The Duke Ellington Orchestra - Ece Göksu - Fatih Erkoç 18 Kasım - 19 Kasım İstanbul
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 13-11-2011, 15:55 #1

oOoiskenderoOo

Ebrum

The Duke Ellington Orchestra - Ece Göksu - Fatih Erkoç 18 Kasım - 19 Kasım İstanbul
The Duke Ellington Orchestra - Ece Göksu - Fatih Erkoç 18 Kasım - 19 Kasım  İstanbul

18 Kasım - 19 Kasım
İstanbul

Yirminci Yüzyılın Caz Üstadı, Duke Ellington'un Muhteşem Orkestrası ve Konuk Sanatçılar 18 Kasım Ece Göksu, 19 Kasım Fatih Erkoç TİM Show Center'da...

Caz tarihine son elli senenin en büyük yeteneği olarak geçen Duke Ellington, çok üretken bir besteci, piyanist ve orkestra şefi olarak bilinir. "Take the A-Train" ve ‘’It Don’t Mean a Thing ( If It Ain’tGot That Swing)’’ gibi standart parçaların yanı sıra Black, Brown and Beige, Liberian Suite ve Afro – Eurasian Eclipse gibi daha uzun çalışmalar dahil olmak üzere iki binin üzerinde şarkı bestelemiştir.

Sadece sanatçının eserlerini seslendiren Duke Ellington Orkestrası’nda yer alan ve aralarında Toby Hardwick, Elmer Snowden, William Greer, Barney Bigard, Wellman Braud, Harry Carney, Johnny Hodges, Bubber Miley, Joe Nanton, Cootie Williams, Adelaide Hall ve Billy Strayhorn’ın da bulunduğu birçok ünlü müzisyen, on yılı aşkın sürelerle onunla beraber çalıştı. Ellington da bestelerinin bazılarını bu müzisyenlerin tarzlarına ve yeteneklerine göre yazdı.

Duke Ellington, 1919’dan 1974’teki ölümüne kadar yönettiği sayısız toplulukta, “growl and plunger”, “jungle style” ve insan sesinin kelimeler olmaksızın sadece nota çalan bir enstrüman olarak kullanılması gibi cazdaki bir çok yeniliğin temsilcisi oldu.

Onun ölümünden sonra, Duke Ellington’ın tek oğlu ve aynı zamanda grubun menajeri ve trompetçisi de olan Mercer Ellington orkestranın yönetimini devraldı. Mercer’in ölümünden bu yana ise onun oğlu ve Ellington’un torunu olan Paul Ellington liderliği sürdürüyor.

Duke Ellington Orkestrası, 2007 yılından beri aralıksız olarak sürdürdükleri turnelerde cazın bu dev sanatçısının müziğini tüm dünyaya tanıtmaya devam ediyor ve gittiği her ülkede caz severlerden büyük ilgi görüyor. 2007’de dört kıtayı dolaşan topluluk, Tokyo Caz Festivali ile ABD’nin en uzun süredir devam eden caz festivallerinden biri olan Cape May Caz Festivali’nde baş sanatçı olarak sahne aldı. Takip eden yıllarda Porto Riko, Çin, Finlandiya, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Rusya, Macaristan, Almanya, Portekiz, Yunanistan, Tayvan, Slovakya gibi ülkelerde konserler veren orkestra, Blue Note (New York), Jazz Alley (Seattle), Blues Alley (Washington D.C.), Billboard Clubs ve Cotton Club (Japonya) gibi dünyaca ünlü caz kulüplerinin yanı sıra dünya çapında organizasyonlar olan Heineken ve Pekin Caz Festivalleri’ne de katıldı.

2011’de Macau Uluslararası Müzik Festivali ve Kaliforniya Myrtle Beach'te düzenlenen Gold Key Caz Festivali'nin baş konuk sanatçısı olacak grup, dünya çapında orkestralarla yaptıkları çalışmalarına da The Buffalo Philharmonic, Detroit Symphony ve Ft.Worth Symphony ile devam edecek.Benzer Konular

Görüntüleme:781, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 20:16 .