Alfa Romeo MiTo Türkiye ‘de
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 12-10-2008, 19:18 #1

٠| ηeŦe'S' |٠

|Huzuя|

Alfa Romeo MiTo Türkiye ‘de


İtalyan otomobil üreticisi Alfa Romeo’nun lüks küçük sınıfa girişini müjdeleyen Alfa MiTo, 2008 İstanbul Autoshow’da tanıtımının ardından ikisi benzinli olmak üzere üç motor seçeneğiyle Türkiye’de de satışa sunuldu.
İtalyancada efsane anlamına gelen “Mito” sözcüğünden adını alan Alfa’nın yeni modeli, 8C modelinden esinlenilerek geliştirilen ikonik dış tasarımı, sportif iç mekan ve dinamik sürüş özellikleriyle yeni jenerasyon otomobil severlerin gözdesi olmayı hedefliyor! Alfa MiTo’nun 1.4 litre 78 HP’lik versiyonu 19 bin Euro’dan; 1.4 litre 155 HP’lik benzinli motor seçeneğiyse 21.500 Euro’dan başlayan anahtar teslim satış fiyatlarına sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Zengin standart donanımıyla rakipleri karşısında bir adım öne çıkan Alfa Romeo MiTo’nun 1.6 litre 120 HP’lik turbo dizel motor seçeneğiyse 22 bin 600 Euro’luk fiyat etiketiyle iddiasını ortaya koyuyor.
100 yıla yakın geçmişiyle global otomotiv endüstrisine her dönem damgasını vurmayı başaran İtalyan üretici Alfa Romeo’nun lüks küçük sınıfa girişini müjdeleyen yeni modeli MiTo, 2008 İstanbul Autoshow’la birlikte ülkemizde de satışa sunuldu. Alfa Romeo’nun rakam kodu kullanılmayan ilk yeni modeli olarak da dikkatleri üstüne çeken ve adını İtalyanca efsane anlamına gelen sözcükten alan Alfa “MiTo”, Tofaş çatısı altındaki Alfa Romeo Türkiye tarafından ikisi benzinli olmak üzere üç motor seçeneğiyle ithal ediliyor. Alfa MiTo’nun 1.4 78 HP’lik benzinli versiyonu 19 bin Euro; 1.4 litre 155 HP’lik versiyonu 21 bin 500 Euro; 1.6 litre 120 HP’lik turbo dizel versiyonu ise 22 bin 600 Euro’luk rekabetçi anahtar teslim satış fiyatlarıyla ön plana çıkıyor.
Junior, Progression ve Distinctive adı verilen üç farklı donanım paketiyle Türkiye çapındaki 9 Alfa Romeo bayiinde sergilenmeye başlanan Alfa MiTo’nun baz donanımında 7 havayastığı, ABS, VDC (ESP), Hillholder, Q2 Elektronik (kilitli diferansiyel) manuel klima, D.N.A sürüş sistemi ve MP3 çalarlı müzik sistemi gibi ekipmanlara yer veriliyor. Alfa MiTo’nun en üst donanım seviyesini temsil eden Distinctive paketindeyse direksiyondan kumandalı müzik sistemi, krom çerçeveli farlar, krom dış detaylar, alaşım jantlar, çift iklimlendirmeli otomatik klima gibi ekipmanlar standart olarak sunuluyor. Distinctive donanım sevisiyle birlikte isteğe bağlı olarak satın alınabilen “Spor Paket” kapsamında ise 3 boyut efektli sportif kumaş koltuklar, sportif tamponlar, ön sis farları, 17 inçlik alaşım jantlar, arka spoyler ve beyaz aydınlatmalı sportif göstege paneli yer alıyor.
Alfa Mito’yla Hedef Kitlemizi Genişletiyoruz!
