MetaLLica'nın biLinmeyen yönLeri
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 18-04-2010, 15:50 #1

* AzraLex ^^ ךסףן

Yasaklı Üye

MetaLLica'nın biLinmeyen yönLeriJAMES HETFIELD


GENEL BİLGİLER

Tam Adı : James Alan Hetfield
Doğum Tarihi: 3.Ağustos.1963
Doğum Yeri: Los Angeles, California
Medeni Hali: Evli, 3 çocuk babası
Gruptaki Görevi: Vokaller ve Ritim Gitar
Göz Rengi: Mavi göz
Saç rengi: Sarışın
Boy: 1.85 m
Kilo: 81 kgBİYOGRAFİ

James Hetfield başka şeylerin de yanında Metallica şarkılarının sesi, fakat başta böyle planlanmamıştı. İlk günlerde Metallica değişik vokal/gitar kombinasyonları denedi. Bunlardan bazıları başka bir gitarist ilavesi veya sonradan solo gitarı çalan Dave Mustaine'ın tek gitar olmasıydı. Hatta bir ara Armored Saint grubundan John Bush'a grubun vokalisti olması için teklif yapıldı. Hetfield, 3 Ağustos 1963'de, Los Angeles'da bir kamyon şöförünün ve Opera şarkıcısının oğlu olarak dünyaya geldi. Ailesinin Bilimsel Hristiyan mezhebinden olması James'in 'acı çeken ruh' temalı şarkı sözlerine bir çok kez ilham kaynağı oldu. Müzisyenliği 9 yaşında piyano dersleriyle başlayıp, kardeşi David'in davullarını gümbürdeterek devam etti ve en son gitara karar kıldı.

Elinde gitarıyla ilk grubu Obsession'da bir rock yıldızı olmayı kafasına koydu. Grup, bas ve davullarda Veloz kardeşlerden ve gitarda Jim Arnold'dan oluşuyordu. Arkadaşları Ron McGovney ve Dave Mars grubun yardımcı elemanlarını oluşturuyordu. Bu Velozların garajında oturup ışık kutusuyla oynamak anlamına geliyordu. Obsession dağıldıktan sonra Marrs-Hetfield-McGovney üçlüsü birlikte müzik yapmaya devam ettiler.

Phantom Lord, James Hetfield'in ikinci grubuydu. La Brea'ya taşındıktan sonra Brea Olinda lisesine devam eden James davulcu Jim Mulligan ile tanıştı. İkisi öğle tatilinde başka bir gitaristle müzik yapıyorlardı ama yüksek ve sert sesleriyle onu kaçırdılar. Hugh Tanner flying V gitarı parçası taşırken keşfedildi ve Phantom Lord doğdu. Gitardfa Hugh, davulda Mulligan varken James de şarkı söyleyip gitar çalıyordu. Mezun olup James Downey' dönene kadar grup değişik basçılarla çaldı. Downey'de James otoban genişletme çalışması yüzünden istimlak edilmiş, Ron McGovney'in ailesine ait bir eve yerleşti. Ev James ve Ron'un gece kalmaları, müzik ve prova yapmaları için idealdi. James Ron'a bas gitari almasını ve nasıl çalacağını öğreteceğini söyledi.

Ve Ron gruba katıldığında Phantom Lord artık yoktu, bundan böyle onlar Leather Charm'dı.
Leather Charm daha glam tarzı bir gruptu. Orijinal ve Quiet Riot'un "Slick Black Cadillac,"i Iron Maiden'ın "Remember Tommorrow"u ve birkaç başka cover şarkılar çaldılar. Bazı partilerde çalıp bir demo kaydetmeyi başaran grup dağılmaya başladı. Önce Tanner grubu terk etti yerine Troy James geldi, ardından Mulligan Rush tarzı daha progresif bir grup için ayrıldı. Davulcusuz kalan grup dağılmak zorunda kaldı. Mulligan'ın ayrılması James'i yeni bir davulcu aramaya itti ise de Lars Ulrich'i James'e tanıştıran Hugh Tanner oldu.

Nihai olarak Jım Mulligan'ın gruptan ayrılmasıyla Leather Charm'ın dağılması James ve Lars'ı birbiriyle tanıştırdı... ve Metallica'yı oluşturdu. En baştan beri, James Metallica'nın müzikten sözlere ana şarkı yazarıydı. Şarkı yazmayıp, söylemeyip veya gitar çalmadığı zamanlarda avcılık ve çeşitli sporlarla ilgileniyor. Kaykayıyla başına gelen talihsiz kazalardan olaylardan sonra son zamanlarda snowboard yapmaya merak sardı.

