Sponsorlu Bağlantılar:
  Kış Aylarında Cildimizin Kurumasını Nasıl Engelleriz?
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 31-12-2016, 16:51 #1

cansınn

Acemi Üye

Kış Aylarında Cildimizin Kurumasını Nasıl Engelleriz?

Genelde cildi kuru olan insanlarda cilt kuruması problemi olduğu düşünülür ama durum hiç de öyle değildir. Cildiniz ister yağlı, ister karma olsun, eğer yanlış uygulamalar yapıyorsanız siz de cilt kuruması sorunu yaşayabilirsiniz. Özellikle kış aylarında meydana gelen cilt kuruluğu hakkında size birkaç öneri vermeye çalıştık.

Kış Aylarında Cildimizin Kurumasını Nasıl Engelleriz?

Cilt kuruluğu problemi yılın her döneminde görülebilir ama kış aylarında görülme riski daha yüksektir ya da artış gösterir. Bu nedenle kış aylarında kendinizi ve cildinizi soğuğa karşı korumalısınız. Ciltteki gerilme hissi, cilt üzerindeki pul pul soyulmalar, cildin kepeklenmesi, ileriki aşamada çatlaması cilt kuruluğu olarak tanımlanabilir. Normal şartlarda doğal yollarla ve evde bakımlarla cilt kuruluğu tedavi edilebilir ama neticeye varamadıysanız; mutlaka uzmana görünmelisiniz.

Kişi yaşlandıkça ciltte kuruma sorunu giderek büyür. Yaşlanma ile beraber daha gergin, kuru ve az yağlı hale gelen cilt, soyulmaya başlar. Cildin üst tabakasının bir kısmını su oluşturmaktadır. Bu kısımdaki su oranı azaldıkça kuruluk ve kaşıntı çoğalır. Sık duş alan kişilerde ve genel olarak cildi kuru olan kişilerde görülebilir. Duş alma sıklığı arttıkça cilt kuruluğu sorunu da artış göstermiştir.

Cilt Kuruluğunun Nedenleri Nelerdir?

Kış Aylarında Cildimizin Kurumasını Nasıl Engelleriz?


Kuru cildin en temel nedeni kişilerin metabolik özellikleri, hormonal değerleri gibi detaylardır. Ama son zamanlarda çevresel faktörler, kimyasal madde içeren kozmetiklerin kullanımı, sabunlar gibi etkenler de cilt kuruluğuna neden olmaktadır. Çevresel faktörlerin başında ise kış soğuğu gelir. Kış soğuğunu rüzgâr, çevre kirliliği gibi etkenler de takip eder.

Cilt Kuruluğu Nasıl Tedavi Edilir? (Nasıl Giderilir?)

Kış Aylarında Cildimizin Kurumasını Nasıl Engelleriz?


Ciddi anlamda ve çözümsüz cilt kuruluğu yaşayanlar mutlaka bir uzmana başvurmalıdırlar. Kişilerin şikayetlerine ve görülen belirtilerin durumuna, süresine göre tedavinin çizgisi belirlenir. Bazı durumlarda yalnızca nemlendirici kullanmak yeterli olurken; şiddetli şikayetlerde ilaçlar, topikal kortikostreoid kremler kullanmak gerekebilir. Ciddi cilt kuruluklarında rastgele nemlendirici kullanmak yerine mutlaka uzmana başvurmalısınız.

Kozmetik ürün alırken mutlaka nemlendirici özelliği olan ürünler kullanabilirsiniz. Banyo sonrasında da nemlendirici yağlardan faydalanabilirsiniz. Kuru cilde sahip kişilerde, özellikle kış aylarında beliren kuruluğa halk arasında kış kaşıntısı da denmektedir. Kış aylarında bu rahatsızlıktan korunmak adına mutlaka yoğun nemlendiriciler ve cildi koruyacak giysiler giyilmelidir.

Kış Aylarında Cilt Kuruluğunu Önlemek için Neler Yapılmalı?

Kış Aylarında Cildimizin Kurumasını Nasıl Engelleriz?

  • Eldiven Kullanın: Soğuk havalarda mutlaka eldiven takmalısınız. Kış aylarında nem oranı düşük olduğu için deri kuruluğu görülebilir. Soğuk havanın olduğu zamanlarda açıkta kalan bölgeleri mutlaka kapatmalısınız.
  • Kısa Süreli Duş Alın: Sık sık duş almak ve duşta uzun vakit geçirmek cildin nem oranını kaybetmesine neden olur. Özellikle sıcak su kuruluğun daha da artmasına sebebiyet verir. Duş sonrasında ise mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır.
  • Nemlendirici Duş Jeli Kullanın: Nemlendirici özelliği olan sabunlar ve duş jellerinden edinebilirsiniz. Bunlar sıcak suyun ve duşun olumsuz etkilerini bir miktar azalabilir.
  • Kimyasallardan Uzak Durun: Cildinizi yoğun ve bol miktarda kimyasallar içeren kozmetik ürünlerden uzak tutmalısınız.
  • Dar Giysiler Kullanmayın: Cilde aşırı sürtünen çok dar kıyafetler, cildin kurumasına ve pul pul dökülmesine neden olur.
  • Klimalara Dikkat Edin: Bazen kış aylarında ısıtıcı olarak klimalar kullanılabilir. Böyle durumlarda, ortamdaki nem oranı azalır. Ortamın nemsiz kalması cildinde kurumasına zemin hazırlar.
  • Sağlıklı Beslenin: Kış aylarında yaz aylarına oranla su tüketiminde ciddi bir azalma olur. Su tüketiminin azalması, cildin kurumasında en önemli faktörlerden biridir. Kış aylarında kişiler suyu fazla aramadıkları için unutabilirler. Telefonunuza su içmeyi hatırlatan programlardan indirebilirsiniz. Bunun dışında dengesiz ve sağlıksız beslenme de cilt kuruluğuna neden olabilir. Vitamin, minerallerin, doğal yağların olduğu badem, fındık ve cevizi bol bol tüketmelisiniz. Bol zeytinyağı ile hazırlanan yemekler de hem sağlıklı olacak hem de cilt kuruluğunun önüne geçmeye yardımcı olacaktır.


Kaynak: www.bilgihanem.com

Görüntüleme:198, Cevaplar:0

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerKış Aylarında Cildimizin Kurumasını Nasıl Engelleriz? Konusuna Benzer Konular

pastaların üstündeki meyvelerin kararmasını nasıl engelleriz?


Özenle zaman harcayarak yaptığımız pastaların üzerine dizdiğimiz meyveler kararır, buda hiç güzel bir görüntü değildir. Emeğimize yazık olduğunu...

Göğüslerin sarkmasını nasıl engelleriz?


Göğüslerdeki deri çok incedir. Bu özelliği onu güneş ışınlarına, kırışıklıklara ve çatlamaya karşı savunmasız kılar. Ayrıca ani kilo verme de...

Kış Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz?


Gribin,soguk algınlıgının , pnomoni gibi savunma kalelerimizi bir anda yıkabilen hastalıkların olduğu bu mevsimde beslenmemizde nelere dikkat ...

Kaçan çorapları nasıl engelleriz


Kaçan çorapları nasıl engelleriz Hangimiz daha ilk giyişte çorabımızı kaçırmıyoruz ki? Çoraplarımızı daha uzun süreli kullanmak için...

Kış aylarında nasıl giyinmeli?


Kış aylarında kalın giyecekler yerine ince ve kat kat giyinilmesinin daha sağlıklı olduğu belirtildi. Sakarya Vatan Hastanesi Başhekimi Dr. Dursun...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:43 .