Acil durumlarda neler yapmalı?
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 25-06-2009, 17:45 #1

яσ¢кη

« Figen »

Acil durumlarda neler yapmalı?


İleri sürüş uzmanları karlı yollarda otomobil kullanmanın ipuçlarını veriyor. İşte acil durumlara karşı zincirden, çikolataya kadar otomobilinizde bulundurmanız gerekenler...

Karlı uzun kış gecelerinde en kısa yolculuklar bile zorlu bir maceraya dönüşebilir.
Bu nedenle de kötü hava şartlarına her an hazırlıklı olmak lazım. Önceden alınacak önlemlerin yanı sıra karda sürüş tekniklerini de çok iyi bilmek gerekiyor. Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz hafta sürüş stili ve güvenli sürüş için otomobilinizde bulundurmanız gereken materyalleri konu almıştık. Bu hafta da olası acil durumlarda yapmanız gerekenleri ve kar zincirlerinin detaylarını sizlere iletiyoruz. Amacımız ileri sürüş uzmanlarından aldığımız ipuçlarını sizlere iletebilmek. İşte her sürücünün dikkate alması gereken hayati tavsiyeler:

Acil durumlar için
Sağlam bir çekme halatı, takoz, yedek ampuller, eldiven ve sizi sıcak tutacak yedek giysiler acil durumlarda işinizi kolaylaştıracaktır. Öndeki aracın izinden giderek patinaj riskini azaltabilirsiniz. Ayrıca karanlıkta bozulmuş bir sigortayı bulmak el feneri olmadan çok zor olabilir. Doğru seçilmiş koruma ürünleriyle ise kilitlerin ve kapı fitillerinin donmasını engelleyebilirsiniz. Kar küreği, buz kazıyıcısı ve buğu çözücü spreyler otomobilini açık havaya park eden sürücüler için en gerekli ekipmanlar arasında yer alıyor. Yolda kaldığınızda açlığınızı bastıracak ve enerji verecek bir paket çikolatayı da otomobilinizde bulundurmayı sakın unutmayın.

Zincir hayat kurtarıyor
Otomobili karlı ve buzlu havalarda yolda kalmaktan kurtaracak en kısa çözüm patinaj zincirleri... Aracın mekanik yapısına bir miktar zarar vermesine rağmen, bu gibi durumlar için en makul fiyatlı çözüm olarak karşımıza çıkıyor.
Patinaj zincirleri merdiven ve örgülü olmak üzere iki farklı desen grubuna sahip. Merdiven tipi patinaj zincirleri lastiğin tabanını dikey olarak kestiği için hem daha fazla sarsıntıya neden oluyor, hem de yandan kaymalarda yeterli güvenliği sağlayamıyor. Ayrıca merdiven tipi zincirde, fren yapıldığında lastik zincirin üzerinde değilse, otomobilin durma mesafesi uzuyor.
Örgülü tip zincirdeyse lastikler tamamen zincirin üzerinde olduğu için sarsıntı azaldığı gibi, fren ve kayma emniyeti de yükseliyor. Zincir lastiğin tamamını sardığı için hem önden, hem de yandan kayma durumunda maksimum güvenlik sağlanıyor. Ayrıca bu zincirler birkaç dakika gibi bir zamanda takılabildikleri için büyük ilgi görüyor.
Zincirin kalitesini belirleyen temel unsursa kullanılan çeliğin malzemesi. Örneğin, yumuşak çelikten üretilen zincirler alaşımlı çelikten üretilenlere göre daha kısa ömürlü oluyor ve araç birkaç yüz metre gittikten sonra kopabiliyor.

Patinaj zincirlerinin takılması
Eski tip zincirleri takmak zaman ve araç-gereç açısından yeni tiplerle karşılaştırıldığında oldukça zahmetlidir. Eski tip zinciri tekerleğe takabilmek için önce aracı krikoyla kaldırmak, ya da zinciri yola sererek aracı üzerine çıkarmak gerekir. Lastik tam olarak zincirin üzerine çıktığında dışta kalan baklalara üstteki halkaları takmak ve gergilerle sabitlemek gerekiyor. Zincir takma sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli konuysa zincirdeki baklaların tamamının aynı yönde durması ve herhangi bir dönmenin olmaması. Aksi halde zincir birkaç metre sonra kopabiliyor.
Alaşımlı çelikten üretilen ve birkaç dakika gibi kısa bir zamanda zahmetsizce takılabilen "Takmatik" tip zincirlerin hem yerli, hem de ithal modellerini yedek parçacılarda ve hipermarketlerde bulabilmek mümkün. Takmatik zincirleri takmak için zincirin kasnak görevini üstlenen çelik tel ya da halatın lastiğin üst tarafından geçirilmesi, bağlantı kancalarının takılması ve gergi lastiğiyle sabitlenmesi yeterli oluyor. Patinaj zincirleri takıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken en önemli konuysa, zincir takılı haldeyken 100-200 metre kadar gidip sonra durarak, zincirin yerleşmesiyle oluşan boşlukları, gergileri yeniden ayarla***** ortadan kaldırmak. Böylece zincir tekerleği tam olarak saracağı için maksimum güvenlik sağlanmış olacaktır.Benzer Konular

Görüntüleme:459, Cevaplar:1

İlginizi Çekebilir >
Alt 26-06-2009, 11:00 #2

nilay.16

Aktif Üye


[çok önemli bunlar ya hayran kaldım sana nerden buluyosun böyle şeyleri]

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:05 .