Fiat Freemont SUV

#1
Fiat Freemont SUV
Fiat grubunun Chrysler ile yaptığı ortaklık sonucunda İtalyan firmanın Amerikan pazarında pozisyonu güçleniyor. Ancak bu ortaklığın getirilerini yanlızca Amerikan pazarında kazanılan başarılarla sınırlandırmak doğru olmaz. İki firmanın ortak Ar-Ge çalışmasının ürünü olan ilk araç Fiat Freemont bu ortaklığın teknolojilerin paylaşımı noktasında da iki firmaya da önemli katkılar sunacağının sinyallerini veriyor. Dodge Journey modeli temel alınarak geliştirilen MPV-SUV melezi Freemont, ilk bakışta bu melez tasarımıyla dikkat çekiyor. 5 metreye yakın uzunluğu, üçlü koltuk sırası ve 7 kişiye varan oturma kapasitesiyle oldukça kullanışlı bir iç mekan sunan Fiat Freemont MPV’nin kullanışlı yapısını SUV performansıyla aynı gövdede sunuyor.
Fiat Freemont SUV
Fiat tarafından geliştirilen 2.0 litrelik 140 ve 170 beygir güç sunan turbo dizel motorların yanında Chrysler’in 3.6 litrelik V6 benzinli motoru da motor seçenekleri arasında yer alıyor. Önden çekişli ve 4×4 versiyonları bulunacak olan Freemont Cenevre Otomobil Fuarı’nda otomobil meraklılarının beğenisine sunulacak.

Dış Tasarım

Fiat Freemont SUV sınıfına ait bir tasarımı benimsiyor ve Dodge Journey modelinin yolunu takip eden bir tasarıma sahip. Dodge Journey kuzeniyle aynı kasa yapısına sahip olan Fiat Freemont’u Dodge Journey’ den ayıran çok büyük tasarım farklılıkları yok aslında. Freemont’ a bakınca Journey’i, Journey’e bakınca Freemont’ u anımsamak hiçte zor olmuyor. Aynı kasa şekline ve tasarıma sahip olsalar da her iki modeli birbirinden ayıran birkaç istisna da yok değil. Mesela ön tasarımda yapılan birkaç değişiklik sayesinde Fiat Fremont’u Dodge Journey’ den ayırmak nümkün olabiliyor. Örnek olarak aracın ön tasarım şeklini vermek mümkün. İlk bakışta hiçbir değişiklik fark edilmiyor olsa da aracın ön panjurunda ki değiklik bariz şekilde iki aracı birbirinden ayırır nitelikte.
Dodge Journey modelinde ön panjurun üzerinde artı şeklinde şeritler yerleştirilmiş olsa da Fiat Freemont modelinde alt alta dizili iki şerit kullanılmış. Dodge markasının simgelerinden birisi olan artı şerit şekli Fiat Freemont modelinde kullanılmayarak aracın bir Dodge modeli gibi görünmesini engelliyor ve öndeki Fiat logosuyla beraber bir Fiat aracı olduğunu adeta ilan ediyor. Buna ek olarak Fiat Freemont modelinin ön tasarımında Dodge Journey modeliyle bir farkı bulunmuyor. Her iki araçta da kullanılan tampon aynı şekilde tasarlanmış.
Fiat Freemont SUV
Fiat Freemont SUV
Bu tasarımla beraber her iki modelde SUV sınıfının araçlarını gösterir nitelikteler. Altıgen şekilli ön radyatör ızgarası ve plastik çerçeve aracın agresif karakterini yansıtıyor. Radyatör ızgarasının hemen altına konumlandırılmış olan ön difüzör sayesinde ise hem aracın karakteristiği vurgulanıyor hemde şık bir spor görüntüsü veriyor. Hemen yanlara yerleştirilen ve plastik çerçeveyle kaplanmış olan sis farları da bu mükemmel tasarımı tamamlar nitelikte. Her ne kadar her iki modelde de aynı tampon kullanılmış olsa da, bu yeni tampon şekliyle beraber her iki aracında çok modern ve karakteristik bir görüntü sergilediği su götürmez bir gerçek. Diğer yandan Dodge markasının çoğu aracında kullanılan ön kaput tasarımı Fiat Freemont modelinde de kullanılmış. Aracın aerodinamik açıdan havayı yönlendirmesini sağlayan bu kaput tasarımı aracın ayrıca daha güzel görünmesine de büyük etki ediyor. Arabaya daha agresif bir görüntü katan ön kaput ayrıca aracın genelinde de olduğu gibi sert ve dayanıklı bir görüntü de veriyor. Bu tasarımla beraber aracın sağlamlığının da ön plana çıkması sağlanıyor.
Fiat Freemont SUV
Öte yandan her iki aracın ön ve arka far tasarımlarında da herhangi bir değişikliğe gidilmemiş olunmakla beraber Fiat Freemont ve Dodge Journey modellerinde LED özellikli farlar kullanılmış. Öte yandan aracın cam tavanı da mevcut olarak sunuluyor. Böylelikle gün ışığından daha fazla yararlanılabiliyor ve gece yolculuklarında ise güzel bir görsel şölen imkanı sunulmuş oluyor. Fiat Freemont modelinde ayrıca tavan rayı da mevcut. Bu özellik sayesinde uzun yolculuklar için daha fazla bagaj hacmi sağlanabilir veya bisiklet benzeri araçları taşımak daha kolay hale getirilebilir. Bu özelliğiyle Fiat Freemont bir SUV aracından beklenilebilecek özellikler sağlıyor. Raylar Fiat Freemont modelinin çoğu yerinde rastlanan Krom maddesinden yapılmış. Ayrıca tavan rayı özelliği Dodge Journey modelinde de sunuluyor.

