Dost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi

#1
Dost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi

Dost Dost Diye Nicesine Sarıldım

Benim Sadık Yarim Kara Topraktır
Beyhude Dolandım Boşa Yoruldum
Benim Sadık Yarim Kara Topraktır

Nice Güzellere Bağlandım Kaldım
Ne Bir Vefa Gördüm Ne Faydalandım
Her Türlü İsteğim Topraktan Aldım
Benim Sadık Yarim Kara Topraktır

Koyun Verdi Kuzu Verdi Süt Verdi
Yemek Verdi Ekmek Verdi Et Verdi
Kazma İle Dövmeyince Kıt Verdi
Benim Sadık Yarim Kara Topraktır

Ademden Bu Deme Neslim Getirdi
Bana Türlü Türlü Meyva Yetirdi
Her Gün Beni Tepesinde ***ürdü
Benim Sadık Yarim Kara Topraktır

Karnın Yardım Kazma İle Bel İle
Yüzün Yırttım Tırnak İle El İle
Yine Beni Karşıladı Gül İle
Benim Sadık Yarim Kara Topraktır

İşkence Yaptıkça Bana Gülerdi
Bunda Yalan Yoktur Herkesler Gördü
Bir Çekirdek Verdim Dört Bostan Verdi
Benim Sadık Yarim Kara Topraktır

Havaya Bakarsam Hava Alırım
Toprağa Bakarsam Dua Alırım
Topraktan Ayrılsam Nerde Kalırım
Benim Sadık Yarim Kara Topraktır

Dileğin Varsa İste Allah'tan
Almak İçin Uzak Gitme Topraktan
Cömertlik Toprağa Verilmiş Haktan
Benim Sadik Yarim Kara Topraktır

Hakikat Ararsan Açık Bir Nokta
Allah Kula Yakın Kul Da Allah'a
Hakkın Gizli Hazinesi Kara Toprakta
Benim Sadık Yarim Kara Topraktır

Bütün Kusurlarımı Toprak Gizliyor
Merhem Çalıp Yaralarım Düzlüyor
Kolun Açmış Yollarımı Gözlüyor
Benim Sadık Yarim Kara Topraktır

Her Kim Ki Olursa Bu Sırra Mazhar
Dünyaya Bırakır Ölmez Bir Eser
Gün Gelir Veysel'in Bağrına Basar
Benim Sadık Yarim Kara Topraktır

Aşık VeyselDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi hayatini anlattığı bir siirinde "Ücyüz-onda gelmisidim cihana" diyor. Yıl 1894 oluyor hesapca. Sivas'a bagli Sarkisla ilcesinin Sivrialan Koyunde dunyaya gelmis. Anasi GulizarDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi bir yaz gunu koy dolaylarindaki Ayipinar merasina koyun sagmaya gittiginde; oracikta bir yol ustunde dogurmus Veysel'i. Gobegini de kendi eliyle kesmiş. Yaman kadinmis Gulizar ana. Bebesini bir caputa sarip yuruye yuruye koye donnus. Babasl Ahmet; bebenin adini Veysel koymus. Yillar gecmis aradan buyumusDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi konusmusDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi yurumus Veysel cocuk. Boylece yedi yasina varmls. O yll bir cicek hastaligi salginı olmus Sivas'ta. Kucuk Veysel de yakalanmis. Sol gozunde Dost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesicicegin beyi cikmis kendi deyimiyle... Göz akip gitmis. Sag gozune de perde inmisDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi onceleri. Yalniz ışığı secebiliyormusDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi bu gözüyle. Babasina "Çocuğu Akdagmadeni'ne ***ürDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi orada bu gozunu acacak bir doktor var." demisler. Sevinmis Ahmet emmi. Gel gor ki talihsizlik yine yakasml blrakmamls Veysel'in. Bir gun inek sagarken babasl yanina gelmis. Veysel ansizin donuverince; yakinda bulunan bir degnegin ucu oteki gozune girivermis. O goz de aklp gitmis boylece. Veysel'in Ali adinda bir agabeyisi ve Elif adinda bir kizkardesi varmıs. Hepsi cok uzulmusler Veysel'in kotu kaderine.

