Sponsorlu Bağlantılar:
  Başbuğ Kemal Atatürk Kurt Başlı Gök Bayrağı İstemişti!.
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 09-10-2009, 09:19 #1

İLTERİŞ HAKAN

Yasaklı Üye

Başbuğ Kemal Atatürk Kurt Başlı Gök Bayrağı İstemişti!.

Yazar Mustafa Armağan, Atatürk'ün Cumhuriyet inkılapları arasında "bayrağın rengini değiştirme" düşüncesinin de olduğunun yer aldığı ilginç bir kaynağa köşesinde yer verdi.

Atatürk "bayrak inkılabı" da yapmak istemiş
Cumhuriyet'in Osmanlı'dan kopmuş yepyeni bir devlet olduğu söylenir. Atatürk döneminde devletin isminden hukuk düzenine, yazısından ideolojisine kadar değiştirilmedik pek az şey kalmıştır. Ancak inkılap fırtınasında bir tek Osmanlı sembolüne dokunulmadı.
O da, İstiklal Marşı'nda çehresini çatmasından tarifsiz kederlere düştüğümüzü her gün haykırdığımız ay yıldızlı al bayrağımızdı.

Peki neden dokunulmadı acaba al bayrağa? Hiç değiştirilmesi gündeme geldi mi? Geldiyse nasıl? Ve Atatürk ay yıldızlı bayrak yerine hangi bayrağı getirmeyi düşünmüştü?

Bu konular öteden beri konuşulur ama yazılı değil de, sözlü kaynaklara dayanırdı. Burada yazılı bir kaynağa dayanarak Atatürk'ün Türk bayrağını değiştirmeyi düşündüğünü fakat bir sebeple vazgeçtiğini göreceğiz.

Kaynak, Atatürk'ün yakınında bulunmuş ve Zübeyde Hanım'la yaptığı görüşmeler sayesinde aile kökenleri hususunda bizi kısmen aydınlatmış bulunan Enver Behnan Şapolyo'dur. Yazının künyesi: "Atatürk ve bayrak", Türk Kültürü, sayı: 97, Kasım 1970, s. 30-31.

Enver Behnan Şapolyo, Atatürk'ün yaveri Muzaffer Kılıç'la çok samimidir. Devrimlerin hızla sürdüğü günlerden birinde olmalı, Şapolyo sorar, Kılıç da cevaplar:

- Atatürk bayrağımızı değiştirmeyi düşünüyor mu? Sen bir şey duydun mu?

- Gök bayrağı kabul etmeyi düşünüyor!

- Gök bayrak mı?

- Evet! Atalarımızın kullandığı gök renkli bayrağın yeni devletin bayrağı olmasını düşünüyor, fakat daha bir şey yok!

"Gök renkli bayrak", yani Göktürklerin Cumhurbaşkanlığı forsunda da yer alan mavi zeminli ve ortasında da Bozkurt kafası bulunan bayraktır Atatürk'ün kafasındaki Cumhuriyet'in bayrağı...

Merakını yenemeyen Şapolyo, işin peşini bırakmaz. Atatürk'ün Türk bayrağı olarak, gök bayrağı düşünüp düşünmediğini, Cumhurbaşkanı Celal Bayar'a da sorar. Bayar, Muzaffer Kılıç'ın sözlerini doğrulayan bir cevap verir:

- Atatürk, Cumhuriyet'in resmî bayrağını gök bayrak olarak kabul etmeği düşünmüştü, fakat bu hususta hiçbir neşriyat yapılmadığından, bu bayrağı kabul etmediler.

Celal Bayar'ın sağlığında, üstelik de Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü gibi resmî destekli bir kurumun dergisinde çıkan bu yazı üzerinde düşünmeye değer.

Celal Bayar'ın sözlerine göre eğer gök bayrak üzerine yeterli yayın yapılsa ve muhtemelen belgeler tatminkâr bulunsaydı, bugün al bayrağımızın yerinde mavi zemin üzerine kurt kafası bulunan Göktürk bayrağını kullanıyor olacaktık.

Enver Behnan Bey sözlerini şöyle noktalıyor:

"Atatürk harsta [kültürde] milliyetçi, medeniyette Batılı idi. Demek oluyor ki, gök bayrak onun mefkûresinde [idealinde] yaşıyordu. Gök renkli bayrağı kabul etmeyi düşündü, fakat çok güzel olan al bayrağımızdan da vazgeçemedi. (...) Şimdi O'nun kabrini kaplayan semada gök bayrağı hayal ediyorum!"

