Superchargers
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 15-06-2009, 17:25 #1

яσ¢кη

« Figen »

Superchargers


Bir insan için nefes almak ne kadar büyük bir önem taşıyor ise , bir dizel motor için de "hava" aynı derecede önem taşımaktadır .Bu sebeple Dizel motorlar için bu "hava" doyumunu sağlayacak sistemler geliştirilmiştir , Supercharger'da bunlardan biridir .( Turbo Ünitesi gibi) .Aşırı Hava Doldurma Sistemleri mekanik , elektrikli ve hidrolik olarak çalıştırılmakla birlikte çok çeşitli sınıf ve tipte hava doldurma sistemleri kullanılmaktadır.bunlardan bir kısmı ; roots blowers (rut tip hava besleyiciler), sliding vane compressors (kayan kanatlı kompresörleri), screw compressors (vida kompresörleri), rotary piston pumps (döner pistonlu pompalar), spiral-type superchargers (sarmal tipi hava besleyiciler ), variable displacement piston superchargers (konumsal değişken pistonlu hava doldurucular ve centrifugal compressors (merkezkaç kompresörler)dir.
Süperşarjır sisteminin çalışma prensibiSüperşarjır temelde havayı motorun hava girişi içine sıkıştıran büyük bir pompadır. Turboşarjırlar ; çıkan egzoz gazlarını kullanarak çalışırlarken , süperşarjırlar yardımcı bir kayış yardımıyla , motorun dönen krank mili tarafından çalıştırılırlar. Süperşarjırlar ; aslında 2.Dünya Savaşı uçakları için üretilmelerine karşın , günümüzde bazı spor otomobillerin fabrika çıkışı orijinal ekipmanı olmuşlardır.
Havayı basınçlandıran kompresör mili hareketini direkt olarak motordan alır. Havanın basınçlandırılmasından dolayı motorda belirli bir güç artışı oluşturulsa da kompresörü çevirmek için harcanan enerji yüzünden , motor büyüklüğüne ve gücüne bağlı olarak motor çıkış gücünde meydana gelen %10-15'lik düşüşün önüne geçilemez , bu da motor verimini olumsuz yönde etkileyen önemli bir faktördür. Ayrıca doğal emişli turbo ünitesi olamayan bir motorla kıyaslandığında da aynı çıkış gücünde yakıt tüketiminin daha fazla olduğu görülür.
Günümüzde satılan süperşarjırların çoğu iç sıkıştırma süperşarjırı olan santrifüj tipi süpeşarjırlardır. Bunlar havayı sıkıştırmayı süperşarjır kafa ünitesinde , motorun hava girişine atmadan önce yaparlar. Dış sıkıştırma süperşarjırları (roots veya vida tipi süperşarjırlar) , santrifüj tipi süperşarjırlar geliştikçe popülerliklerini yitirmeye başlamışlardır. Santrifüj tipi süperşarjırlar özellikle yüksek sıkıştırma seviyelerinde daha güvenilirdir , daha soğuk emiş havası sağlarlar ve dış sıkıştırma süperşarjırlarından daha fazla sıkıştırma yapabilme özellikleri vardır
Görüntüleme:323, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:34 .