap şeklinde verilen üst yapı ve derin yapı mesajları işe yaramayacaktır, bir müddet etkili olsa bile.

Bu şekilde bakıldığında kuantum, efet, reiki, theta healing, mindfulness, aile terapisi, geçmiş yaşam terapisi, spiritüel bilgiler, neuro förmat, ODM ve benzeri modellerin hepsinde NLP teknikleri kullanılsa da bir işe yaramadığı söylenebilir. Zira NLP Tekniklerini ikna etmek kullanan ama öğretemeyen uzman olduğunu söyleyen kişiler ve yaşam koçları kendi sorunlarını çözememiş olduklarını, korkulardan, uçak korkusu, deprem korkusu, panik atak ve benzeri durumları yaşadıklarını ve bunlardan kurtulamadıklarını görüyoruz. Ama uzman olduklarını söylemeye devam ediyor olduğunu görmek şaşaırtıcı olmamalı.

NLP ve başka konularda bilgi aktaran kişiler dış dil kullanıyorsarsa, kullandıkları dilde metaforlar yoğunluktaysa, başkalarının cümlelerini veya atasözlerini ifade ediyor ve yazıyorlarsa, dili ve özellikle Türkçe'yi bilmediklerini söylebiliriz ve uzmanlıklarının bir işe yaramadığını görebilirsiniz.

İçeriksiz modelde bilgi aktarımı, kimlik değerlerine dokunmama ve yaşanan tecrübeler ve stratejiler üzerinde neden tekrarların yaşandığı açıklanabiliyorsa, kişinin neden kızdığı, sinirlendiği veya patlamar yaşandığı izah edilebiliyorsa, gözyaşı dökmenin nedeni gösterilebiliyorsa, değişimin ortaya çıkması kolay olacaktır. Dil kullanımı, beynimizin çalışması ve stratejiler süreçlerle ilgili bilgi aktarımları ile kişi değişimi orgaznize edebiliecek, kendi kararları ile hayatını yönetmeye başlayabilecektir. Söyleneni yapan ve bundan iyi bir sonuç alabilen kişinin, kararı kendi vermediği için değişim yaşadığını söyleyemeyiz. Yeni bir karar için yine başkasına ihtiyaç duyulacaktır.Uzman olduğunu söyleyen kişiye, İçeriksiz Düşünme Modeli, Duygusal Kekemelik, Farkındalık Hipnozu, Yaşanılasılıksız ve benzeri kavramları sorun. Verdiği veya veremediği cevaplar, sizin kaynaklarınızı kullanmanıza bir katkısı olup olmadığını anlatacaktir.Benzer Konular

Görüntüleme:63, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:47 .