Görüntüleme:5436, Cevaplar:4

Alt 09-10-2009, 09:23 #2

İLTERİŞ HAKAN

Yasaklı Üye
Başbuğ Kemal Atatürk Kurt Başlı Gök Bayrağı İstemişti!.

Ey Dünyadaki Tüm Türkleri Temsil Eden Mavisi Göğü Yeşili Doğyaı Kurt Başı Türklüğü Simgeleyen Kurt Başlı Türk Bayrağım , Seni Yeniden Dalgalandıracağız Göğlerde!


Alt 09-10-2009, 11:23 #3

yagmur_yürekli

Bizden Biri

Hakan, vakti vardır her şeyin... gökbanuyum, gök bayrağı görmek isterdim ama Türkiye Cumhuriyeti için bu gecikmiş değişiklik iyi sonuçlar doğurmaz... Hele hele böylesi kritik bir zamanda... Değişmemiş ve kalmış... Ana yasaya bayrağı değiştirilemez diye yazılmış... Zaman aşımına uğramış düşünceler bunlar... Yalnızca ideolojide varolurlar... Kızılı indirip maviyi koymak olmaz bu saatten sonra... Kızılı inkar edemeyiz... üç çeyrek yüz yılı bıraktık geride...
Üstelik yazdıkların aşırı milliyetçi ve fanatik bulunacağından siteden de uzaklaştırılabilirsin...
Lütfen daha hassas davran hemşehrim... Üzülürsen üzlürüm doğrusu...Alt 09-10-2009, 11:27 #4

bebestom

~Sanma Şâhım ~

Eğer Türklüğünü savunuyor diye bir üyeyi banlayacaklarsa buyrun banlasınlar bende varım ama hiç sanmıyorum ters bir sey burda teşekkürler


Alt 10-10-2009, 04:08 #5

İLTERİŞ HAKAN

Yasaklı Üye
Tabi bazı şeylerin sırası var.
Öncelik '' Mevzu bahis vatan '' .

İkinci bir Ergenekon destanını ( ki destan değil gerçek ) soğuk savaş yöntemi ile yaşıyoruz.
Başbuğ Atatürk'ün Gençliğe Seslenişinde de dediği gibi içeriden ve dışarıdan satılıyoruz.

İsmet İnenönün imzası hain tuzakları ile tehlikeli azınlıklar korundu beslendi büyütüldü, gizli masonlara paşalar gibi bakıldı, devletimizin her bünyesine gıladyolar yerleştirildi, saatli bir bomba gibi patlıyorlar, patladıkçalarda ulus yıpranıyor zarar görüyor.

Önce bu durumun içinden kurtulacağız. İkinci bir direniş ve diriliş destanını yazacağız.

SONRASI İSE BÜYÜK TÜRK BİRLİĞİ

2023 ü bekleyin.

Burada sizi 2023 e hazırlamak geleceklerden haberdar etmek için varım.

2023 Türkiye - İsrail savaşının başlayacağı tarih. Cumhuriyetimizin 100.cü yılına denk geliyor. Şu tarihdede görülürki Biz Türk Urugu her 100 senede bir acunu sallamış dünyada dengeleri değiştirmiş bir budunuz.

2023 ün temeli ise 2010 da atılacak. Yunanistan niye hazırlanıyor bize savaş açmak için ?

Bu başımıza gelenler niye ?

Herşey israil karşısında yorgun ve bitkin düşüp malup yani yenilgi olmamız için.
Hepsinin üstesinden geleceğiz ve o şanlı bayrağı yeniden göklerde dalgalandıracağız!


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerBaşbuğ Kemal Atatürk Kurt Başlı Gök Bayrağı İstemişti!. Konusuna Benzer Konular

BAŞBUĞ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ün sözleri


BAŞBUĞ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK (1881-)


BAŞBUĞ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK (1881-) 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısı ile Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak'ın Atatürk'e telgrafı: ...

Ulu Başbuğ Mustafa Kemal ATATÜRK Resimleri


Başbuğ Kemal Atatürk'ün Milliyetçilik Anlayışı


Atatürkün Milliyetçilik ile ilgili Sözlerinden örnekler ; "Millet sevgisi kadar büyük mükafat yoktur." "Harp muharebe, hele meydan muharebesi...

Atatürk yalnız dinin değil, ordunun da siyasetten ayrılmasını istemişti


Cumhuriyet'i kuran kadronun özel hayatları maalesef yazılmamıştır. Yanlış anlaşılmasın, 'Mustafa' filmindeki gibi içki ve kadından ibaret basit bir...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:30 .