Sponsorlu Bağlantılar:
  Şarkılar neden kafamıza takılır?
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 10-05-2009, 11:38 #1

Korcan

beyrut

Şarkılar neden kafamıza takılır?

Şarkılar neden kafamıza takılır?

Bilim adamları bu sorunun cevabını buldu. İşte bu takıntıdan kurtulmanın yolları..

01.05.2009
Şarkılar neden kafamıza takılır?

ABD'li bilim adamlarıŞarkılar neden kafamıza takılır? melodilerin zihni meşgul etmesinin sebebini buldu. Dinlenen şarkının beynin işitsel korteksini doldurduğunu ve parça bitse de beynin uzunca bir süre nağmeyi devam ettirdiğini belirledi. Bu takıntıdan kurtulmak için de 6 pratik çözüm önerdi.
Arabanızla işe doğru gidiyorsunuz ve en sevdiğiniz radyo kanalını dinliyorsunuz. RadyodaŞarkılar neden kafamıza takılır? Fikret Kızılok'un 'Bu kalp seni unutur mu?' şarkısı çalıyor. Arabanızı park edip iniyor ve işe başlıyorsunuz. Ancak "Bu kalp seni unutur mu?" bölümü halen aklınızda. Akşama kadar beyninizde bu sözler yankılanıyorŞarkılar neden kafamıza takılır? bir türlü kafanızdan atamıyorsunuz. Niçin şarkılar kafanızda ayrılmaz bir şekilde takılıp kalıyor?
Howstuffworks.com isimli sitede yer alan haberdeŞarkılar neden kafamıza takılır? uzmanlarŞarkılar neden kafamıza takılır? suçlunun earworm (insanın aklına takılıp kalanŞarkılar neden kafamıza takılır? devamlı tekrar eden melodiŞarkılar neden kafamıza takılır? şarkı) olduğunu söylüyorlar. Bunun bir çeşit bilişsel kaşınma ya da beyin kaşınması yaratan duygulardaki parazitik olduğunu belirtiyorlar.
Bir şarkıyı dinlediğimizdeŞarkılar neden kafamıza takılır? bu şarkı beynin işitsel korteks denilen bölümünü tetikliyor. Dartmouth Üniversitesi'nden araştırmacılarŞarkılar neden kafamıza takılır? nesneleri araştırmak için benzer bir şarkının parçasını çaldıklarındaŞarkılar neden kafamıza takılır? katılımcıların işitsel korteksinin otomatik olarak şarkının kalanıyla ya da diğer sözlerle dolduğunu gördüler. Beyin şarkı sona ertikten uzunca bir süre sonra bile şarkıyı söylemeye devam ediyor. Bunu bozmanın tek yolu şarkıyı kafanızda defalarca tekrarlamak. MaalesefŞarkılar neden kafamıza takılır? sivrisinek ısırığı gibi sen ne kadar çok kaşırsan o kadar çok kafana takılıp kalıyor.
Bunun yanındaŞarkılar neden kafamıza takılır? şarkıların kafamıza takılıp kalmasıyla ilgili başka teoriler geliştiren araştırmacılarŞarkılar neden kafamıza takılır? takılıp kalan şarkıların bastırmaya çalıştığımız düşüneceler gibi olduğunu söylüyor. Cincinnati Üniversitesi İş Yönetimi Koleji'ndan James KellarisŞarkılar neden kafamıza takılır? bir araştırma yaptı ve yüzde 99'umuzun bir ya da daha fazla bu tuzağa düştüğümüzü buldu. KellarisŞarkılar neden kafamıza takılır? kadınlarınŞarkılar neden kafamıza takılır? müzisyenlerinŞarkılar neden kafamıza takılır? yorgun ve stresli insanların bu kafaya takılmalara daha yatkın olduklarını söylüyor.

Şarkıyı kafamızdan nasıl uzaklaştırabiliriz?
1. Başka bir sarkı söyleyin ya da herhangi bir müzik aleti çalın.
2. Beyninizi oyalayacak bir etkinlik bulun.
3. Şarkının hepsini dinleyin.
4. Beyninizi diğer şarkıdaki melodiyi almak için radyoyu açın ya da CD çalın.
5. Şarkıyı bir arkadaşınla paylaşabilirsiniz.
6. Şarkıyı kafanızın dışında resmedin ve beyninizi buna verdiğinizi düşünün.
Şarkı aklınıza takıldığında herhangi bir sorun yoktur. Ancak olmadığı halde müzik sesi duyarsanızŞarkılar neden kafamıza takılır? bir psikoloğa ya da ruhsal sağlık uzmanına başvurun. Çünkü buŞarkılar neden kafamıza takılır? gerçekten çalmadığı halde müziği duymakla kendini gösteren obsesif bozukluk olan endomusia'nın belirtileri olabilir.

Alıntı..

Görüntüleme:576, Cevaplar:2

Alt 11-05-2009, 19:02 #2

мєℓiкєηiη вiятαηєѕi

~

p.için tşkrler


Alt 11-05-2009, 20:07 #3

Impossible.

Nothing lasts forever.

benim kafama Çok takıLır ya :S


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerŞarkılar neden kafamıza takılır? Konusuna Benzer Konular

[Sınav]dayken [Yapamadığınız Soru]da Takılır mısınız/Takılır mıydınız ?


dayken da Takılır mısınız/Takılır mıydınız ?

Kulağa Neden Küpe Takılır ?


Günümüzde 'piercing' adıyla vücudun her tarafına küpe takılıyor ama küpenin kökeni, İngilizce 'earring' isminden de anlaşılacağı gibi kulağa takılan...

Saat Neden Sol Kola Takılır?


Özel bir durum veya farklı olmak düşüncesi yoksa insanların çoğunluğu saatlerini sol bileklerine takarlar. İlk anda insanların çoğunun sağ...

Evlilik yüzüğü neden yüzük parmağına takılır??


Evlilik yüzüğü neden hep aynı parmağa takılır?? Neden işaret parmagı baş parmak ya da serçe parmağına takılmaz?? neden yüzük parmağına takılır??...

NEDEN EVLİLİK YÜZÜĞÜ SOL YÜZÜK PARMAGINA TAKILIR....?


:gul: :gul: :gul: :gul: :gul: :gul: :gul: :gul: :gul: :gul: :gul: Evlilik yüzüğü neden hep aynı parmağımızdadır da, neden işaret...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:56 .