Alfa Romeo’nun 1970’li yıllarda pazara sunduğu ve döneminde büyük başarılara imza atan Alfasud modelinden bu yana ilk defa küçük bir otomobili pazara sunduğuna dikkat çeken Alfa Romeo İş Birim Direktörü Arzu Çolakoğlu, “Alfa Romeo tarafından yılda 80 bin adetlik üretim hedefiyle lanse edilen Alfa MiTo, İtalyan üreticinin daha genç Alfisti’ler (Alfa Romeo kullanıcıları) kazanma stratejisinin en önemli adımını temsil ediyor. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yeni Alfa MiTo’yla özellikle 18-35 yaş arası yeni hedef kitlelere ulaşabileceğimiz bir modele kavuşmuş oluyoruz. Global anlamda lüks sınıfta yer alan birçok önemli üreticiden önce lüks küçük sınıfa MiTo’yla giriş yapan Alfa Romeo, tüm dünyada teknolojiyle iç içe yaşayan, trendleri yakından takip eden, yeni nesil otomobil severlere uygun fiyat stratejisiyle ulaşmayı amaçlıyor. Alfa MiTo’yu markamızın otomobil felsefesinin tüm değerlerinin damıtılmış hali olarak tanımlıyoruz. Alfa 8C modelimizden ilham alınarak geliştirilen göz alıcı dinamik tasarımı, güçlü olduğu kadar verimli motor seçenekleri, zengin standart donanımı ve sınıf standartlarının üstünde yol tutuş performansıyla inovatif bir yapıya sahip olduğunu rahatlıkla ortaya koyan Alfa MiTo, Türkiye’de lüks küçük sınıfın toplam pazar payını da genişletecektir” açıklamasını yaptı.
Alfa 8C’nin Küçültülmüş Versiyonu: Alfa MiTo!
İtalyan lüks otomobil üreticisinin gerek yapısal özellikleri gerekse sınırlı sayıda üretilmesiyle dikkat çeken spor otomobili Alfa 8C Competizione’nin 3 kapılı hatchback karoserli versiyonu olarak da tanımlanabilen Alfa MiTo, kısa sürede ikon sıfatı kazanacak tasarım özellikleriyle ön plana çıkıyor. Alfa 8C’de olduğu gibi çerçevesiz yan camları, krom çerçeveli dev farları, ön tampondaki 3 parçalı hava girişleri, LED aydınlatmalı arka ışık gurubu, büyük tekerlek yuvaları ve bombeli motor kaputuyla sportif görselliğini açıkça belli eden Alfa MiTo, safkan bir Alfa Romeo olarak farklılığını ortaya koyuyor.
4.06 metrelik uzunluğa, 1.44 metrelik yüksekliğe ve 1.72 metrelik genişliğe sahip Alfa Romeo MiTo, 3 kapılı karoser yapısına rağmen 2.51 metrelik aks mesafesiyle de gerek ön gerekse arka koltuk sırasında geniş bir yaşam alanı sunmayı başarabiliyor. Yüksek kaliteli ve karbon kaplama türevi sportif malzemelerin kullanıldığı Alfa MiTo’nun kokpitinde birbiriyle içiçe geçmiş etkileyici gösterge tablosu, bombeli orta konsol tasarımı, ergonomik müzik ve klima kontrol grubuyla birlikte sportif yanal desteklere sahip ön koltuklar dikkat çekiyor. Arka koltuklar dik konumda iken sunulan 270 litrelik bagaj hacmi ise küçük sınıf standartları içinde etkili bir yükleme limiti anlamına geliyor.
Hem Verimli Hem Ekonomik Motor Seçenekleri!
Alfa Romeo MiTo’nun gösterişli motor kaputu, altında yer alan güç ünitelerinin özellikleri hakkında da önemli ipuçları veriyor. Alfa MiTo’nun şimdilik en güçlü motor seçeneğini ise Turbo beslemeli ve 1.4 litre hacimli benzinli motor oluşturuyor. 155 HP güç üreten 4 silindirli motor, 3000 d/d’den itibaren ürettiği 230 Nm’lik tork üretiyor. 215 km/s’lik son hıza erişebilen Alfa Romeo MiTo 1.4 TB, 0-100 km/s hızlanmasını 8 sn’de tamamlayabiliyor. Sadece 6 ileri vitesli manuel şanzımanla kombine edilebilen Alfa MiTo 1.4 TB, 100 km’deki 6.5 litrelik ortalama yakıt tüketimiyle performanslı olduğu kadar ekonomik bir yapı sunabileceğini kanıtlıyor. Yeni nesil Alfa model serisinin kaputunun altında ayrıca 1.4 litrelik 78 HP güç ve 125 HP tork üreten bir benzinli motora daha yer veriliyor.