İç Tasarım

Fiat Freemont modelinin iç tasarım özellikleri de hemen hemen Dodge Journey modeliyle aynı Analog olarak tasarlanmış takometreye ek olarak sürüş esnasında sürücüye araç ilgili gerekli bilgileri veren küçük bir ekran da entegre edilmiş. Aynı şekilde şık ve fonksiyonel bir direksiyon tasarımı mevcut. Fiat markasının genel tasarımıyla dizayn edilmiş olan direksiyon deri kaplamalı-AWD Lounge Paketi- ve bir çok işlevi kontrol etmek için farklı tuşlarla donatılmış. Direksiyon üzerinden müzik sistemi gibi işlevler çok rahatça kontrol edilebiliyor. Bunun haricinde Fiat Freemont modelinde sunulan donanım listesi oldukça uzun.
Dikkat çekici ve fonksiyonel bir orta konsola sahip olan aracın kontrol ünitesi olarak oldukça büyük ve dokunmatik özelliğe sahip 8,4″ lik bir bilgi ekranı kullanılıyor. Medya oynatma/internet/navigasyon işlemleri büyük ekranı sayesinde kolaylıkla yapılabiliyor. Güzel bir özellik olarak aracın navigasyon sistemi Türkiye yollarına da destek verebiliyor. Böylelikle kaybolma gibi riskler de ortadan kalkıyor. Ayrıca kontrol ünitesinin büyük ekranı sayesinde aracı sürerken navigasyon cihazına fazla odaklanmak da gerekmiyor. Bilindiği gibi bazı araçların kontrol üniteleri küçük olabiliyor ve bu küçük ekran da yol bulmak zorlaşabiliyor, Hele ki uzağı görememe şikayeti olanlar için bu durum çok can sıkıcı bir hal alabilir. Ancak Fiat Freemont modelinin bu güzel ekranıyla birlikte bu kötü durum çok kolay bir şekilde düzeltilebilir. Fiar Freemont modelinde dokunmatik ekrana ek olarak daha başka teknolojik özellikler de çokça kullanılmış. Bunlardan bir birisi de Bluetooth sesli kontrol sistemi.
Fiat Freemont SUV

