BOSCH genç klasikçiler festivali 9 günde 27.500 kişiye ulaştı..
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 12-04-2010, 15:47 #1

sana ne

!

BOSCH genç klasikçiler festivali 9 günde 27.500 kişiye ulaştı..Klasik müziğin sadece gelir düzeyi yüksek bir kesime hitap ettiği algısını ortadan kaldırarak, başta gençler olmak üzere halkı klasik müzikle tanıştırmayı hedefleyen Bosch Genç Klasikçiler Festivali, 21 – 29 Mart tarihleri arasında toplam 27.500 kişiye ulaştı. Seyrantepe Oto Sanayi Sitesi’nde sokakta başlayan ve Fazıl Say’ın Kağıthane, Hasbahçe İlköğretim Okulu’ndaki konseri ile son bulan festival, alanında bir ilki de gerçekleştirdi. İstanbul Metrosu’nda vagonlarda verdiği metro konserleri ile 20.000 kişiye ulaşma başarısını yakaladı.


“Dünyanın doğal kaynaklarını korumak, çevre bilinci taşıyan her kurumun ilk görevidir” anlayışıyla “yaşam için teknoloji”ler geliştiren Bosch markasının, YOYO Düşlersarar işbirliğiyle hayata geçirdiği Bosch Genç Klasikçiler Festivali, İstanbul’da yolları çok sık kesişmeyen kişi ve kavramları yan yana getirmek hayalini başarıyla gerçekleştirdi. 21 – 29 Mart tarihleri arasında, Seyrantepe’nin çeşitli mekanlarında, StüdYOYO’da, sokakta, okullarda, spor salonlarında ve İstanbul metrosunda bir klasik müzik şenliği havasında geçen festivali, büyük bir çoğunluğu hayatında ilk kez klasik müzik dinleyen 27.500 kişi takip etti. Klasik müziğin gelir düzeyi yüksek belli bir kesime hitap eden bir müzik olmadığını anlatmak üzere yola çıkan festival, başta gençler olmak üzere geniş kitlelere klasik müziği tanıttı.

"Bosch, topluma değer katmaya devam edecek"

Festivalin halk tarafından yoğun bir ilgiyle karşılandığını vurgulayarak, mutluluğunu dile getiren Bosch Beyaz Eşya Pazarlama Müdürü Neylan Süer: “YOYO Düşlersarar işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz Bosch Genç Klasikçiler Festivali ile başta gençleri, ilhamını doğadan alan klasik müzik ile tanıştırmanın, onlara yeni ufuklar açmanın ve müzik hususunda yetenekli gençlere burs desteği verecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bosch olarak, doğa dostu teknolojilerimizle yaşamı kolaylaştırırken, çevre, eğitim ve sanat odaklı projelerimizle topluma değer katmaya devam edeceğiz” dedi.

"Farklı renkleri birarada görmek hepimize iyi geldi"

Festival hakkında değerlendirme yapan YOYO Düşlersarar Kurucusu Şafak Taner: “Geçen sene küçük büyük bir hayal olarak başlayan Genç Klasikçiler, bu yıl Bosch Beyaz Eşya’nın desteği sayesinde büyük bir gerçeklik olarak ülke festivalleri arasında önemli bir yer alabileceğini ispat etti. Birçok ilkin gerçekleştiği festivalimizin bence bu yılki en önemli getirisi sadece genç müzisyenlerin virtüözlerle aynı festivali paylaşması değil, aynı zamanda halkın her kesiminin aynı alanda mecburiyetler dışında da biraraya gelebilmesiydi. Sanayiden kalkıp gelen bir tamirci, yan koltuğunda oturan Nişantaşlı bir hanımla dinlenilen müzik üzerine sohbet edebildi. Beni en çok duygulandıran kısmı ise festival bir bittikten bir gün sonra 2 işçinin gelip ‘eee hadi konser ne zaman başlıyor?’ demeleriydi. Festivalin bittiğini duyduklarında ise ‘şimdi seneye kadar beklemek zorunda mı kalacağız?’ dediler. Bence bu yılki en güzel hediye bu oldu bize” dedi.

"Sadece metro konserlerini 20.000 kişi takip etti"

Festival kapsamında 21 – 29 Mart boyunca çeşitli mekanlarda ücretsiz olarak klasik müzik konserleri verildi. Konser mekanlarından en ilginci ise İstanbul Metrosu’ndaki vagonlar oldu. Bu konserlere metro yolcularının da ilgisi bir hayli yüksekti. Tam 20.000 kişi, duraklar arasında klasik müzik dinleme imkanı buldu. Ayrıca, Kağıthane’de belirlenmiş 6 ilköğretim okulunun konferans ve spor salonlarında verilen konserlere 5.500 kişi katılırken, yine Seyrantepe’de bulunan StüdYOYO’da verilen konserleri de 1.350 kişi dinledi. Bosch Genç Klasikçiler Festivali, gençleri, işçileri, akademisyenleri, özetle sokaktaki 27.500 kişiyi klasik müziğin ahenginde buluşturdu.

"Tam 9 gün, 116 sanatçı"

Dünyaca ünlü piyano virtüözü ve besteci Fazıl Say başta olmak üzere, Burçin Büke, Birsen & Özcan Ulucan, Cem Mansur, Gülsin Onay ve Şirin Pancaroğlu gibi önemli sanatçılar, festivalin en büyük destekçileri oldu. Toplam 116 sanatçının katılımıyla gerçekleşen festival, 21 – 29 Mart tarihleri arasında tam 9 gün boyunca “sanat ve Seyrantepe”, “gençlik ve klasik müzik”, “klasik müzik ve gündelik yaşam” gibi birbirine uzak ikilileri aynı platformda buluşturdu. Uluslararası başarılar elde etmiş 25 genç Yunanlı sanatçıyı da ağırlayan festival kapsamında 6 çocuğa 1 yıl süreli müzik eğitimi bursu da verilecek.

"Tüm klasik müzikseverler gencklasikciler.org’da buluşuyor"

Bosch Genç Klasikçiler Festivali, profesyonel sanatçıların yanı sıra Türk ve yabancı genç yeteneklere, çocuklara odaklanan ve İstanbul’a armağan edilmiş özel bir etkinlik olarak ön plana çıkıyor. Sanayi Mahallesi ve Kağıthane bölgesi sakinlerini, çalışanlarını, çocuklarını kucaklayan bu festival, Genç Klasikçiler Festivali adlı web sitesi aracılığı ile de dünyanın tüm yetenekli gençleri ve müzikseverlerine açık olan alternatif bir oluşum.Benzer Konular

Görüntüleme:405, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:46 .