Arash Motor Company'nin hiper otomobilleri

#1
Arash Motor Company'nin hiper otomobilleri
Arash Farboud, İran asıllı bir İngiliz. İngiltere'de ameliyat malzemeleri ticareti yapıyor. Ancak asıl sevdiği iş, 1999'da Farboud Ltd. adıyla kurduğu ve 2006'da "Arash Motor Company" diye adlandırdığı şirketiyle "hiper" otomobiller üretmek; yılda iki-üç otomobil satıyor.


Arash Motor Company'nin hiper otomobilleri
Aralarında Porsche Carrera GT, Bugatti Veyron ve Lamborghini çeşitleri bulunan koleksiyonuyla ünlü.
Arash Motor Company'nin hiper otomobilleri
Böyle bir profilin, garajındakilerin her birinde bir eksik bulup kendi aracını tasarlamaya yönelmesi de şaşırtıcı olmaz. Tabii Farboud otomobilleri tepeden tırnağa kendi üretmiyor.

Arash Motor Company'nin hiper otomobilleri
Basit gövde parçaları ile mekanik unsurlar gibi kendi ürünlerine dışarıdan aldıklarını (kimilerini uyarlayarak) katıyor. Örneğin 2002'de çıkardığı ilk aracı Farboud GT, güç kaynağı olarak bir Audi S4 motoru kullanıyordu.


Arash Motor Company'nin hiper otomobilleri
2009'da AF10'u duyurduğunda bu aracın motoru Chevrolet Corvette'in 500 beygir gücünde 7 litrelik V8'inden uyarlanmıştı. Ancak 2016'da, birkaç ay önce Farboud bu motorun yanına dört tane de elektrik motoru yerleştirerek toplam (900 BG V8, 1180 BG dört elektrik motorunun toplamı) 2080 beygir gücüne, toplam torku ise 2280 Nm'ye erişen ve 2,8 saniyede 100 km/saat hıza ulaşabilen melez bir tasarımı ortaya çıkardı.Arash Motor Company'nin hiper otomobilleri
İlk bakışta ana hatlarıyla Ferrari Enzo'yu çağrıştıran Arash (Farsça okçu demek) AF10 karbon elyaf gövdeli bir otomobil. Sabit ve hareketli kanatçıkları, dar kabini ve damla biçimiyle adeta bir uzay aracı havası veriyor.
Arash Motor Company'nin hiper otomobilleri
AF10'un ilgi çekici yönlerinden biri, Alman Compact Dynamics yapımı dört elektrik motorunun her birinin kendi vites kutusuna sahip olması. Yani dört tane elektrik motorları için (iki hızlı) ve bir tane de 6,2 litrelik V8 için (altı hızlı Graziano) olmak üzere toplam beş tane vites kutusu bulunuyor. Elektrik motorları en yüksek 880 KW güç veren 32 KW/ saat kapasiteli, Kreisel Electric ürünü lityum-iyon bataryalardan besleniyor.


Arash Motor Company'nin hiper otomobilleri
Aracın üzerinde 22 KW'lik şarj cihazı var ve elektrik motorları da bataryanın doldurulmasını sağlıyor. 1,2 tonluk aracın akaryakıt deposu 70 litre yakıt alıyor. 15 cm hareket edebilen elektro-hidrolik amortisörler kasis geçişi için aracı yükseltiyor, yüksek hızlarda da yere yaklaştırıyor.Arash Motor Company'nin hiper otomobilleri
Aracın üzerinde 22 KW'lik şarj cihazı var ve elektrik motorları da bataryanın doldurulmasını sağlıyor. 1,2 tonluk aracın akaryakıt deposu 70 litre yakıt alıyor. 15 cm hareket edebilen elektro-hidrolik amortisörler kasis geçişi için aracı yükseltiyor, yüksek hızlarda da yere yaklaştırıyor.
Arash Motor Company'nin hiper otomobillerii

İlginizi Çekebilir

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:17 .