Fiat Freemont SUV
Ford markasının modellerinde de kullanılan bu özellik sayesinde aracın bazı fonksiyonlarını ses ile yönetebilmek mümkün. Bazı lüks araçlarda da görmeye alışık olduğumuz bu özellik sayesinde sürücünün sürüş esnasında ellerini kullanmasına ihtiyaç duyulmuyor ve böylelikle yol konsantrasyonu da bozulmamış olunup daha güvenli bir sürüş imkanı sunulabiliyor. Öte yandan Fiat Freemont modelinde USB ve AUX girişleri de standart olarak sunuluyor. Çeşitli medya dosyalarını(fotoğraf, müzik, video gibi) USB sayesinde araca aktarabilmek mümkün. AUX girişi sayesinde de M3 Player vb. bir cihazınızda bulunan müzik parçalarını aracın hoparlör sisteminden dinleyebilirsiniz. Fşat Freemont modelinde oldukça yeterli bir hoparlör sistemi sunuluyor. Alpine marka ses sistemiyle donatılı olan araç, yeterli seviyede 368 Watt güç verebilen bir amplifikatör sahip. Ve hatırlatmakta fayda var ki, bu Alpine ses sistemi donanımına sahip olabilmek için üst donanım paketi olan AWD Lounge paketini almak gerekiyor. Veya bu paketi almak yerine kendiniz bir ses sistemi satın alabilirsiniz. Urban donanım paketinden 15,000 TL daha pahalı olan bu paketi almak yerine yaklaşık 2.000 TL veya daha yüksek ses gücüne sahip bir ses sistemi istiyorsanız da 3.000 TL gibi bir meblağ ödeyerek hem kaliteli hem de yüksek güce sahip bir ses sistemi satın alabilirsiniz. Burada seçim size kalmaktadır. Öte yandan Fiat Freemont modelinde dış tasarımda olduğu gibi iç tasarım da sık sık Krom kaplamalara rastlamak mümkün. Çoğu araba üreticisinin uyguladığı bu Krom taktiği sayesinde araç çok daha ilgi çekici hale geliyor.
Fiat Freemont modelinin orta konsoluna konumlandırılmış olan düğmeler yatay şekilde sıralanmış ve kolay bir kullanım olanağı sunmaktalar. Beyaz renkte tasarlanmış olan düğmeler aracın boylu boyunca uzanan tasarım çizgisinin bir parçası olacak şekilde hafif eğimli olarak tasarlanmış. Pratiklikten de ödün veremeyen aracın orta konsolunda bir eşya gözü ve iki şişe tutacağı da yerleştirilmiş. Aracın vites topuzu ve el freni ise kolay ulaşılabilecek bir şekilde tasarlanmış. Sürücü mahalli ve orta konsol tasarımında beklentileri karşılayan Fiat Freemont konfor hususunda da kendinden emin bir duruş sergiliyor.Aracın normal paketinde(Urban) 5 kişilik bir oturma düzeni bulunuyor. Üst donanım paketinde(AWD Lounge) ise 7 kişilik bir oturma düzeni sunuluyor. Fiat Freemont modelinin uzun şasisi sayesinde üç koltuk sırasında da rahatça yolculuk edilebiliyor. Rahatlıktan söz açmışken ikinci ve üçüncü sıra koltukları yolculuk pozisyonunuza göre ayarlayabilirsiniz. Araçta ayrıca ikinci sırada bir çocuk koltuğu da standart olarak sunuluyor. Fiat Freemont modelinin koltukları bağımsız özellikte oldukları için çeşitli şekillerde katlayabilme imkanı bulunuyor. Bagaj hacmini oldukça arttırabilen bu özellik sayesinde Fiat Freemont ticari bir araç gibi kullanılabilir. 7 koltuklu oturma düzeninde 145 dm3 olan hacim, ikinci ve üçüncü sıra koltuklar indirildiğinde ise 1461 dm3 gibi oldukça yüksek bir seviyeye getirilebilir.
Fiat Freemont SUV
Buna ek olarak Fiat Freemont güvenlik hususunda da beklentileri karşılıyor. Yan hava yastıkları standart olarak olarak sunulan araçta perde hava yastıkları da mevcut. Çeşitli yerler de bulunan bu hava yastıklarla Fiat Freemont yolcularını adeta sarıp sarmalıyor. ABS, ESP gibi özelliklere de sahip olan araç ayrıca Devrilme Önleyici Sistem (ERM) ve daha çok arazi araçlarında sunulan Römork Savrulma Önleyici Sistem (TSC) gibi özel sistemlere de sahip. Yani Fiat Freemont şehirli olduğu kadar arazi ruhuna da sahip bir araç. İç tasarım ve özellikleriyle beklentileri karşılayabilen Fiat Freemont motor hususunda da oldukça başarılı bir grafik sergiliyor. İsterseniz şimdi de aracın motor özelliklerine ve fiyatına bir bakalım.

Motor&Fiyat
Fiat Freemont SUV
Fiat Freemont modelinde Fiat markasının başarılı motoru Multijet kullanılıyor. Yakıt sarfiyatı hususunda başarılı bir motor olan Multijet sayesinde Fiat Freemont modelinin100 kmde yakıt tüketimi5,6 Litreile9,0 Litrearasında seyrediyor. Ayrıca Start/Stop özelliği de bulunan Fiat Freemont, şehir içinde ki dur-kalk tan dolayı oluşan yakıt sarfiyatını da önlüyor. Ayrıca Multijet motor Euro5 standartlarına uygun olduğu için Karbon Dioksit gibi çevreye zararlı olan gazların çevreye daha az salınması sağlanıyor. Bir SUV modeli olmasına karşılık Fiat Freemont modelinin ortalama Karbon Dioksit emisyonu km’de ortalama olarak 169-194 gramarasında. Böylelikle Fiat Freemont modeli çevreye karşı olan sorumluluklarını da yerine getirebiliyor. Buna ek olarak Multijet motoru sayesinde Benzin kullanıldığında da maksimum verim alınması sağlanabiliyor.2 Litrehacimli olan Fiat Freemont 170 beygir gücüne sahip. Ülkemizde sadece bu motor sunuluyor. Ayrıca AWD Lounge paketinde isminden anlaşılacağı üzere Dört Çeker Sistemi de kullanılabiliyor.
Fiat Freemont SUV
Fiat Freemont tasarım ve zengin donanım özellikleriyle başarılı bir model. Ülkemizde ki yakalamış olduğu başarılı satış rakamları da bunun bir göstergesi. Ancak Fiat Freemont çok satmış olsa da yine de çok yüksek bir fiyat etiketine sahip. Aracın en düşük donanım paketli(Urban Donanımı) modeli yaklaşık olarak 93.000 TL fiyatla sunuluyor. Üst düzey donanım paketi(AWD Lounge) modeli ise yaklaşık olarak 113.000 TL civarı bir fiyata sahip. Anlaşılacağı üzere paketler arasındaki fark oldukça yüksek. Ama her şeye rağmen Fiat Freemont başarılı ve üstün performansa sahip ve oldukça ilgi de çekebilen üstün başarılı bir model.

İlginizi Çekebilir


#2
Fiat ' a BakSen
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 07:33 .