Gitarlar hayatının önemli bir parçası ve antika gitarları kolesiyon yapmakta. Özellikle doğduğu yıl olan 1963 yılında üretilmiş olanları. Garajında yeni tutkusu olan klasik Amerikan arabalarınla oynarken bulunabilir. Şu sıralarda kendinin yaptığı bir Chevy BelAir'i var.

James evli ve 3 çocuğu var.

SIKÇA SORULAN SORULAR

James'in genel bilgileri nelerdir?
James Alan Hetfield Los Angeles California'da 3 Ağustos 1963'de dünyaya geldi. 1.85 metre boyunda ve 82 kilo ağırlığında. Gözleri mavi ve sarışın.

Evli mi? Çocukları var mı?
17 Ağustos 1997'de uzun süreli kız arkadaşı Francesca ile evlendi. Üç çocukları var.

Kullandığı ekipmanlar nelerdir?
James çoğu zaman EMG manyetiklerle ve Ernie Ball tellerle ESP Explorer gitarlar kullanıyor. Mesa Boogie amfi ana tercihi. Studyoda James bir çok değişik gitar/amfi kombinasyonları kullanıyor.

James neler sürüyor?
James Dodge Ram kamyonet, 1955 Chevy BelAir klasik Amerikan arabası ve özel yapım (chopper) Harley Davidson motosiklete sahip.

Metallica dışında herhangi bir kayıdı var mı?
James Danzig'in ilk albümünde "Twist of Cain" ve "Am I Demon?" şarkılarında arka, Corrosion of Conformity'nin "Wiseblood" ve Jim Martin'in son albümünde normal vokal katkıları oldu.

Albümlerde James - Gitar, Kirk - Gitar yazıyor. James ne çalıyor?
James Metallica tarafından kaydedilmiş gitarların büyük çoğunluğundan mesul. Bütün ritim ve çoğu melodik ve armonik gitarlar James'in. Akustik gitarlar ve soloları saymıyoruz bile. Kirk'ün işi ana gitar soloları; ama son albümle beraber iki gitaristin görevleri genişledi. İkisi de ritim ve ana gitar bölümlerini çaldılar.

En sevdiği yemekler nelerdir?
Et ve patates, Barbekü, İstiridye.

Başka gruplarda bulundu mu?
Obsession, Phantom Lord ve Leather Charm James'in üyesi olduğu gruplardı. Ayrıca Spastic Children'da davulculuk da yaptı.

James'in gitarda öğrendiği ilk şarkı hangisi?
Flight Of The Bumble Bee.

Boş zamanlarında James ne yapar?
İflah olmaz bir spor ve av tutkunu. Ayrıca garajında arabası ve motosikletiyle uğraşmayı da seviyor. İlave olarak James'i tuttuğu takımları ve NASCAR yarışlarını izlerken bulabiliriz.

En çok etkilendiği sanatçılar kimler?
Black Sabbath, Motorhead, Ted Nugent, Lynyrd Skynyrd, Tom Waits, Nick Cave.

Yenilerden neler dinliyor?
Rocket From The Crypt, Gov't Mule, Corrosion Of Conformity.

James iskelet yüzüğünü ve kurt kolyesini nereden aldı?
Yüzük Cliff'e aitti. Kolyeyi Londra'da The Great Frog adlı dükkandan (Cliff'in yüzüğü aldığı dükkan) satın aldı.

James niçin gitarını Flying V'den Exlorer'a değiştirdi?
İlk günlerde Explorer James'in yedek gitarıydı. Flying V'nin sapı kopunca yedek gitarına geçti ve Explorer'ın ne kadar kendine uygun olduğunu gördü. Turnede ilk kendi adına çıkan gitar olan ESP'nin Flying V'sini de kullanıyor.

James hangi takımları tutuyor?
James ömür boyu fanatik bir şekilde Raiders fanı. San Jose Sharks ve D.C. United diğer spor dallarında tercihleri. NHL's Cool Shots TV programının açılışında ve NHL reklamında James görülebilinir.

Metallica'dan evvel hangi işlerde çalıştı?
James bir çıkartma fabrikasında, lisede temizlik ve ev taşıma işinde çalıştı.