Alfa Romeo’nun yeni küçük efsanesinin tek dizel motor seçeğini ise Fiat Auto çatısı altındaki birçok markanın birçok modelinde başarıyla kanıtlamış 1.6 litre hacimli turbo dizel güç ünitesi oluşturuyor. 120 HP güç ve 320 Nm gibi muhteşem bir tork değeri sunan motor, Alfa MiTo’nun dinamik yürüyen aksam yapısına uygun bir performans sağlayabiliyor. 198 km/s’lik son hız ve 9.9 sn’de ulaşılan 0-100 km/s hızlanma gibi performans verilerine sahip 6 ileri manul şanzımanla kombine edilen Alfa MiTo 1.6 JTDM, 4.8 litrelik ortalama yakıt tüketimiyle de 937 kilometrelik müthiş bir menzile erişebiliyor.
Küçük Sınıfta Bir İlk: Alfa D.N.A.
Lüks küçük sınıfın ilk gerçek otomobili olarak Batı Avrupa pazarlarının ardından Türkiye yollarına da çıkmaya başlayan Alfa MiTo, aynı zamanda tüm küçük sınıf otomobilleri arasında sürücüsüne yol durumuna göre farklı sürüş alternatifleri sunan teknolojiyi barındıran ilk model olmasıyla da göz kamaştırıyor. Alfa Romeo mühendislerinin D.N.A adını verdiği ve standart olarak sunulan yenilikçi bir sistemle donatılan Alfa MiTo’nun sürücüsü, değişken yol şartlarına göre motor, fren, direksiyon, süspansiyon ve şanzıman sistemlerinin tümüne etki eden bir sistemi devreye sokabiliyor. Performanslı sürüşler için “Dinamik”, şehir içi sürüşler için “Normal” ve en zorlu yol şartlarında ve hava şartlarında yüksek tutunmayı sağlamak için “Her Türlü Hava Koşulu” modlarından birini seçerek, Alfa MiTo’nun sürüş karakterini şekillendirebiliyor.
Sadece frenlere etki ederek kendiliğinden kilitli diferansiyel etkisi oluşturan “Q2 Elektronik” sistemiyse Alfa Romeo MiTo’nun etkin ve dinamik sürüş yapısının bir başka önemli unsurunu oluşturmaktadır. Normal otomobillerde araç bir viraj içinde hızlandığında iç tekerlek kavrama kaybı yaşar ve aracın yörüngesinde geniş bir sapma meydana gelir. Öte yandan “Q2 Elektronik”le eşgüdümlü çalışan Alfa MiTo’nun çekiş kontrol sistemi, içteki tekerlek üzerinde fren uygular ve torku yeniden dağıtarak, bunu en yüksek tutunmaya sahip dış tekerleğe yönlendirir. Böylece arzu edilen viraj içi yol tutuş performansının ideal çekişle birlikte korunması sağlanır.
Sınıfının en başarılı ağırlık/güç oranına sahip modellerinden biri olan ve geniş ön/arka iz açıklıklarıyla dikkat çeken Alfa MiTo’da önde McPherson, arkada ise yarı bağımsız torsiyon çubuklu süspansiyon sistemine yer veriliyor. Alfa Romeo MiTo’nun “C” kesitli arka torsiyon çubuğu, sahip olduğu torsiyonel sertlik ile bunun aynı zamanda bir aktif destekleyici görevi yapmasını ve böylece ideal dönüş performansını temin ederek tepkinin hızının azami düzeye çıkarılmasına yardım eder. Alfa Romeo MiTo süspansiyonunun kesinlikle en belirgin özelliği, ön ve arka amortisörlerin, yalpalamayı azaltmak gibi temel bir amaçla uzatılan, seyir sırasında ana yayla birlikte hareket eden, amortisörün içine eklenen bir yükseklik ve sertlik ayarlı yaya sahip olmasıdır.Benzer Konular

Görüntüleme:666, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:40 .