Turbo Ünitesi
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 17-06-2009, 13:28 #1

яσ¢кη

« Figen »

Turbo Ünitesi


Turbo Ünitesinin motorlar üzerinde kullanılması neredeyse içten yanmalı motorların keşfi ile aynı zamana denk gelir .1885 ve 1896 yıllarında Gottlieb Daimler ve Rudolf Diesel ön sıkıştırmalı yanma odasını keşfederek motordan yüksek güç ve düşük yakıt tüketimini elde ettiler .Turbo Ünitesini başarı ile ilk uygulayan ise İsveçli mühendis Alfred Büchi’dir .Böylece motordan %40 oranında daha fazla güç almayı başarmıştır .
İlk Turbo Ünitesi uygulamaları yalnızca çok büyük kapasiteli motorlarla (gemi motorları , büyük iş makinaları, lokomotifler vb) sınırlı idi. Otomotiv motor endüstrisinde ise ilk olarak kamyon motorları ile başladı.1938 yılına gelindiğinde ilk kez bir kamyon ‘’ Swiss Machine Works Sauer ‘’ markası ile Turbo Ünitesi kullanmaya başlamıştır .
1962 – 1963 yıllarına gelindiğinde Turbo Ünitesi ; Chevrolet , Corvair , Monza ve Oldsmobile Jetfire firmaları tarafından ilk kez binek otomobillerde kullanılmış fakat o döneme göre ileri sayılacak bir teknolojide üretilmesine rağmen kullanıcılar tarafından güvenilirliklerinin zayıf bulunması çok kısa sürede pazardan silinmelerine neden olmuştur .
1973’te yaşanan ilk benzin krizinden sonra Turbo Ünitesi ticari otomobillerde daha fazla kabul görür hale gelmiştir .Bunun yanısıra Turbo Ünitesinin yüksek yatırım maliyetleri gerektirmesi , düşük yakıt maliyet tasarruf gereksinimleri yüzünden kısıtlamaya gidilmesine sebebiyet verse de 80’lere gelinmesiyle başlayan sıkı emisyon şartnameleri tekrar Turbo Ünitesi kullanımında artışa sebebiyet vermiştir .
1970’lerde Turbo Ünitesinin motor sporlarına girmesi ile birlikte özellikle de Formüla 1 yarışlarında , Turbo Üniteli binek otomobiller çok populer hale gelmiştir .Bu sayede özellikle ‘’Turbo’’ kelimesi oldukça bilinir olmuştur.1978 yılına gelindiğinde Mercedes-Benz 300 SD binek otomobillerde Turbo Ünitesi başarılı bir şekilde uygulanmıştır .İzleyen yıllarda VW Golf, Turbo Diesel'de bunu başarı ile uygulamıştır .Turbo Ünitesi sayesinde dizel otomobillerin verimi artmış bunun yanısıra da sürüş kolaylığı ve mükemmel bir düşük emisyon düzeyi yakalanmıştır .
Günümüzde Turbo Ünitesi kullanımı , artık performanstan ziyade yakıt tüketimindeki düşüş ve CO2 emisyonlarının çevreye vermiş olduğu kirlilikte sağladığı azalma ile ön plana çıkmıştır.
Sonuç'ta Turbo Ünitesi kullanımı ÇEVRE ve ENERJİ KAYNAKLARI'nın kullanımı hususunda çok önemli bir fayda sağlamıştır .Benzer Konular

Görüntüleme:531, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:45 .