Babasi merakli adammis. Halk ozanlarindan siirler okuyup ezberleterek avutmaya calismis oglunu. Sivas'in koyleri saz sairleriyle dolu. Onlar da ara slra gelip Ahmet emminin evine ugrarlarmls. Veysel ilgiyle dinlermis calip soylediklerini. BabasıDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi oglunun ilgisini gorunce; bir saz allp vermis ona. Ilk saz dersleriniDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi babasinin arkadasi olan Camsih'li Ali Aga'dan almls. Ve gitgideDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi kendini iyice saza vermis Veysel. Unlu Halk ozanlarinin siirlerini callp soylemis bir zaman. Yirmibes yasindayken (1919) anasiDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi babasi Veysel'i Esma adinda bir kızla evermisler ve kisa sure sonra ikisi de gocup gitmis bu dunyadan (1921). Aci ustune aci gelmisDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi ama bitmemis talihin kotu oyunu. Ikinci cocugu on gunlukkenDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi anasinin memesi ag**** tikanarak olmusDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi ardindan da karisi yanasmalariyla evden kacmis. Bu olay cok koymus Veysel'e. Daha dertli olmus ve iyice icine kapanmis. Karisi koyup gittiginde bir kizi varmis Veysel'in. Daha bir yasini bile bitirmemis. Iki yil kucaginda gezdirmis VeyselDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi ne care o da yasamamis. Bu siralar Veysel'i yeniden evermisler. Bu karisi cocuk vermis Asiga. Biri olmusDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi iki oglanDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi dort kizDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi altisi sag. Onlar da 18 torun vermis Veysel'e.

Asik VeyselDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi Cumhuriyetin Onuncu ylldonumune rastlayan 1933 yilina kadarDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi baska ozanlarm siirlerini calip soylemis. Kendi deyislerini soylemekten utanirDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi cekinirmis. O ylllarda sairlerimizden rahmetli Ahmet Kutsi Tecer tanimis Veysel'i. Onun isik tutuculuguyla Veysel'in siirleri aydinliga kavusmus. Veysel; sairliginin gelismesinde Tecer'in buyuk yardimlarini gordugunu soylerdi her zaman. Veysel'in gun isigina clkan ilk siiri Gazi Mustafa Kemal Pasa icin soyledigi: "Turkiye'nin ihyasi Hazreti Gazi" misrasiyla baslayan siirdir. Bundan sonra butun yazdiklarini calip soyler olmustu. 1933 yilina kadarDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi koyunden disari hemen hemen hic cikmadigi halde; bundan sonra butun yurdu dolasmisDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi yurdunun cesitli sehirleriyle kasabalariniDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi koylerini yakindan tanimistir. Halk ozanlarindan en cok Karacaoglan'iDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi Yunus'uDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi Emrah'iDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi Dertli'yi severdi. Cagimizin ozanlarindan Ahmet Kutsi Tecer'in ayri bir yeri vardı Veysel'de. Onun araciligiyla Koy Enstitulerinde bir sure saz ogretmenligi de yapmisti Veysel. Sirasiyla ArifiyeDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi HasanoglanDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi CiftelerDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi KastamonuDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi YildizeliDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi Akpinar Koy Enstitulerinde bulunmustu. 1952 yilinda istanbul'da buyuk bir jubilesi yapllan Aslk Veysel'e 1965 yllinda Turkiye Buyuk Millet MeclisiDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi "Anadilimize ve Milli Birligimize yaptığı hizmetlerden dolayi" ozel bir kanunla vatani hizmet tertibinden aylik baglamisti.

Veysel'in bir baska ozelligi daha vardi; koyunde ve cevresinde ondan once bir tek meyve agaci olmadigi haldeDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi Sivrialan'da ilk meyve bahsesini o yetistirmisti. Hem oyle bir bahce kiDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi icinde elmadan kaylslyaDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi kirazdan cevize kadar turlu turlu meyve ve cicek vardl. VeyselDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi kardeslerinin yardimiyla bu bahceyi yapmaya basladigi zaman koyluleri "Atalarimiz bunca yil boyle bir is yapmamislarDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi su kor adam onlardan iyi mi bilecek ki boyle ise kalkisti?" demisler. Birkac yil sonra agaclar yetismisDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi meyve vermis. Koyluler onceki dediklerini hatirlayip utanmislar ve bu defa "O kor degilmisDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi meger kor olan bizmisiz diyerek Asik Veysel'i kutlamislar. iste boylesine uzage goren bir insandi o... Yetmis yil karanlik bir dunyada yasadi (ölümü 21 Mart 1973). Fakat karanlik gozlerindeydi yalnizDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi ici apaydinliktiDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi siirleri de oyle... Halk siirimizin bu guclu ozani yarim yuzyili askin bir sure yazdiklariylaDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi calip soyledikleriyle cevresine isiklar sacti. Sanirim simdi de mezarinda son uykusunu isiklar isinde uyuyordur. Yalniz cagimizda yasayanlar degilDost Dost Diye Nicesine Sarıldım Türküsünün Hikayesi bizden cok sonra yasayacaklar da "Dostlar Beni Hatirlasin" siirini unutmayacaklar ve her zaman rahmetle anacaklardir.

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:31 .