Vida Tip Hava Doldurma Sistemleri (Screw Compressor)
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 17-06-2009, 13:27 #1

яσ¢кη

« Figen »

Vida Tip Hava Doldurma Sistemleri (Screw Compressor)


İkiz vida süperşarjırı 1930’larda SRM(Svenska Rotor Maskiner AB)’nin Baş Mühendisi Alf Lysholm tarafından icat edilmiştir. İkiz vida tasarımı ; santrifüj , roots ve turbo süperşarjırlarının büyük boşluğunu doldurmak için geliştirilmişti. Bu kavramla basınç ve hızın çoğu değişken durumu altında yüksek ortalama verimin , %85in üzerinde maksimum verimin gereksinimleri karşılanmak istendi. Bu kavram 1930’ların sonu 1940’ların başında Lysholm ikiz vida süperşarjırı ile gerçek oldu. Yüksek imalat maliyetinden dolayı vida kompresörü içten yanmalı motorların orijinal ekipmanı olamamış , fakat hava kompresörleri , soğuma ve iklimlendirme için endüstriyel uygulamalarda kullanılmıştır. Gelişen teknolojiyle vida tipi kompresörlerin üretim maliyetleri içten yanmalı motorlarda rekabet edebilecek seviyeye inmiştir.
Roots tipinden farklı olarak ikiz vida süperşarjırı bir kompresördür de. İkiz vidanın dönen çemberleri ; emiş havasını alıp daha ufak bir alana itecek etkiyi sağlamak için gittikçe azalan vidamsı şekilde tasarlanmışlardır. Rotorların çok yakın toleransları vardır fakat hiç temas etmezler. Sıkıştırılmış hava , emme manifoldunun sıkıştırma ort..... çok az bir enerji kaybıyla iletilir.

Üstün tasarımın artan mekanik veriminden dolayı ikiz vida pozitif yer değiştirme süperşarjırının çıktı hava sıcaklıkları roots tipinden radikal olarak geliştirilmiştir. İkiz vida tipinin tüm güç arlığında %70-%80 arasında adyabatik verimi vardır.
Süperşarjır devamlı çalıştığından ve boşta çalışmadan itibaren sıkıştırma sağladığından ; aşırı sıkıştırmayı önlemek için , boşta çalışırken ya da harekete başlarken motorun normal olarak hava almasını sağlayan , ivmelenmede tam sıkıştırma sağlamak için kapanan emiş bypass sistemi kullanılır.
İkiz vida süperşarjırı gaza dokunulduğu anda sıkıştırma yapar ve genellikle tam sıkıştırmaya 2000-2400 devir/dakika aralığında ulaşır. Tam sıkıştırma bu noktadan motorun son devrine kadar mevcuttur. Pozitif yer değiştirme kompresörleri cadde performans otomobilleri ve otomatik vitesli araçlar için idealdir.İkiz vida süperşarjırı aslında sessizdir , sadece fısıltı seviyesinde fark edilir bir ses çıkarır.
Benzer Konular

Görüntüleme:1648, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:13 .