8-9-92 yılında ne oldu? Neden James yandı?
Grup ateşli efektlerin değişiminden haberdar edilmişti. Alevler sahnenin yanlarında "Fade To Black" sırasında ateşlenecekti. Ama bu işle ilgilenen teknisyen bu yeni patlamaların eskileriyle BERABER ateşleneceğini söylemeyi unuttu. Yeniler gelince eskilerin olmayacağını varsayan James eski patlamaların olacağı bir noktada durunca 4 metre yüksekliğinde alevler vücudunun sol tarafını ve elini yaktı.

Hala James kaykay yapıyor mu?
Hayır, ama söylentilere göre eski turne anlaşmaları her ihtimale karşı "KAYKAY YASAĞI" maddesi içeriyordu. Son zamanlarda nispeten daha yumuşak inişi olan snowboard yapmaya merak sardı.

James'in saçına 1993 'No Where Else to Roam' turnesiyle yaz 1994 turnesi arasında ne oldu?
Avlanırken karıştığı bir safari arabası kazası yüzünden kafasına 40 tane dikiş atıldı. Bu nedenden saçının bir kısmı kesildi. Load albümünün piyasaya çıkmasından evvel saçını daha da kestirdi.

Konser sırasında James nasıl gitar tonunu değiştiriyor?
James'in uzun süreli gitar teknisyeni Andy Battye konserlerde James'in gitar efektleriyle ilgileniyor. Ayrıca Andy, James'in gitar ve ekipmanlarıyla ilgileniyor ve bakımını yapıyor.

James'in en sevdiği silahlar hangileri?
Remington 30-06, Weatherby 7mm ve Browning 300 Magnum James'in en sevdiği silahlar

Ne içmeyi sever?
A. Fuente Hemingway Short Stories marka sigarlar favorileri.

James'in hangi kemikleri kırıldı?
İki tane parmak, sol bilek, sol kolunun her iki kemiği. Toplam 156 dikiş.

James gerçekten içkiyi bıraktı mı?
Evet artık hiç alkollü içecek içmiyor. Maden suyu ve alkolsüz bira içerken görülebilir. (Temmuz 2001'de alkolizm ve başka alışkanlıklar için rehabilitasyon merkezine gitti.)

Şu anda aktif olmayan hangi grupların yeniden birleşmesini isterdi?
Thin Lizzy (Live And Dangerous kadrosu), Tank (ilk kadro), Motorhead (Eddie'yle)

James'in hayatını hangi albüm değiştirdi?
Stryper'dan To Hell With The Devil. Neden? James anlatıyor: "Sonsuza kadar beni korkutacak bir nefret uyandırdı. Çizgili deri pantolonlar görmeye hala dayanamıyorum."JAMES HAKKINDA DİĞER BİLGİLER

Medeni Hali:
Evli (Ağustos 1997)

Sürüyor:
Chevy Blazer, Dodge Ram, '55 Chevy BelAir

Sevdiği Yiyecek:
Meksika, Et ve patates, Barbekü, İstiridye

Spor Takımları:
Oakland Raiders, San Jose Sharks, D.C. United

Metallica'dan Önceki Grupları:
Obsession ve Leather Charm'da çaldı.

Metallica öncesi kariyeri:
Etiket basım fabrikasında çalıştı.

Sevdikleri:
Avlanmak, Klasik Amerikan arabaları, Tanımamak, Kar Kaykayı, Çim hokeyi, Su Kayağı, Sigarlar, Modifiye Motosikletler, Silahlar, Marangozluk

Dinledikleri:
Black Sabbath, Motorhead, Skynyrd, Thin Lizzy, Tom Waits, Nick Cave, Kovboy Film Müzikleri

Kahramanları:
Clint Eastwood, Pops Hetfield

İlk Konseri:
Aerosmith & AC/DC, 1978, Long Beach, California

Filmler:
İyi Kotu Çirkin, Easy Rider, Sling Blade, Ucuz Roman, Vanishing Point

Kendini en iyi anlatan kelimeler:
Kaba, Dürüst, İnatçı

#2 (kalıcı bağlantı)Hediyeleri
annesinin aldığı oyncak araba ve müzik ödülleri

birkac soru ile metallica

Grup nasıl kuruldu? Lars ve James nasıl tanıştılar?
Lars Recycler adlı bir gazeteye, birlikte takılıp çalabilecekleri birisini aradığını belirten bir ilan vermişti. James ilanı gördü ve cevap verdi. Birlikte çalmaya başladılar ancak Lars'ın davul çalışı James'i hiç memnun etmemişti. Bunun en büyük sebebi de Lars'ın zillere her vuruşunda, onların yerinden çıkıp düşmesiydi.

Bu buluşmalardan kısa bir süre sonra Lars en çok sevdiği grup olan Diamond Head'i, turlarında takip etmek için İngiltere'ye gitti. Amerika'ya döndükten sonra Brian Slagel'ın "Metal Massacre" albümünde bir parça çalmaya hak kazandı. Bunu James'e karşı bir yem olarak kullandı ve albüme bir şarkı yazmak için James'le konuştu. Bundan sonrası tarihtir.Metallica ismi nereden geliyor?
Bu ismi Lars tam anlamıyla çaldı. San Francisco'nun "Bay Metal"i Ron Quintana o sıralar bir metal fanzini çıkarmak için hazırlık yapıyordu ve aklında birkaç isim vardı. Arkadaşı Lars'tan bu konuda yardım istedi. Lars Metallica ismini duyunca hemen başka bir isim önerdi ve Metallica'yı kendine sakladı !Grubun eski ve şu anki üyeleri kimlerdir?
Grubun şu anki üyeleri James, Lars, Kirk ve Rob. Cliff Burton 27 Eylül 1986'da yaşamını yitirdi. Jason Newsted Ocak 2001'de gruptan ayrılma kararı aldı. Solo gitarda Dave Mustaine ve basta Ron McGovney gruptan "ihraç edildi". Damien Philips bir keresinde bir konserde ikinci gitarist olarak görev aldı. Lloyd Grant gerçek bir grup üyesi olmasa da "Hit The Lights"ın ilk kayıtlarında bazı lead gitar bölümlerini çaldı.Metallica'nın kaydedilmiş ilk şarkısı piyasaya nasıl çıktı?
Metallica'nın ilk şarkısı "Hit The Lights", "Metal Massacre I" albümünde yer aldı. Şarkıda James hem vokâlde, hem ritim gitarda hem de bas gitarda görev aldı ! Davulda Lars, lead gitarda Mustaine vardı ve Lloyd Grant adlı bir gitarist de ikinci gitar soloyu ekledi. Daha sonra çıkan "Metal Massacre" albümlerinde şarkının farklı bir versiyonu da vardı. Bu sefer bas gitarda McGovney vardı ve Grant yoktu.Metallica logosunu kim dizayn etti?
Orijinal logo ve yıldız logosunun dizaynı James'e ait.Metallica sahneye ilk defa nerde ve ne zaman çıktı?
Metallica ilk defa 14 Mart 1982'de California'nın Anaheim kentinde Radio City'de sahne aldı. Basta Ron McGovney ve gitarda Dave Mustaine vardı.Metallica'nın ilk turu ne zaman oldu?
27 Temmuz - 3 Eylül 1983Metallica neden Los Angeles'tan San Francisco'ya taşındı?
Cliff San Francisco'da yaşıyordu ve Los Angeles'a taşınmayı kabul etmedi. Cliff'in grupta yer almasını isteyen grup üyeleri bunun için San Francisco'ya gitmek zorunda kaldı.Eski basçı Cliff Burton'a ne oldu?
Grup 27 Eylül 1986'da sabaha karşı Stockholm, İsveç'ten bir sonraki konserlerine giderken, otobüs kaza yaptı. Bu kazada Cliff yaşamını yitirdi.Elimdeki kayıt/kasette ****force Records yazıyor, onlar kim?
Grup 1983'te San Francisco'dan, ****force Records'un bulunduğu New Jersey'e gittikten sonra, ****force ile bir anlaşma imzaladılar. ****force Kuzey Amerika'da "Kill'em All" ve "Ride the Lightning" albümlerini çıkardı. "Ride the Lightning"in çıkmasından az bir süre sonra Elektra gündeme geldi."Make-A-Wish (Bir Şey Dile)" kuruluşu nedir?
Ciddi anlamda hasta olan çocukların dileklerini yerine getirmek için kurulmuş bir organizasyondur. Metallica aktif olarak bu kuruluşa yardım eder ve kuruluşu destekler.
Primus - Faith No More - Metallica... Aralarındaki bağlantı ne?
Kirk ve Primus'tan Les Claypool; El Sobrante, California'da birlikte büyüdüler ve aynı okula gittiler. Faith No More'un eski gitaristi Jim Martin ve Cliff çocukken birbirlerinin en yakın arkadaşlarıydı ve birçok grupta da bu devam etti. Cliff ayrıca Kirk'ün diğer bir arkadaşı olan Faith No More davulcusu Mike Bordin'i de tanıyordu ve Jim'i Faith No More'da gitar çalması için Mike'a önermişti."Alcoholica" nedir?
O zamanlar alkol almayı çok sevdikleri için 1985'te Avrupa'da bir yerde onlara verilmiş bir takma isim. Grubun bir fanatiğinin üzerinde bir t-shirt vardı ve üzerinde "Kill'em All"un kapağındaki resim vardı. Ancak kan ve çekiç yerine açılmış ve akan bir Vodka şişesi yer almıştı. Grup üyeleri bunu çok sevdi ve benimsedi.Metallica'nın sanat çalışmalarını ve logolarını kim yapıyor?
T-shirt ve eşyaların üzerindeki çalışmaların büyük çoğunluğunu Pushead (Brian Schroeder) ve Mark DeVito yapıyor. "Scary Guy" ve "4 M's , Ninja Star" logolarının dizaynı James'e ait. Her albüm kapağı birbirinden değişik ve eşsiz. Load ve Reload kapaklarında ise Andres Serrano imzası var."A Year And A Half In The Life Of Metallica" videosundaki John Smith adlı çocuğa ne oldu?
John birkaç ay sonra yaşamını yitirdi.Metallica konserlerinde ilk başta çalan müzik nedir?
Metallica sahneye çıkmadan önce Clint Eastwood'un "İyi, Kötü ve Çirkin" adlı filminin müziği olan Ennio Morricone yapıtı "Ecstacy of Gold" çalınır."Spastic Children (Spastik Çocuklar)" nedir?
Spastic Children; James, Cliff, Jumbo, Fred Cotton ve James (Flunky) McDaniel tarafından kurulmuş bir "şaka grup". Bu grup hiç pratik yapmadı ve genelde komik şarkılar söylediler. Cliff bas gitarda ve James davuldaydı. Cliff'in ölümünden sonra Kirk bas gitara geçti, Jason da bir ara katıldı. Kirk, "Spastic Children içmek ve sahnede saçmalamak için güzel bir bahaneydi," diyor. Grup son zamanlarda hiç görülmedi."Well'ard Stiffy Boyz" ne demektir?
James'in gitarında görülen bu yazının aslında hiçbir anlamı yok. Genellikle "bağlanmış adamlar"dan oluşan bir grubu ima etmek için kullanılmıştır.Black Album'de kullanılan "Yılan" nereden geliyor?
Black Album'de sıkça görülen "Yılan", "Don't Tread On Me" lafının da esin kaynağı olan, "Culpepper Minute Men" bayrağından geliyor.NWOBHM nedir?
NWOBHM, Lars'ın da yoğun olarak ilgi duyduğu New Wave Of British Heavy Metal'in (İngiliz Heavy Metal'inin Yeni Akımı) kısaltılmış halidir. NWOBHM, Metallica'yı çok etkilemiş bir akımdır. DiamondHead, Iron Maiden, Angel Witch, Samson, Saxon gibi gruplar da NWOBHM dahilindedir. Akım 1979 yılının ortalarında başlamış ve 1982'de oldukça yaygınlaşmıştır. NWOBHM Hard Rock tarafından, Punk Rock'ın sokak kitlesine ve genç enerjisine verilmiş bir cevap olarak nitelendirilir.Metallica'nın ilk "Day on the Green" performansında onlarla birlikte kim çaldı?
Scorpions, Ratt, Yngwie Malmsteen's Rising Force, Victory ve Y&T."Lady Justice" in takma ismi nedir?
"..And Justice For All" albümünün kapağında ve "Damaged Justice" turunda görüldüğü gibi Lady Justice'in takma ismi Doris'tir.DIE KRUPPS kimlerdir?
Die Krupps, Metallica'nın 9 şarkısını çalarak bir albümde toplayan bir Alman grubudur. Şarkıların yorumları orijinallerine göre belirgin bir şekilde farklıdır. Şarkılar az da olsa gitar ve genellikle klavye, elektronik davul kullanılarak yapıldı ayrıca vokalist de güçlü bir aksana sahipti.Apocalyptica kimlerdir?
Apocalyptica viyolonsel çalan 4 Finli üyeden oluşan bir gruptur. Adı "Metallica by Four Cellos" olan ve içinde Metallica'nın şarkılarını çaldıkları bir albümleri vardır. "Inquisition Symphony" adlı albümlerinde de üç adet Metallica şarkısına yer verilmiştir. Hatta "Poor Touring Me" turunda ön grup olarak bile yer almışlardır.Voodoo Children kimlerdi?
1993 yazında blues gitaristi John Campbell yararına düzenlenmiş bir konserde sadece bir kere sahne almış olan bir gruptur. Gitarda Kirk Hammett, bas gitarda Jason Newsted, gitar ve vokalde Tony Prinzivalli, klavyede Whitey Chrobak ve davulda Tim Lau vardı."Snake Pit (Yılan Çukuru)" nedir?
"Snake Pit" Metallica'nın elmas şeklindeki Wherever I May Roam sahnesinin ortasında açılmış olan ve bazı şanslı fanatiklerin konser boyunca içinde durup konseri çok daha güzel bir şekilde izleyebilmelerini sağlayan geniş bir çukurdur. Ayrıca AOL'de Metallica hayranlarının online olarak buluşup konuşabilecekleri bir yerdir.Metallica ekibinin bir grup kurup, onlardan önce sahneye çıktıkları doğru mu?
Evet, 1987'de Zwolle, Hollanda'da yapılan Aaardshokk festivalinde, bir grup Metallica ekibi "Scrap Metal" adı altında bir grup kurarak Metallica şarkılarıyla bu festivalin açılışını yaptılar. Metallica bu festivalde baş gruptu.Metallica'nın Saturday Night Live adlı programa çıktığı doğru mu?
Grup 1987'de bu programa çıkacaktı ancak James bir skateboard kazasında kendini yaraladı ve program iptal edildi. Metallica 6 Aralık 1997'de The Memory Remains (Marianne Faithful ile birlikte) ve Fuel adlı parçalarını Saturday Night Live'da çalarak sözünü yerine getirdi.2000 yılında Atlanta'da James'in sahne almadığı doğru mu?
Evet, bu doğru. James Summer Sanitarium turunun bir durağı olan Atlanta'da sahneye çıkamadı. Bunun sebebi sırtındaki ağrıydı ve dolayısıyla çalamadı. Korn ve Kid Rock; Lars, Jason ve Kirk'e sahnede yardım ettiler. Çoğu vokaller Jason tarafından yapıldı. Konser sonunda Lars "Jason'ın hayalleri sonunda gerçek oldu," dedi.James'in rehabilitasyona girdiği doğru mu?
Evet, James 8 ay boyunca alkolden kurtulmak için rehabilitasyona girdi'St. Anger' albüm kayıtlarında Bob Rock'ın bas gitarı çaldığı doğru mu?
Evet doğru. Albümdeki tüm şarkı kayıtlarında Bob Rock bas gitar çalmıştır. Rob Trujillo albümde bas gitar çalmamıştır.'Some Kind Of Monster' filmi de nereden çıktı?
Joe Berlinger ve Bruce Sinofsky 2001 yılından beri grup elemanları ile hemen hemen 24 saat geçirerek Metallica'nın "A Year & A Half ..." videosu tadında bir video çekmeyi planlıyorlardı. Fakat 2003 yılında yapımcılar kayıtlara son verdiklerinde ellerinde cidden çok ilginç bir materyal olduklarının farkına vardılar ve ellerindeki materyalleri bir müzik grubu belgeseli yapmak yerine, bir film yapmak için kullanmaya karar verdiler.Benzer Konular

Görüntüleme:988, Cevaplar:3

İlginizi Çekebilir >
Alt 19-04-2010, 12:02 #2

Fade To Black

[13 & 29]


güzel bir derleme olmuş

Alt 19-04-2010, 12:23 #3

~ЯoCkυηzєL~

Bizden Biri


MetaLLicayı severim..
BunLarı biLmiyodum..
tskLer (:

Alt 19-04-2010, 20:52 #4

* AzraLex ^^ ךסףן

Yasaklı Üye

Rica ederim

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:32 .